Παρακολουθήστε σε real-time την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολλανδία-Κόστα Ρίκα για τους «8» του Μουντιάλ μέσω του sport-fm.gr.

22:36
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολλανδία-Κόστα Ρίκα για τα προημιτελικά του Μουντιάλ, που θα διεξαχθεί στο Σαλβαδόρ.
22:36
Η ομάδα που θα νικήσει θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη στις 23:00 την Αργεντινή, που ξεπέρασε το εμπόδιο του Βελγίου.
22:37
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
22:38
Ολλανδία (Φαν Χάαλ): Σίλεσεν, Μάρτινς-Ίντι, Φλάαρ, Ντε Φράι, Μπλιντ, Κάουτ, Βαϊνάλντουμ, Σνάιντερ, Ντιπέι, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι.
22:39
Στον πάγκο για τους «οράνιε» οι : Ντε Γιόνγκ, Γιανμάατ, Ντε Γκουζμάν, Φερχάεχ, Φέλτμαν, Κονγκολό, Κλάσι, Λενς, Φερ, Χούντελαρ, Φορμ, Κρουλ.
22:40
Κόστα Ρίκα (Πίντο): Νάβας, Ουμάνια, Γκονζάλες, Ακόστα, Γκαμπόα, Ντίας, Μπόρχες, Τεχέντα, Ρουίς, Μπολάνος, Κάμπελ.
22:40
Στον πάγκο για την ομάδα του Πίντο οι: Μίριε, Μπαράντες, Φράνσις, Γκρανέιντος, Μπρένες, Πεμπερτον, Κάλβο, Ουρένια, Κουμπέρο, Καμπρόνερο.
22:48
Διαιτητής είναι ο Ράβσχαν Ιρμάτοφ από το Ουζμπεκιστάν, με βοηθούς τους Αμπντουχαμιντούλο Ρασούλοβ (Ουζμπεκιστάν) και Μπακχαντίρ Κοχκάροβ (Καζακστάν).
22:57
Οι αρχηγοί των δύο ομάδων, Ρόμπιν Φαν Πέρσι και Μπράιν Ρουίς πέρασαν λίγο πριν την έναρξη του ματς, το δικό τους μήνυμα κατά του ρατσισμού.
23:01
Έναρξη στο ματς.
23:10
Δίχως μεγάλη φάση μέχρι στιγμής το ματς. Η Ολλανδία είναι πιο επιθετική, καθώς η Κόστα Ρίκα την έχει δώσει χώρο στο γήπεδο, όπως κάνει συνήθως και προσπαθεί να γίνει απειλητική μέσω αντεπιθέσεων.
23:16
12' Φαν Πέρσι και Ντεπάι βγήκαν μπροστά και έφθασαν λίγο έξω από την περιοχή, έχοντας μπροστά τους δύο αντιπάλους, αλλά ο επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθυστέρησε να δώσει πάσα και κόπηκε.
23:20
Η Ολλανδία είναι σαφώς ανώτερη, αλλά το... χαλάει στην τελική πάσα.
23:21
Επιπλέον, όσο περνάει η ώρα προσπαθεί και η Κόστα Ρίκα να γίνει πιο επιθετική.
23:24
22' Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία. Ο Κάουτ πάσαρε στον Ντεπάι και αυτός... σέρβιρε στον Φαν Πέρσι που βγήκε απέναντι από τον Κέιλορ Νάβας, ο οποίος τον νίκησε, ενώ στη συνέχεια μπλόκαρε με τη δεύτερη και σουτ του Σνάιντερ.
23:28
25' Ο Ρόμπεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ντίας και βρήκε εκτεθειμένη την άμυνα της Κόστα Ρίκα, πασάροντας στον Κάουτ,που έδωσε στον Φαν Πέρσι, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος, αλλά αφενός υποδείχθηκε off-side και αφετέρου δεν μπόρεσε να φτάσει στην μπάλα.
23:30
29' Ο Φαν Πέρσι έδωσε στον Ντεπάι, που βρέθηκε εντός περιοχής και λίγο αριστερά, αλλά στο σουτ που έκανε είχε απάντηση ο Νάβας.
