Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 1-2 (Τελικό)

Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και σκόρερ τους Αραβίδη και Μάνταλο, η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 της Νίκης Βόλου στο Πανθεσσαλικό.

17:18
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό της ΑΕΚ με τη Νίκη Βόλου στο Πανθεσσαλικό στάδιο..
18:41
Μετά το δυνατό φιλικό στην Ξάνθη (που έγινε ωστόσο σε πολύ πρώιμο σημείο της προετοιμασίας) και τα πιο χαλαρά παιχνίδια με Ηλυσιακό και ΑΕ Διμηνίου, η "Ένωση" δίνει το σοβαρότερο της τεστ μέχρι τώρα.
18:44
Όπως και πέρυσι, οι "κιτρινόμαυροι" θα αντιμετωπίσουν τη Νίκη Βόλου, που φέτος θα βρίσκεται στη Σούπερ Λίγκα. Αυτή ωστόσο δεν είναι η μόνη αλλαγή σε σχέση με το περσινό φιλικό (η ήττα στο οποίο λειτούργησε ως χρήσιμο καμπανάκι για να γίνουν μεταγραφές).
18:45
Διότι φέτος η ΑΕΚ έχει κάνει από νωρίς τις κινήσεις της, ο Τραϊανός Δέλλας έχει προχωρήσει το μοντάρισμα της ομάδας και -εν αναμονή των επιπλέον κινήσεων που μπορεί να γίνουν σε χαφ και επίθεση- την παρατάσσει σήμερα με έναν ήδη διαμορφωμένο κορμό.
18:47
Υπό το βλέμμα λοιπόν του Δημήτρη Μελισσανίδη -που έχει ταξιδέψει στο Βόλο και θα παρακολουθήσει από κοντά το παιχνίδι- και μπροστά στο γνώριμα κιτρινισμένο πέταλο του Πανθεσσαλικού, η "Ένωση" κατεβαίνει με την ενδεκάδα που θεωρείται ως "βασική" με τα υπάρχοντα δεδομένα.
18:48
Πιο συγκεκριμένα, οι δυο ομάδες θα παραταχθούν με τους εξής:
18:48
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης
18:48
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Γουίλιαν Βλουτ): Ταμπάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Σωτηράκος, Ίβενς, Καρασαλίδης, Λάουξ, Γιαννιτσάνης, Κοτσαρίδης, Μουζακίτης, Μάρτινς, Τζιώρας
18:53
Πέρα απ' τη δυναμική παρουσία τους, οι φίλοι της ΑΕΚ έχουν φροντίσει ξανά να στείλουν και τα εξωαγωνιστικά τους μηνύματα. Όπως και στην Ξάνθη, στην εξέδρα των "κιτρινόμαυρων" έχει κρεμαστεί πανό για τα γεγονότα στη Γάζα, που αναφέρει χαρακτηριστικά: «Ζούμε όλοι στην Παλαιστίνη. Τέλος στη γενοκτονία».
18:59
Όλα έτοιμα στο Πανθεσσαλικό για να ξεκινήσει σε λίγο το παιχνίδι.
19:02
1': Έναρξη του αγώνα.
19:02
1' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:03
Φοβερό ξεκίνημα από την "Ένωση"! Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό, ο Μπακάκης σέντραρε άψογα από δεξιά και ο Αραβίδης -με υποδειγματική προβολή- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
19:06
6': Ευκαιρία για τη Νίκη!
19:07
Ο Τζιώρας έκανε ωραία κίνηση και φαλτσαριστό σουτ -από δεξιά μέσα στην περιοχή- αλλά ο Ανέστης έπεσε στην απέναντι γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
19:08
8': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:09
Ο Πλατέλλας βρήκε χώρο και πλάσαρε με φάλτσο από τα δεξιά, αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ταμπάκη!
19:15
14': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:16
Σε νέα εξαιρετική σέντρα του Μπακάκη από δεξιά, ο Μπαρμπόσα κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ταμπάκης καταφέρνει με υπερένταση να μπλοκάρει την μπάλα!
19:21
20': Η ΑΕΚ συνεχίζει στον ίδιο γρήγορο ρυθμό και ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Εξαιρετική η εικόνα των "κιτρινόμαυρων" στο πρώτο εικοσάλεπτο.
