ΠΑΟΚ-Ζίμπρου

Ο ΠΑΟΚ σάρωσε (4-0) την Ζίμπρου με γκολ των Περέιρα (11'), Αθανασιάδης (45'), Μακ (79'), Μάρτενς (84').

18:49
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ΠΑΟΚ-Ζίμπρου, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τις 19:15.
18:52
Στο ματς της Μολδαβίας ο ΠΑΟΚ είχε ηττηθεί με 1-0.
18:54
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
18:55
ΠΑΟΚ (Αναστασιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Ρατς, Μαντούρο, Τζιόλης, Σαλπιγγίδης, Μακ, Περέιρα και Αθανασιάδης.
18:56
Ζίμπρου (Κουμπάρεφ): Ρούσου, Μπουργκίου, Ερχάν, Ντεντόφ, Κλίμοβιτς, Πάβλιουτσεκ, Αμανί, Βρεμέα, Γκρόσου, Σεπτίν και Γιαρντάν.
18:58
Στον πάγκο της ελληνικής ομάδας είναι οι Γιακουμής, Βίτορ, Σπυρόπουλος, Κάτσε, Τζανδάρης, Μάρτενς και Πόζογλου.
19:00
Σε αυτόν των Μολδαβών οι Τσιρίντσιουτς, Ποτιρίντσε, Αντόν, Βισνακόφς, Σπατάρου, Ντιαλό, Αλεξέεφ.
19:11
Οι Τζαβέλλας, Βίτορ δεν ήταν στην αποστολή του πρώτου ματς, καθώς λίγες ημέρες πριν είχαν υποπέσει σε πειθαρχικό παράπτωμα. Οι δύο ήταν βασικοί κόντρα στην Καλλονή, αλλά ο Πορτογάλος απόψε δεν είναι στους βασικούς.
19:13
Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης μετράει 92 ευρωπαϊκά παιχνίδια, τα 52 από αυτά με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Έχει 30 τέρματα και τα 14 από αυτά είναι με τον «Δικέφαλο του Βορρά».
19:14
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας και εντός ολίγου θα ξεκινήσει το ματς.
19:16
Έναρξη στο ματς.
19:16
Καλή τύχη στον ΠΑΟΚ!
19:20
3' Ο ΠΑΟΚ βάζει στην άμυνα της την Ζίμπρου, αλλά ο Αθανασιάδης κάνει φάουλ στον Παβλιούτσεκ και τελειώνει η φάση.
19:23
6' Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή και μοίρασε στον Περέιρα, αλλά τον πρόλαβε ο Ρούσου και πρόλαβε τα χειρότερα.
19:23
7' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, ύστερα από προσπάθεια του Μακ από τα δεξιά.
19:25
Ο ΠΑΟΚ πιέζει, κερδίζοντας δύο συνεχόμενα κόρνερ.
19:26
11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ και 1-0
19:27
Ο Αθανασιάδης κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και με... ανάποδο ψαλιδάκι έβγαλε ασίστ στον Περέιρα, που έκανε γρήγορη κίνηση και αφού αρχικά πρόλαβε την άμυνα των Μολδαβών ση συνέχεια νίκησε τον Ρούσου. Πραγματικά εντυπωσιακή η κίνηση του Έλληνα φορ. Ο Αργεντινός έχει βάλει και τα δύο επίσημα γκολ του ΠΑΟΚ, καθώς είχε σκοράρει και κόντρα στην Καλλονή.
19:35
19' Φαόυλ σε καλή θέση για την Ζίμπρου.
19:36
Ο Κλιμόβιτς "γέμισε", αλλά ο Γλύκος μπλόκαρε.
19:37
22' Κίτρινη κάρτα στον Αμανί για σκληρό φάουλ στον Κίτσιου.
19:42
26' Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, ύστερα από προσπάθεια του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά.
19:43
Πέρασε η φάση, χωρίς κάποιο κέρδος για τον ΠΑΟΚ.
19:46
Τάιμ-άουτ στην Τούμπα, ώστε να.. δροσιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές.
