Μπεσίκτας-Αστέρας Τρίπολης 1-1

Βαθμό στο φινάλε "έκλεψε" ο Αστέρας Τρίπολης, που ήρθε ισόπαλος (1-1) με την Μπεσίκτας, χάρις σε γκολ του Πάρα στο 88', ενώ ο Τόρε είχε σκοράρει για τους γηπεδούχους στο 33ο λεπτό.

19:24
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Μπεσίκτας- Αστέρας για την πρώτη αγωνιστική του Europa League, που είναι προγραμματισμένο για τις 20:00.
19:27
Στον όμιλο είναι επίσης Παρτιζάν και Τότεναμ, που κοντράρονται την ίδια ώρα.
19:28
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
19:30
Αστ. Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Λούι, Ζησόπουλος, Ουσέρο, Ρόλε, Μάσα, Μπαντιμπανγκά, Μπαράλες.
19:30
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Θεοδωρόπουλος, Τιέ Μπι, Μουνάφο, Νίκο, Τσοκάνης, Πάρα, Γιαννιώτας.
19:31
Μπέσικτας (Μπίλιτς): Τόλγκα, Μότα, Φράνκο, Σιβόκ, Ουϊσάλ, Χάτσινσον, Καβλάκ, Σαχάν, Τόρε, Οζιακούπ, Πεκτεμέκ.
19:31
Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Γκιονέν, Νουκάν, Κιούμπασι, Φρέι, Τοσούν, Σόσα, Ντεμπά Μπα.
19:38
Τραυματίες είναι οι Κουρμπέλης, Τορμένα για τους Αρκάδες.
19:41
Αυτήν την στιγμή υπάρχει ισχυρή βροχόπτωση στο "Κεμάλ Ατατούρκ", ενώ οι καιρικές συνθήκες δεν είναι καλές το τελευταίο τριήμερο.
19:42
Με τη ροζ φανέλα θα αγωνιστεί ο Αστέρας Τρίπολης.
19:44
Υπενθυμίζεται ότι η ομάδα του Στάικου Βεργέτη απέκλεισε κατά σειρά Ροβανιέμι, Μάιντς και Μακάμπι Τελ Αβίβ για να φθάσει μέχρι εδώ.
19:51
Από την άλλη, η ομάδα του Σλάβεν Μπίλιτς απέκλεισε την Φέγενορντ στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με δύο νίκες (2-1 εκτός, 3-1 εντός), αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει την Άρσεναλ στην φάση των play-off της διοργάνωσης (0-0, 1-0), πραγματοποιώντας πάντως πολύ καλές εμφανίσεις. Με αυτόν τρόπο εξασφάλισε την παρουσία της στο Europa League.
19:58
Διαιτητής θα είναι ο Μίροσλαβ Ζέλινκα από την Τσεχία, με βοηθούς του Οντρέι Πέλικαν και Γίρι Μόλατσεκ.
20:01
Έναρξη στο ματς.
20:03
2' Πρώτο κόρνερ στο ματς και είναι για την Μπεσίκτας, ύστερα από τη πλαγιοκόπηση του Τόρε από τα δεξιά.
20:04
Μπλοκάρει ο Κοσίτσκι.
20:04
3' Κόρνερ και για τον Αστέρα, ύστερα από την προσπάθεια του Μάσα.
20:04
Δεν κατάφερε να απειλήσει η ελληνική ομάδα.
20:08
8' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ!
20:10
Οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει φάουλ έξω από την περιοχή και ο Ούζιακ ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο του Κοσίτσκι, με την μπάλα να σκάει στην συνέχεια σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος.
20:10
9' Σουτ του Τόρε, η μπάλα λίγο έξω.
20:15
14' Σουτ του Κάβλακ για την Μπεσίκτας, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοσίτσκι.
20:15
Έχει ξεκινήσει πιο δυνατά η Μπεσίκτας.
20:17
Ο κόσμος είναι λιγοστός στο γήπεδο και προφανώς έχουν παίξει ρόλο και ο κακές καιρικές συνθήκες.
