Γερμανία: Νόιερ, Χέβεντες, Μερτεζάκερ, Μπόατενγκ, Μουστάφι, Σβαϊνστάιγκερ Εζίλ, Μίλερ, Λαμ, Κρόος, Γκέτσε
Αλγερία: Εμπολί, Γκουλάμ, Μπελκαλέμ, Χαλίς, Λασέν, Φεγκουλί, Σλιμανί, Σουντάνι, Ταϊντέρ, Μαντί, Μοστεφά
Η Αλγερία παίζει για πρώτη φορά στην ιστορία της στους 16, αλλά στα προηγούμενα δύο ραντεβού των δύο ομάδων, οι Αφρικανοί είχαν ρίξει στο καναβάτσο τους Γερμανούς.
Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.
22:57
Ολοκληρώθηκε η ανάκρουση των εθνικών ύμνων και πάμε για τη σέντρα!
23:00
1' Σέντρα στον αγώνα
23:08
Προσπαθούν οι Γερμανοί στα πρώτα λεπτά να επιτεθούν, αλλά για την ώρα οι Αλγερινοί κλείνουν χώρους και δεν αφήνουν περιθώρια για πολλά-πολλά.
23:09
9' Φάση απ' το πουθενά για την Αλγερία!
23:09
Ο Σλιμανί βγήκε στην αντεπίθεση και στην πλάτη της άμυνας των Γερμανών απ' τα αριστερά, ο Νόιερ μακριά απ' την εστία του για να απομακρύνει τον κίνδυνο, με τον Αλγερινό άσο να προσπαθεί από δύσκολη θέση να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν τα κατάφερε.
23:14
14' Καλή στιγμή για την Γερμανία! Βολίδα του Σβαϊνστάιγκερ, με το ένα χέρι ο Εμπολί το βγάζει και στη συνέχεια μπλοκάρει
23:14
14' Φάση για την Αλγερία! Ο Φεγκουλί... χόρεψε δύο αντιπάλους του, αλλά δεν γύρισε από κοντά την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία για κάτι καλό.
23:17
17' Σκοράρει ο Σλιμανί με κεφαλιά, αλλά σωστά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ.
23:18
18' Νέα μεγάλη φάση για την Αλγερία!
23:19
Ο Γκουλάμ βρέθηκε σαν εξτρέμ στην περιοχή της Γερμανίας, έκανε το σουτ, αλλά δεν του έκατσε καλά και έφυγε άουτ η μπάλα!
23:28
28' Δείχνει σε σύγχυση ώρες-ώρες η άμυνα της Γερμανίας, αναγκάστηκε τώρα ο Νόιερ να βγει ξανά μακριά απ' ΄την εστία του και να κόψει.
23:31
31' Σουτ του Λαμ μέσα στην περιοχή της Αλγερίας, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.
23:39
39' Μεγάλη φάση για την Αλγερία!
23:39
Ο Μοστεφά έκανε το σουτ από μακριά, η μπάλα κόντραρε κι άλλαξε πορεία, αλλά έφυγε κόρνερ (που πέρασε ανεκμετάλλευτο).
23:40
41' Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για την Γερμανία!
23:40
Μακρινό σουτ του Κρόος δεν μπορεί να διώξει ο Εμπολί, με τον Γκέτσε να παίρνει το ριμπάουντ να πλασάρει στο τετ-α-τετ, αλλά ο γκολκίπερ της Αλγερίας είπε ξανά "όχι"!
23:41
42' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον Χαλίς
23:43
43' Μακρινό σουτ με το αριστερό απ' τον Κρόος, λίγο άουτ η μπάλα!
23:46
Ημίχρονο στον αγώνα. Στο 0-0 οι δύο ομάδες, με κάποιες φάσεις εκατέρωθεν και την Αλγερία να κλέβει τις εντυπώσεις με την εμφάνισή της.
00:03
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
00:03
46' Αλλαγή για την Γερμανία. Ο Σούρλε αντί του Γκέτσε.
00:04
48' Παραλίγο γκολ για την Γερμανία, με τον Σούρλε να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει δίπλα απ' το δοκάρι.
00:05
Κεφαλιά από κοντά του Μουστάφι, στην αγκαλιά του Εμπολί.
00:10
Γρήγορος ο ρυθμός με την Γερμανία να δείχνει πιο ανεβασμένη σε σχέση με το πρώτο μέρος.
00:10
55' Φάση για τους Γερμανούς!
00:11
Δυνατό σουτ του Λαμ, ο Εμπολί ξανά δηλώνει "παρών" και κρατάει το 0-0!
