Παναχαϊκή-Ολυμπιακός 0-1

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr το ματς Κυπέλλου ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Ολυμπιακό.

18:30
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Ολυμπιακού με την Παναχαϊκή.
18:32
Οι "ερυθρόλευκοι" ρίχνονται στην μάχη του Κυπέλλου, με τον Μίτσελ ν' αφήνει στον Πειραιά σχεδόν μια... ντουζίνα παίκτες.
18:33
Αυτούς που σήκωσαν το μεγαλύτερο αγωνιστικό φορτίο στο ξεκίνημα της σεζόν, εν προκειμένω τους Ρομπέρτο, Αμπιντάλ, Ελαμπντελαουί, Μαζουάκου, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτη, Κασάμι, Ντομίνγκεζ, Αφελάι, Μήτρογλου και τους ανέτοιμους Ντοσεβί, Σαλίνο.
18:34
Πριν πούμε οτιδήποτε άλλο, να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων ξεκινώντας από τους γηπεδούχους.
18:36
Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Αναστασόπουλος, Άλμπι, Στεργίδης, Μαρουκάκης, Ντα Κόστα, Μπαλού, Ζλατκόφσκι, Χαρτσιάς.
18:37
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Βούρος, Αυλωνίτης, Σιόβας, Γιαννούλης, Εντινγκά, Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Γκαζαριάν, Διαμαντάκος, Μπενίτες.
18:48
Το ματς θα γίνει στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο. Εκεί βρίσκονται και περίπου 400 φίλοι των "ερυθρολεύκων".
18:51
Λίγα λεπτά έχουν μείνει για την σέντρα. Υπενθυμίζεται ότι θα υπάρχει ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.
18:55
Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Γιάχος του συνδέσμου Χίου, με βοηθούς τους Καρσιώτη (Κορινθίας) και Γκάγκα (Λάρισας).
19:02
1' Έναρξη του αγώνα.
19:05
3' Το σουτ του Μπουχαλάκη έφυγε πάνω από την αντίπαλη εστία.
19:05
Η πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς.
19:07
5' Ο Μαρουκάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή, προτίμησε το σουτ από το να δοκιμάσει να μπει στην περιοχή, δίχως όμως να απειλήσει.
19:12
10' Άστοχη κεφαλιά από τον Σιόβα.
19:14
11' Κακό γύρισμα από τον Κάργα, ακόμα χειρότερη απομάκρυνση από τον Μπαλασάκη, ο Μπουχαλάκης επιχείρησε να τον νικήσει από μακρινή απόσταση, αλλά δεν τα κατάφερε.
19:15
14' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!
19:16
Ο Μπενίτες επωφελήθηκε από την νέα κακή απομάκρυνση του Μπαλασάκη, απέφυγε έναν αντίπαλο, μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή και έπιασε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής έπεσε και αποσόβησε τον κίνδυνο.
19:27
23' Ο Μπουχαλάκης έφερε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή με εκτέλεση φάουλ, ο Διαμαντάκος πήρε την κεφαλιά, δεν είχε πρόβλημα ο Μπαλασάκης.
19:29
24' Μπλοκάρει σταθερά ο Μέγιερι, στην κεφαλιά του Ζλατκόφσκι.
19:30
27' Αλλαγή για την Παναχαϊκή: Ο Γκαντιάγκα πέρασε στην θέση του Μπαλού.
19:32
Δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς κι αντικαταστάθηκε.
19:35
33' Κίτρινη κάρτα στον Άλμπι.
19:41
38' Ο Μπενίτες βρήκε χώρο και έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Άλμπι και έτσι ο Μπαλασάκης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.
19:44
42' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο, ο οποίος ανέκοψε την αντεπίθεση του Ολυμπιακού.
19:49
45+2' Κίτρινη κάρτα και στον Μπουχαλάκη για φάουλ στον Ζλατκόφσκι.
19:50
45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
19:50
Στατιστικά: 2-6 οι τελικές προσπάθειες, 42%-58% η κατοχή της μπάλας.
20:04
Ο Ντουρμάζ ετοιμάζεται να περάσει στο ματς.
20:08
46' Πέρασε αντί του Γκαζαριάν, ο οποίος σύμφωνα με την πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου έχει υποστεί θλάση.
