Αστέρας Τρίπολης-Μακάμπι Τελ Αβίβ 2-0 (Τελικό)

Γράψε ιστορία! Στο πιο μεγάλο παιχνίδι της ζωής του -μέχρι το επόμενο- ο Αστέρας Τρίπολης φιλοξενεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ψάχνει μια νίκη που θα παρατείνει το όνειρο του Europa League.

20:41
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για τα πλέι-οφ του Europa League.
20:47
Μετά την επική πρόκριση επί της Μάιντζ -κι αφού νωρίτερα είχαν βγάλει από τη μέση και τη Ροβανιέμι- οι Αρκάδες συνεχίζουν να ζουν το ευρωπαϊκό τους όνειρο.
20:48
Δε σκοπεύουν ωστόσο να περιοριστούν σε αυτό. Διότι φιλοξενώντας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ξέρει ότι μπορεί να γράψει ιστορία. Και μ' ένα καλό αποτέλεσμα απόψε, να βάλει τα θεμέλια για πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης.
20:52
Την ίδια ώρα οι Ισραηλινοί έρχονται για να συνεχίσουν την εξαιρετική παράδοση που έχουν φτιάξει με τις ελληνικές ομάδες -τόσο με τους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στο Champions League, όσο και με τον Παναθηναϊκό στο Europa League.
20:52
Πριν πούμε όμως οτιδήποτε άλλο, ας δούμε τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν απόψε οι δυο ομάδες...
20:54
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Όσκαρ Γκαρσία): Χουάν Πάμπλο, Σπούνγκιν, Τίμπι, Κάρλος Γκαρσία, Αλμπερμαν, Ζάχαβι, Ράντι, Μίκα, Γέινι, Ιγκιεμπόρ, Μπεν Μπασάτ.
20:55
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Μουνάφο, Ουσέρο, Kουρμπέλης, Ρόλε, Μάσα, Ντε Μπλάσις.
20:58
Στον πάγκο για τους Αρκάδες οι: Μπαντής, Σανκαρέ, Κιτοκό, Τιεμπί, Μπακασέτας, Πάρα, Μπαράλες.
21:03
Αναπληρωματικοί για τους Ισραηλινούς οι: Λέβι, Μπεν Χαΐμ, Ζιβ, Ρέιχερτ, Μπεν Χαρούς, Πρίκα, Λουγκάσι.
21:12
Όλα έτοιμα στο κατάμεστο "Θ. Κολοκοτρώνης" για να ξεκινήσει το μεγάλο ματς.
21:15
1': Έναρξη του αγώνα.
21:18
2' Πρώτη επίθεση για τον Αστέρα, αλλά η μπάλα άουτ
21:19
4' Σουτ για την Μακάμπι από τον Ράντι. Η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
21:23
8' Σουτ για την Μακάμπι και πάλι από τον Ράντι, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ
21:24
9'Χωρίς κίνδυνο πέρασε αυτό το κόρνερ
21:27
12' Σουτ από τον Μάσα για τον Αστέρα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ
21:30
15' Κλειστό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα
21:31
17' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. "Βολίδα" από τον Ρόλε, αλλά ο γκολκίπερ των Ισραηλινών κατάφερε να αποκρούσει. Δεν πήρε το ριμπάουντ ο Μάσα
21:37
23' Κίτρινη κάρτα στον Μπεν Μπασάτ για «θέατρο» μέσα στη μεγάλη περιοχή του Αστέρα.
21:43
29' ΓΚΟΛ ο Αστέρας!
21:44
Ύστερα από κακό διώξιμο της μπάλας από την άμυνα της Μακάμπι, ο Μάσα πήρε το «ριμπάουντ» και με τρομερό σουτ στην αριστερή γωνία του Χουάν Πάμπλο, έκανε το 1-0 για τον Αστέρα!
21:50
36' Μακρινό σουτ του Λουσέρο, με τον Χουάν Πάμπλο να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα την μπάλα.
21:57
42' Καλή στιγμή για τη Μακάμπι! Δυνατό σουτ του Ράντι, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
22:00
45' Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
22:01
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
22:20
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!
22:21
47' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα (2-0)!
22:21
Φάση διαρκείας στα καρέ της Μακάμπι, με τον Μάσα να κάνει το γύρισμα και τον Ζησόπουλο με προβολή να κάνει το 2-0 για τον Αστέρα!
22:27
53' Καλή στιγμή για τη Μακάμπι! Καλό και δυνατό σουτ του Ζάχαβι, με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει στη δεξιά του γωνία.
22:31
57' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μακάμπι! Ο Μπεν Μπασάτ πέρασε και τον Θεοδωρόπουλο, αλλά αστόχησε σε κενή εστία!
22:36
62' Έχει πέσει ο ρυθμό της αναμέτρησης, με τον Αστέρα να έχει την κατοχή της μπάλας.
22:42
68' Καλή στιγμή για τη Μακάμπι. Δυνατό σουτ του Μίκα, από τα αριστερά, με την μπάλα να φεύγει άουτ από το αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.
22:43
69' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Σανκαρέ στη θέση του Ρολέ.
22:48
75' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Δυνατό σουτ του Ουσέρο, έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Χουάν Πάμπλο να μπλοκάρει την μπάλα.
22:49
76' Αλλαγή για τη Μακάμπι. Ο Μπεν Χαΐμ στη θέση του Μίκα.
22:52
79' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπαράλες στη θέση του Μάσα.
22:53
79' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια, ο Ντε Μπλάσις έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι της Μακάμπι.
22:59
85' Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Μπαράλες ολομόναχος με τον Χουάν Πάμπλο, αλλά έκανε κάκιστη λόμπα, με αποτέλεσμα να μην κάνει το 3-0...
23:00
86' Μεγάλη ευκαιρία για τη Μακάμπι! Ο Ζάχαβι βγήκε τετ α τετ με τον Θεοδώροπουλο, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να διώχνει εντυπωσιακά!
23:00
87' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Τι Εμπί στη θέση του Λούι.
23:04
90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
23:07
90+5' Λήξη της αναμέτρησης!
23:10
Ο Αστέρας νίκησε 2-0 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League, για πρώτη φορά στην ιστορία του!