00:18
Ολοένα και αυξάνεται η πίεση που ασκεί η Γερμανία, με τους Αλγερινούς να 'χουν κλειστεί στην εστία τους, να παίζουν σε διπλή ζώνη άμυνας και να περιμένουν ενδεχομένως την μια... στιγμή!
00:26
70' Αλλαγή για τη Γερμανία. Ο Κεντίρα στη θέση του Μουστάφι.
00:27
Ο δεξιός μπακ της Γερμανίας δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει στην αναμέτρηση λόγω τραυματισμού.
00:30
73' Καλή στιγμή για τη Γερμανία. Ο Σίρλε έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Εμπολί να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα την μπάλα.
00:31
75' Ευκαιρία για την Αλγερία. Ο Σλιμανί έκανε το δυνατό σουτ, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Νόιερ να μπλοκάρει την μπάλα.
00:34
78' Αλλαγή για την Αλγερία. Ο Μπραχίμι στη θέση του Ταϊντέρ.
00:35
79' Ευκαιρία για τη Γερμανία! Ύστερα από ωραίο σόλο που έκανε από τα δεξιά, ο Μίλερ έβγαλε τη σέντρα, με τον Σβαϊνστάιγκερ να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να βλέπει την μπάλα να φεύγει άουτ!
00:36
80' Τεράστια ευκαιρία για τη Γερμανία!
00:36
Σέντρα του Κεντίρα από τα δεξιά, με τον Μίλερ να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά -από το ύψος του πέναλτι- και τον Εμπολί να διώχνει εντυπωσιακά!
00:38
82' Ευκαιρία για τη Γερμανία! Ωραίο κατέβασμα του Μίλερ, μέσα στην περιοχή, όπου έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι του Εμπολί!
00:42
86' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Γερμανία, ύστερα από χέρι του Φεγκουλί!
00:44
Κάκιστη κομπίνα από τους Γερμανούς, με την φάση να τελειώνει χωρίς να απειληθεί η εστία της Αλγερίας!
00:45
89' Ο Νόιερ βγήκε άλλη μία φορά μακριά από την εστία του και πρόλαβε τον Φεγκουλί από το τετ α τετ!
00:46
90' Καλή στιγμή για τη Γερμανία. Αδύναμη κεφαλιά από τον Σβαϊνστάιγκερ, με τον Εμπολί να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
00:47
90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
00:51
90+4' Λήξη της αναμέτρησης!
00:51
Το ματς οδηγείται στην παράταση!
00:56
91' Έναρξη του πρώτου μέρους της παράτασης, με τη Γερμανία στη σέντρα!
00:58
92' ΓΚΟΛ η Γερμανία! (1-0)
00:59
Ο Μίλερ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Σούρλε να στέλνει με πολύ τυχερό τρόπο την μπάλα στα δίχτυα του Εμπολί!
01:04
97' Αλλαγή για την Αλγερία. Ο Μπουγκέρα στη θέση του Χαλίς.
01:06
99' Καλή στιγμή για τη Γερμανία! Σουτ του Μίλερ, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Εμπολί.
01:06
100' Αλλαγή για την Αλγερία. Ο Τζαμπού στη θέση του Σουντανί.
01:08
101' Τεράστια ευκαιρία για την Αλγερία! Ο Κεντίρα έκανε το «τσαφ», με τον Μουστεφά να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Νόιερ!
01:12
105' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
01:13
105+2' Λήξη του πρώτου μέρους της παράτασης.
01:15
106' Έναρξη του δεύτερου μέρους της αναμέτρησης!
01:17
107' Κίτρινη κάρτα στον Λαμ.
01:19
109' Αλλαγή για τη Γερμανία. Ο Κράμερ στη θέση του Σβαϊνστάιγκερ.
01:28
117' Καλή στιγμή για τη Γερμανία. Ο Κράμερ μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έκανε το διαγώνιο πλασέ, με τον Εμπολί να διώχνει με τα πόδια.
01:29
119' ΓΚΟΛ για τη Γερμανία! 2-0!
01:30
Ο Σούρλε έκανε το σουτ, με την άμυνα της Αλγερίας να διώχνει πριν τη γραμμή και τον Εζίλ να παίρνει το «ριμπάουντ» και να κάνει το 2-0!
01:31
121' ΓΚΟΛ την Αλγερία! 2-1!
01:32
Ο Τζαμπού έκανε την προβολή, ύστερα από ωραία σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, με το σκορ να γίνεται 2-1!
01:32
120+3' Λήξη της αναμέτρησης!