20:19
17' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Η μπάλα έφθασε στον Κάβλακ, που έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά.
20:23
22' Απειλεί ο Αστέρας. Σέντρα του Παντελιάδη από τα αριστερά, αλλά ο Μπαντινμπαγκά δεν μπόρεσε να φθάσει στην μπάλα.
20:28
26' Κοντά στο γκολ ο Αστέρας... Σόλο από τον Ζησόπουλο, που έφθασε μέσα στην περιοχή, ενώ ήταν ανοργάνωτη η άμυνα της Μπεσίκτας, αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα από το δεξί δοκάρι του Τόλγκα.
20:30
Ύστερα από την πίεση του πρώτη 20λεπτου που δέχθηκε ο Αστέρας αντέδρασε σωστά και έχει παρει τα πάνω του.
20:31
30' Αναγκαστική αλλαγη για την Μπεσίκτας. Έξω ο Πεκτεμέκ, λόγω τραυματισμού, μέσα ο Τοσούν.
20:33
33' ΓΚΟΛ Η ΜΠΕΣΙΚΣΤΑΣ, 1-0 με τον Τόρε!
20:34
Ο Τόρες πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και μέσα.
20:38
37' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Ο Τοσούν σέντραρε από τα αριστερά και το διώξιμο της άμυνας του Αστέρα δεν ήταν καλό και η μπάλα έφθασε στον Οζιακούπ, που σούταρε άστοχα.
20:40
39' Καλή στιγμή για τον Αστέρα. Ο Λούι έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το τέρμα.
20:46
45' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας με τον Τόρε, που σούταρε άστοχα μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, όντας μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια.
20:46
Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
20:47
Ημίχρονο στο "Κεμάλ Ατατούρκ". Η Μπεσίκτας προηγείται 1-0 του Αστέρα, χάρις στο τέρμα του Τόρε στο 33ο λεπτό. Στο 0-0 Παρτιζάν και Τότεναμ.
21:03
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
21:05
46' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας με το ξεκίνημα, με τον Κάβλακ να βγαίνει απέναντι από τον Κοσίτσκι, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα βγήκε νικητής, κερδίζοντας μάλιστα και το φάουλ.
21:12
53' Ευκαιρία με τον Σαχάν για την Μπεσίκτας, που μπήκε στην περιοχή, αλλά αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.
21:24
65' Ευκαιρία για την Μπεσίκτας. Σουτ του Σαχάν, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του Αστέρα και έφυγε σε κόρνερ.
21:26
Ετοιμάζεται να μπει ο Πάρα στο ματς για τον Αστέρα, ενώ ο Σόσα θα μπει στο παιχνίδι για την Μπεσίκτας.
21:26
68' Αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Πάρα, έξω ο Μπαντινμπαγκά.
21:27
69' Αλλαγή για την Μπεσίκτας. Έξω ο Οζιακούπ, μέσα ο Σόσα.
21:31
72' Φάση διαρκείας για την Μπεσίκτας. Πλαγιοκόπηση από τον Σόσα, αλλά δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί ο Φράνκο και στη συνέχεια πήραν κόρνερ οι γηπεδούχοι.
21:31
73' Σουτ του Τόρε, έξω.
21:35
76' Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ρόλε και η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
21:35
76' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Μουνάφο, έξω ο Παντελιάδης.
21:36
Αντεπίθεση για την Μπεσίκτας, μετά από λάθος του Ζησόπουλου, αλλά ο Τόρε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την πάσα του Σαχάν, καθώς έκανε λάθος κοντρόλ μέσα στην περιοχή.
21:42
85' Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα. Μέσα ο Γιαννιώτας, έξω ο Μπαράλες.
21:43
85' Αλλαγή και για την Μπεσίκτας. 'Έξω ο Σαχάν, μέσα ο Κερίμ.
21:46
88' ΓΚΟΛ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑ ΚΑΙ 1-1!
21:47
Ο Ρόλε έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Πάρα έπιασε μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, νικώντας τον πορτιέρο των γηπεδούχων.