23:38
34' Μεγάλη ευκαιρία για την Κόστα Ρίκα. Ο Ρουίς εκτέλεσε το φάουλ με τον Μπόρχες να κάνει το γυριστό, αλλά έδιωξε η άμυνας της Ολλανδίας λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος.
23:39
Στη συνέχεια της φάσης ο Ρόμπεν βγήκε τάχιστα στην αντεπίθεση, αλλά κόπηκε με σκληρό φάουλ.
23:40
39' Σημαντική ευκαιρία για την Ολλανδία. Ο Σνάιντερ εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, αλλά ο Νάβας αντέδρασε εξαιρετικά και πάλι, διώχνοντας σε κόρνερ.
23:42
Έχουμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους και η Ολλανδία πιέζει πολύ ώστε να φτάσει στο γκολ, πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
23:43
42' Απειλεί και πάλι η Ολλανδία. Ο Ρόμπεν έβγαλε κάθετη μπαλιά γα τον Φαν Πέρσι, αλλά βγήκε την κατάλληλη στιγμή και μάζεψε ο Νάβας.
23:44
63%-37% η κατοχή υπέρ της Ολλανδίας
23:46
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
23:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ολλανδία-Κόστα Ρίκα στο 0-0, με την ομάδα του Φαν Χάαλ να είναι αισθητά καλύτερη, αλλά δεν έχει καταφέρει να σκοράρει ακόμη.
00:03
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.
00:10
52' Σόλο του Ρόμπεν από τα δεξιά, που σταμάτησε με σκληρό φάουλ του Ουμάνια, που δέχθηκε κίτρινη κάρτα.
00:11
Ο Ρόμπεν έστρωσε στον Σνάιντερ, αλλά το σουτ, όταν στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
00:19
60' Απειλεί η Κόστα Ρικα. Ο Ντίας βγήκε από τα αριστερά και γύρισε στον Κάμπελ, που έπεσε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής είπε: "Παίζεται".
00:22
64' Κίτρινη κάρτα στον Μάρτινς-Ίντι για τράβηγμα στον Ρουίς.
00:23
Εκτελέστηκε το φάουλ, με τον Γκονζάλες να παίρνει την κεφαλιά, αλλά να αστοχεί.
00:24
66' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Έξω ο Κάμπελ, μέσα ο Ουρένια.
00:32
75' Εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ, με τον Φλάαρ να παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
00:34
76' Πρώτη αλλαγή και για την Ολλανδία. Έξω ο Ντεπάι, μέσα ο Λενς.
00:35
77' Προσωπική ενέργεια του Ρόμπεν από τα δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Ουμάνια.
00:39
79' Θα κάνει και δεύτερη αλλαγή η Κόστα Ρίκα, η οποία είναι αναγκαστική. Έξω ο Γκαμπόα, μέσα ο Μίριε.
00:40
81' Κίτρινη στον Γκονζάλες, που θα χάσει τον ημιτελικό, εφόσον προκριθεί η Κόστα Ρίκα.
00:41
82' Δοκάρι για την Ολλανδία, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σνάιντερ.
00:42
84' Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία, με τον Φαν Πέρσι να εκτελεί μέσα από την περιοχή, αλλά ο Νάβας έδιωξε και πάλι.
00:42
Αν περάσει η Κόστα Ρίκα θα χρωστάει και πάλι πολλά στον τερματοφύλακα της.
00:47
89' Μπαλιά του Σνάιντερ στον Φαν Πέρσι, αλλά ο επιθετικός της Ολλανδίας δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα και στη συνέχεια έπεσε κάτω.
00:48
Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
00:50
90+2' Εκτέλεση φάουλ του Φαν Πέρσι, έδιωξε ο Νάβας.
00:51
90+3' Γύρισμα του Μπλιντ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από αμυντικούς και επιθετικούς και έφτασε στον Φαν Πέρσι, με τον Ναβάς εξουδετερωμένο, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Τεχέντα αρχικά και στο οριζόντιο δοκάρι στη συνέχεια.
00:53
Τέλος της κανονικής διάρκειας. Ολλανδία και Κόστα Ρίκα έμειναν στο 0-0 και θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.
01:00
Έναρξη της παράτασης.