19:23
23': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
19:24
Έπειτα από όμορφη κάθετη μπαλιά του Μάνταλου, ο Πεταυράκης γύρισε απευθείας από αριστερά την μπάλα, αλλά προ του Αραβίδη απομάκρυναν οι αμυντικοί.
19:28
28': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:29
Ωραία κάθετη του Πλατέλλα βγάζει τον Μάνταλο στην πλάτη της άμυνας από δεξιά, αλλά το απευθείας πλασέ που κάνει εκείνος αποκρούεται δύσκολα από τον Ταμπάκη!
19:31
29': Μετά από σέντρα του Μπαρμπόσα από αριστερά, ο Αραβίδης βάζει την προβολή, αλλά δε βρίσκει καλά την μπάλα κι εκείνη φεύγει άουτ από το απέναντι δοκάρι.
19:33
30': Τάιμ-άουτ στο Πανθεσσαλικό, για να δροσιστούν λίγο οι παίκτες και να αποφορτιστούν κάπως από τη ζέστη.
19:34
33' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:34
Ο Πλατέλλας ελίσσεται -μέσα στην περιοχή και δεξιά- και αφού ντριμπλάρει τον Γιαννιτσάνη, εκείνος τον ανατρέπει με το δεξί πόδι!
19:34
34' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:35
Ο Μάνταλος αναλαμβάνει την εκτέλεση και με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία, νικάει τον Ταμπάκη!
19:40
40': Η ΑΕΚ εξακολουθεί να πιέζει ψηλά και να ψάχνει κι άλλα γκολ. Ανήμπορη ν' απειλήσει δείχνει ως τώρα η Νίκη.
19:45
45': Δυο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
19:47
45'+1': Σε ωραία πάσα του Μάνταλου ο Ανάκογλου προλαβαίνει να γυρίσει την μπάλα, αλλά ο Ταμπάκης την προλαβαίνει πριν περάσει τη γραμμή.
19:48
45'+2': Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
20:03
46' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
20:04
Στις θέσεις των Κορδέρο, Πλατέλλα και Αραβίδη μπαίνουν οι Φαγέ, Ντούνης και Ντακόλ.
20:04
46' - Αλλαγές για τη Νίκη Βόλου
20:04
Οι Μαρινάκης και Μαχλελής αντικαθιστούν τους Παπουτσογιαννόπουλο και Ίβενς.
20:04
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
20:05
48': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
20:06
Ο Μπαρμπόσα μπήκε επικίνδυνα από αριστερά κι έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Ταμπάκης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ!
20:12
54': Ο Μπαρμπόσα εκτελεί με δύναμη ένα φάουλ από μακριά, αλλά ο Ταμπάκης πέφτει στη δεξιά του γωνία και μπλοκάρει.
20:12
55' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
20:13
Εκτός αγώνα οι Πεταυράκης, Ανάκογλου και Μπακάκης και στις θέσεις τους μπαίνουν οι Γροντής, Ρόβας και Γεωργέας.
20:19
62' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
20:25
Βγαίνουν οι Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Μάνταλος και Μπαρμπόσα και μπαίνουν οι Καραγκιολίδης, Σβάρνας, Σαρρής, Ζόριτς και Μπρέσεβιτς.
20:31
73' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ!
20:32
Σε αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Μαρινάκης πασάρει στον Σκούρτη κι εκείνος -με όμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ- νίκησε τον Καραγκιολίδη (που ήταν εκτός θέσης).
20:36
77': Εκμεταλλευόμενη και τις πολλές αλλαγές της ΑΕΚ, η Νίκη έχει μπει στο ματς και προσπαθεί πλέον να ισοφαρίσει κιόλας.
20:46
83': Ανομοιογενής η εικόνα της ΑΕΚ, δεν της επιτρέπει να φτιάξει ευκαιρίες και να καθαρίσει το ματς.
20:46
88': Ο Ζόριτς δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι του Ταμπάκη.
20:51
90'+3': Ο Ντακόλ εκτελεί απευθείας ένα φάουλ -από αρκετά μακρινή απόσταση- αλλά το έξυπνο σουτ που κάνει στην αριστερή γωνία φεύγει λίγο άουτ.
20:53
90'+5': Λήξη του αγώνα.