20:08
46' Συνέχεια στο παιχνίδι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:10
48' Γρήγορη αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό, ο Ντουρμάζ τροφοδότησε τον Διαμαντάκο, αυτός έφερε την μπάλα στ' αριστερό κι έκανε το σουτ, αλλά ο Μπαλασάκης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.
20:12
50' Δοκάρι για την Παναχαϊκή!
20:13
Ωραία προσωπική ενέργεια του Στεργίδη, με το φαλτσαριστό σουτ που έπιασε να σταματά στο αριστερό δοκάρι.
20:14
52' Το διαγώνιο σουτ του Ντα Κόστα πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
20:17
55' Ο Μπαλασάκης έσωσε προ του Μπενίτες.
20:22
60' Και άλλο δοκάρι για την Παναχαϊκή!
20:23
Σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντα Κόστα η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι!
20:23
61' Μένει με δέκα παίκτες η Παναχαϊκή.
20:24
Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Άλμπι.
20:25
64' Ο Μπαλασάκης είναι σε ετοιμότητα στο χτύπημα φάουλ του Φορτούνη.
20:25
Ο Φουστέρ πέρασε στην θέση του Μπουχαλάκη.
20:28
65' Έγινε η βαθιά σέντρα για τον Μαρουκάκη, αλλά δεν μπόρεσε να... μπει στην φάση και να αλλάξει πορεία στην μπάλα, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στην αγκαλιά του Μέγιερι!
20:30
68' Αλλαγή για την Παναχαϊκή: Ο Πλέγας πέρασε στην θέση του Ντα Κόστα.
20:31
69' Ο Μαρουκάκης κατέβασε ωραία την μπάλα με το στήθος, αλλά σούταρε απογοητευτικά άουτ.
20:34
71' Κλείνει τις αλλαγές της η Παναχαϊκή: Ο Χούσα πέρασε στην θέση του Μαρουκάκη.
20:35
73' Τρίτη αλλαγή και για τον Ολυμπιακό: Ο Βέργος πέρασε στην θέση του Διαμαντάκου.
20:35
20:36
74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0.
20:38
Τραγική συνεννόηση στην άμυνα της Παναχαϊκής, με τον Κάργα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
20:42
Είχε προηγηθεί συνεργασία Φουστέρ-Βέργου.
20:44
Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς μετά το γκολ, με τον Ολυμπιακό να 'χει αναλάβει πλήρως τα ηνία και την Παναχαϊκή -παρά την πολύ καλή της εμφάνιση- να δείχνει απογοητευμένη.
20:47
84' Γύρισμα του Φουστέρ στην περιοχή της Παναχαϊκής, πολύ αδύναμο το κοντινό σουτ του Βέργου, στην αγκαλιά του Μπαλασάκη η μπάλα.
20:48
86' Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Χούσα.
20:50
88' Από κοντά κεφαλιά του Αυλωνίτη, η μπάλα φεύγει άουτ.
20:51
89' Φάση για την Παναχαϊκή! Στην αντεπίθεση οι Πατρινοί με τον Ζλατκόφσκι να παίρνει την κάθετη πάσα, να καθυστερεί λίγο και όταν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε (υποδείχθηκε και οφσάιντ στην πορεία).
20:53
Ο Σιόβας έχει ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού, τώρα σηκώθηκε ύστερα από κάποια δευτερόλεπτα και δείχνει να πονάει. Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις.
20:55
90+2' Μεγάλη επέμβαση του Μπαλασάκη σε κοντινή προβολή του Βέργου και κρατάει το 0-1.
20:57
Λήξη του αγώνα. Χάρη σε ένα αυτογκόλ του Κάργα, ο Ολυμπιακός παίρνει τη νίκη στην Πάτρα με σκορ 1-0 απέναντι στην Παναχαϊκή. Μέτρια η εικόνα των πρωταθλητών Ελλάδας, με αρκετούς να μην αρπάζουν την ευκαιρία που τους έδωσε ο Μίτσελ. Πολύ καλή η εικόνα των κοκκινόμαυρων που αν και ηττήθηκαν, είχαν δύο δοκάρια και ήταν κάτι παραπάνω από αξιόμαχοι.