01:02
94' Ο Ρόμπεν εκτέλεσε το φάουλ, ο Φλάρ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόρνερ.
01:04
94' Ο Σνάιντερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κάουτ βρήκε λίγο την μπάλα με το κεφάλι και η πορεία της μπέρδεψε τον Νάβας, που έκανε κακή έξοδο, αλλά η κατέληξε σε κόρνερ η μπάλα.
01:04
Στο έδαφος ο Νάβας.
01:05
Σηκώθηκε ο Νάβας.
01:05
90+7' Τελευταία αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Έξω ο Τεχέδα, μέσα ο Κουμπέρο.
01:12
103' Κερδισμένο φάουλ για την Ολλανδία για χέρι του Ντίας.
01:12
Ο Ρόμπεν εκτέλεσε η μπάλα στο τείχος.
01:16
Τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης.
01:19
105' Δεύτερη αλλαγή για την Ολλανδία. Μέσα ο Χούντελαρ, έξω ο Μάρτινς-Ίντι.
01:20
107' Άλλη μια κούρσα για τον Ρόμπεν από τα δεξιά, άλλο ένα σκληρό φάουλ στον παίκτη της Μπάγερν, με τον Ακόστα να βλέπει την κίτρινη κάρτα.
01:26
111' Κίτρινη στον Χούντελαρ. Ο Κάουτ σέντραρε, αλλά ο Νάβας βγήκε και μάζεψε, με τον επιθετικό της Σάλκε να τον χτυπάει με το χέρι στη διεκδίκηση της μπάλας.
01:27
113' Εξαιρετική κίνηση του Μπολάνιος από τα δεξιά, που μπήκε στην περιοχή και αναστάτωσε την άμυνα της Ολλανδίας, αλλά κόπηκε τελευταία στιγμή.
01:29
115' Απειλεί η Κόστα Ρίκα και πάλι με τον Μπολάνιος, που έκανε τις προσποιήσεις αρχικά και στη συνέχεια κέρδισε το κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.
01:31
117' Κοντά στο γκολ η Κόστα Ρίκα. Ο Ουρένια μπήκε στην περιοχή και βγήκε απέναντι από τον Σίλεσεν, που έδιωξε σωτήρια.
01:32
119' Δοκάρι και πάλι για την Ολλανδία με τον Σνάιντερ να σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά δεν είχε και πάλι την τύχη με το μέρος του.
01:34
120+1' Αλλαγή τερματοφύλακα για την Ολλανδία! Έξω ο Σίλεσεν, μέσα ο Κρουλ.
01:36
Δεν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού ο πορτιέρο του Άγιαξ, απλά προτιμάει αυτό της Νιουκάστελ για τη διαδικασία των πέναλτι ο Φαν Χάαλ.
01:36
Τέλος της παράτασης. Στα πέναλτι θα διεκδικήσουν την πρόκριση στα ημιτελικά Ολλανδία και Κόστα Ρίκα.
01:40
Πρώτη θα εκτελέσει πέναλτι η Κόστα Ρίκα.
01:42
Εκτελεί ο Μπόρχες, έπεσε σωστά ο Κρουλ, αλλά η μπάλα στα δίχτυα του, 0-1 η Κόστα Ρίκα.
01:42
1-1 η Ολλανδία, με τον Φαν Πέρσι να νικάει τον Νάβας.
01:43
Απέκρουσε την εκτέλεση του Ρουίς ο Κρουλ και παραμένει το 1-1.
01:44
Μπροστά με 2-1 η Ολλανδία. Ο Ρόμπεν έστειλε την μπάλα αριστερά, ενώ ο Νάβας έπεσε δεξιά.
01:45
2-2, ισοφαρίζει με τον Γκονζάλες η Κοστά Ρίκα, έχοντας μια εκτέλεση παραπάνω.
01:45
3-2 η Ολλανδία με τον Σνάιντερ.
01:46
3-3 η Κόστα Ρίκα ισοφαρίζει με τον Μπολάνιος.
01:46
4-3 η Ολλανδία με τον Κάουτ.
01:48
Στα ημιτελικά η Ολλανδία, ύστερα από την απόκρουση του Κρουλ στο πέναλτι του Ουμάνια.