19:47
Ξεκίνησε και πάλι το ματς, μετά το μικρό διάλειμμα.
19:53
38' Κίτρινη κάρτα στον Ζαρνταν για φάουλ στον Σαλπιγγίδη.
19:56
40' Εκτέλεση φάουλ του Ρατς από τα δεξιά, έδιωξε με γροθιές ο Ρούσου.
19:59
42' ΜΕ ΔΕΚΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ Η ΖΙΜΠΡΟΥ. Ο Αμανί τράβηξε από το χέρι τον διαιτητή, διαμαρτυρόμενος για φάουλ που υπέδειξε ο Ουκρανός ρέφερι και αυτός του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη μέσα σε σχεδόν είκοσι λεπτά.
20:00
43' Κίτρινη στον Σκόνδρα.
20:01
44' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ρατς από τα αριστερά, σκαστή κεφαλιά του Περέιρα, η μπάλα περνάει λίγο έξω.
20:01
45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ και 2-0
20:02
Ο Μακ έκανε μακρινή μπαλιά και ο Ρατς πρόλαβε να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και ο Αθανασιάδης "τρύπησε" τον Ρούσου από κοντινή απόσταση.
20:03
Ημίχρονο στην Τούμπα, μπροστά ο ΠΑΟΚ με 2-0.
20:05
Ο ΠΑΟΚ δεν έχει δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, αλλά φαίνεται πως το ματς είναι του χεριού του, διότι υπερέχει ξεκάθαρα της Ζίμπρου, η οποία παίζει από το 42' με δέκα παίκτες.
20:19
46' Αλλαγή για την Ζίμπρου. Έξω ο Γκρόσου, μέσα ο Αλεξέεφ.
20:19
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:25
52' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Μαντούρο, μέσα ο Κάτσε.
20:32
Ελέγχει το ματς ο ΠΑΟΚ, χωρίς να έχει κάποια μεγάλη φάση στο δεύτερος μέρος.
20:33
60' Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Περέιρα να μπαίνει από τα αριστερά, κερδίζοντας το κόρνερ.
20:40
62' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Σαλπιγγίδης, μέσα ο Μάρτενς.
20:41
64' Γέμισμα του Μάρτενς, κεφαλιά του Περέιρα από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ανέβαινε ο Ρατς, η μπάλα αρκετά έξω.
20:43
67' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ο Περέιρα έκανε μακρινή μπαλιά, που είχε αποδέκτη τον Μάρτενς, ο οποίος γύρισε για τον Μακ, αλλά πρόλαβαν να διώξουν οι Μολδαβοί, ενώ η εστία ήταν ουσιαστικά αδιάφορη.
20:46
70' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρατς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Περέιρα έπιασε την κεφαλιά εξ' επαφής, αλλά έδιωξε ο Ρούσου.
20:47
74' Σουτ του Περέιρα από καλή θέση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα αντιπάλων.
20:49
Τάιμ άουτ στην Τούμπα.
20:50
78' Φάουλ για τον ΠΑΟΚ σε καλή θέση.
20:52
79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 3-0.
20:54
Ο Μάρτενς έκανε το γέμισμα οι Μολδαβοί δεν μπόρεσαν να διώξουν σωστά και ο Περέιρα πήρε την κεφαλιά, τροφοδοτώντας τον Μακ που... σκότωσε τον Ρούσου με δυνατό σουτ.
20:56
83' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Έξω ο Μακ, μέσα ο Πόζογλου.
20:57
84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ, 4-0.
20:59
Πανέμορφο γκολ του Μάρτενς, που κουβάλησε την μπάλα έξω από την περιοχή και σούταρε πλησιάζοντας την περιοχή και την έστειλε στο παραθυράκι του Ρούσου.
21:00
87' Κίτρινη στον Βρεμέα.
21:04
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
21:05
90'+1' Κεφαλιά του Τζαβέλλα, έξω η μπάλα.
21:06
90' +3' Κίτρινη στον Ρατς.
21:07
Τέλος στην Τούμπα. Νίκη με 4-0 για τον ΠΑΟΚ που προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League.