Ξάνθη-Κέρκυρα 0-0

Χωρίς γκολ η αναμέτρηση Ξάνθη-Κέρκυρας, παρά τις πολλές κλασσικές ευκαιρίες (κυρίως των φιλοξενούμενων), τα δύο δοκάρια των "Φαιάκων", ενώ ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Χαβίτο στο 22ο λεπτό.

18:56
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ξάνθη-Κέρκυρα για την δεύτερη αγωνιστική της Super League.
18:59
Οι γηπεδούχοί προέρχονται από ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, καθώς έχασαν με 3-2 στη Βέροια.
19:00
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι νίκησαν με 2-1 τον Πανθρακικό στην Κέρκυρα.
19:06
Οι "Φαίακες" οι οποίοι επέστρεψαν φέτος στην πρώτη κατηγορία, μετράνες τρία σερί παιχνίδια χωρίς ήττα κόντρα στην ακριτική ομάδα. Τη σεζόν 2011-12 νίκησαν 2-0 στην έδρα τπυς, ενώ τη σεζόν 2012-13 και οι δύο αναμετρήσεις των δύο ομάδων έληξαν ισόπαλες.
19:11
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
19:11
19:12
Ξάνθη (Τσιώλης): Κυριακίδης, Λισγάρας, Γούτας, Ράνος, Ομπόντο, Λουσέρο, Ολιβέιρα, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Μπέρτος, Παπαστεριανός.
19:12
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους οι: Ζαρόπουλος, Καρυπίδης, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Παντελής Καπετάνος, Κομεσίδης, Ρούντι.
19:12
Κέρκυρα (Γρηγορίου): Σέτκους, Καρντόσο, Βενέτης, Γκόμες, Καϊκούτ, Κανακούδης, Μαραγκός, Ναγιάρ, Σάντσεθ, Χαβίτο, Ρόχας.
19:13
Στον πάγκο οι: Κουτζαβασίλης, Ανδρεόπουλος, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο, Κοντός, Μαρκόφσκι, Ζορμπάς.
19:15
Ο Μαρκόφσκι επιστρέφει στο γήπεδο της πρώην του ομάδας μετά από περίπου ενάμιση χρόνο, λαθώς τον Ιανουάριο του 2013 πήρε μεταγραφή για την μολδαβική, Σερίφ Τίρασπολ.
19:16
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος, με βοηθούς τους Φλώριο Ελευθερίου και Στυλιανό Τσολάκη.
19:16
Έναρξη στο ματς.
19:20
5' Σουτ του Ολιβέιρα από μακρινή απόσταση, η μπάλα λίγο πάνω από το τέρμα του Σέτκους.
19:29
13' Καλή στιγμή για την Ξάνθη. Γέμισμα του Ομπόντο, ο Ράνος νίκησε την άμυνα της Κέρκυρας και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξία δοκάρι του Σέτκους.
19:32
16' Κοντά στο γκολ η Κέρκυρα. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Χαβίτο από τα δεξιά και έκανε καλό γύρισμα στο ύψος του πέναλτι, όμως ο Μπέρτος απομάκρυνε σε κόρνερ.
19:33
18' Σουτ του Ολιβέιρα με το αριστερό από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Σέτκους μπλόκαρε εύκολα.
19:37
22' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ
19:39
Ο Καϊκούτ βγήκε στην αντεπίθεση και τραβήχε προς τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έκανε τη σέντρα για τον Χαβίτο, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Κυριακίδη, αλλά υποδείχθηκε σε θέση off-side, ενώ ΔΕΝ ήταν.
19:40
Έχει ανέβει τα τελευταία λεπτά η Κέρκυρα, μετά και την αρχική υπεροχή της Ξάνθης.
19:42
Τάιμ άουτ στην Ξάνθη, ώστε να... δροσιστούν οι 22 ποδοσφαιριστές.
19:43
Ξεκίνησε και πάλι το ματς, μετά την μικρή διακοπή.
19:44
29' Σουτ του Ομπόντο έξω από την περιοχή και ύστερα από κόντρα κατέληξε στην... αγκαλία του Σέτκους.
19:47
32' Κίτρινη κάρτα στον Καϊκούτ.
19:52
36' Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα. Ο Κανακούδης γέμισε από τα δεξία με το με το καλό του πόδι το αριστερό και η άμυνα της Ξάνθης έχασε τον Βόσνιο επιθετικό, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κυριακίδη από κοντινή απόσταση.
19:53
Η κατοχή της μπάλας είναι 47%-53%
19:54
39' Κίτρινη κάρτα στον Μαραγκό για τράβηγμα φανέλας, ενώ έβγαινε στην αντεπίθεση η Ξάνθη με τον Ολιβέιρα.
20:02
Ημίχρονο στα Πηγάδια. Ξάνθη-Κέρκυρα 0-0, ενώ υπάρχει τέρμα που δεν μέτρησε λανθασμένα για τους φιλοξενούμενους.
20:19
46' Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Ο Καπετάνος στη θέση του Ράνου και ο Φλίσκας σε αυτήν του Παπαστεριανού.
20:19
Έναρξη στο δεύτερο μέρος.
20:25
52' Κεφαλιά του Λισγάρα, μπλοκάρει ο Σέτκους.
20:26
52' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ.
20:27
Ο Χαβίτο έκανε κάθετη μπαλιά προς τον Ρόχας, ο οποίος σούταρε με το αριστερό και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη.
20:28
Πολύ καλός ο ρυθμός στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
20:31
58' Πρώτη αλλαγή για την Κέρκυρα. Έξω ο Σάντσεθ, μέσα ο Κοντός.
20:33
60' Κίτρινη κάρτα στον Γούτα.
20:34
61' Κοντά στο γκολ η Κέρκυρα. Ύστερα από γέμισμα, ο Κυριακίδης δεν μπόρεσε να μαζέψει και ο Κόντος σούταρε, αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Λισγάρας.
20:38
63' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Σέντρα του Σολτάνι από τα αριστερά, ο Κανακούδης γύρισε προς τα πίσω με το στήθος και παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ, αλλά έδιωξε ο Σέτκους και ύστερα από μια φάση διαρκείας παρέμεινε το 0-0.
20:40
66' Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Ομπόντο, μέσα ο Βασιλακάκης.
20:40
67' Σουτ του Χαβίτο με το αριστερό, η μπάλα έξω.
20:41
Ο Σάκης Τσιώλης δεν είναι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας του και φαίνεται από το γεγονός ότι κλείνει τις αλλαγές του μόλις στο 66ο λεπτό.
20:45
72' Άλλη μια καλή φάση για την Κέρκυρα που απείλησε με τον Ναγιάρ, ο οποίος σουταρε μέσα από την περιοχή και κέρδισε το κόρνερ.
20:54
81' Δεύτερη αλλαγή για την Κέρκυρα. Έξω ο Καϊκούτ, μέσα ο Μαρκόφσκι.
20:54
81' ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ.
20:56
Ο Κόντος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη και ο Χαβίτο δεν μπόρεσε να σκοράρει στη συνέχεια.
20:58
84' Κοντά στο 1-0 η Ξάνθη, αλλά ο Καπετάνος έστειλε την μπάλα με κεφαλιά λίγο δίπλα από το δοκάρι του Σέτκους.
21:01
89' Κεφαλιά του Βασιλακάκη, λίγο έξω.
21:03
90' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι πιάνει πολύ καλό σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει ελάχιστα έξω.