Πιερικός-ΑΕΚ 1-3

Με δυο γκολ του Ντούνη και άλλο ένα από τον Πλατέλλα, η ΑΕΚ ξεμπούκωσε στην Κατερίνη και επικρατώντας 3-1 του Πιερικού, έδειξε έτοιμη για την πρεμιέρα της Football League.

15:58
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το φιλικό παιχνίδι της ΑΕΚ στην Κατερίνη με αντίπαλο τον Πιερικό.
15:59
Έχοντας μπει επιτέλους στην τελική ευθεία για την έναρξη του πρωταθλήματος, η "Ένωση" κάνει πρόβα τζενεράλε σε μια έδρα χαρακτηριστική αυτών που θα συναντήσει φέτος στην κατηγορία.
16:00
Θα έχει την ευκαιρία, δε, να τεστάρει την ενδεκάδα της χωρίς τον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος κλήθηκε στην Εθνική και θα απουσιάσει από την πρεμιέρα της Κυριακής με τον Παναιγιάλειο.
16:01
Και φυσικά θα τα κάνει όλα αυτά με τη στήριξη του κόσμου της, ο οποίος -παρά τις κακές καιρικές συνθήκες- βρίσκεται στο γήπεδο για να την υποστηρίξει.
16:01
Ας δούμε όμως τις ενδεκάδες με τις οποίες θα ξεκινήσουν οι δυο ομάδες.
16:01
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Μπακάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντούνης, Αραβίδης
16:01
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Μιχάλης Ζιώγας): Πατσογιώργος, Νικολίτσης, Τσιάρας, Σπάσιτς, Σίλβα, Σταματής, Μυστακίδης, Καρτσαμπάς, Κρουσταλέλης, Αλεξίου, Γούτσιος
16:02
1': Έναρξη του αγώνα.
16:02
2' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
16:03
Στην πρώτη φάση της "Ένωσης" στο παιχνίδι, ο Μπαρμπόσα κάνει ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά και σεντράροντας υποδειγματικά, δίνει την ευκαιρία στον Πλατέλλα ν' ανοίξει -με προβολή- το σκορ!
16:06
7': Ο Ντούνης βρίσκει λίγο χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά δεν είναι πολύ καλό και φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.
16:07
8': Καλή φάση για τον Πιερικό!
16:08
Ο Σταματής βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά σούταρε πολύ άσχημα κι έστειλε την μπάλα άουτ.
16:09
9': Ο Κορδέρο πιάνει ένα σουτ -αρκετά έξω από την περιοχή και αριστερά- αλλά ο Παπατολίκας μπλοκάρει την μπάλα.
16:12
14' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
16:14
Μετά από βαθιά μπαλιά του Κορδέρο, ο Μπακάκης βγήκε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά και γύρισε την μπάλα για τον Ντούνη, ο οποίος την έσπρωξε εύκολα στα δίχτυα!
16:20
20': Δε ρίχνει το ρυθμό της η ΑΕΚ, που προσπαθεί το ίδιο εντατικά και για ένα τρίτο γκολ.
16:24
25': Ευκαιρία για τον Πιερικό!
16:25
Έπειτα από ολιγωρία της άμυνας της ΑΕΚ, ο Αλεξίου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ανέστη, αλλά το πλασέ που έκανε -από το ύψος της περιοχής και δεξιά- έφυγε άουτ.
16:31
31': Έχει πέσει κάπως ο ρυθμός του αγώνα, με την ΑΕΚ ωστόσο να συνεχίζει να ψάχνει γκολ.
16:37
35': Ο Μπαρμπόσα ελίσσεται ωραία ανάμεσα σε δυο παίκτες του Πιερικού, αλλά το επικίνδυνο γύρισμα που έκανε, απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.
16:43
41': Μετά από πάσα του Πλατέλλα, ο Μπακάκης φάνηκε να ανατρέπεται από τον αντίπαλό του -μέσα στην περιοχή και δεξιά- αλλά ο διαιτητής έδειξε επιθετικό φάουλ.
16:44
45': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
16:45
Μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Μπαρμπόσα, ο Ντούνης θα μπορούσε να πασάρει δεξιά στον εντελώς αμαρκάριστο Πλατέλλα, αλλά προτίμησε να τελειώσει τη φάση μ' ένα σουτ από το ύψος της περιοχής που μπλόκαρε ο Παπατολίκας.
16:45
45'+1': Λήξη του ημιχρόνου.
17:00
46': Έναρξη του β' μέρους.
17:03
47': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:04
Ο Πλατέλλας μπήκε από αριστερά στην περιοχή και σούταρε δυνατά -πιεζόμενος από τους αμυντικούς- αλλά ο Πατσογιώργος απέκρουσε με τα πόδια!
17:07
52' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ!
17:08
Μετά από κάθετη πάσα που έγινε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ο Γιαννούλης βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη και του "τσίμπησε" την μπάλα από πάνω με όμορφο πλασέ!
17:11
53' - Αλλαγές για την ΑΕΚ
17:12
Ο Τραϊανός Δέλλας αλλάζει όλη την ομάδα πλην του Ντούνη, που θα συνεχίσει ν' αγωνίζεται.
17:12
54': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:13
Ο Ντούνης έκανε ωραία ενέργεια και γύρισε την μπάλα από δεξιά, αλλά ο Ρόβας -εντελώς αμαρκάριστος- δεν πλάσαρε σωστά και η ευκαιρία χάθηκε.
17:19
61': Μετά από κάποια λεπτά... προσαρμογής που χρειάστηκαν οι δέκα παίκτες που μπήκαν (Βούρας, Πεταυράκης, Σαρρής, Σβάρνας, Γεωργέας, Τζανετόπουλος, Φαγέ, Ρόβας, Ζόριτς, Βλαχομήτρος) η ΑΕΚ πατάει καλύτερα στο γήπεδο.
17:30
69': Συνεχίζει να ελέγχει το ματς η ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά.
17:30
76': Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:31
Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Γεωργέας πάσαρε με τη μια από δεξιά στον Βλαχομήτρο, αλλά το πλασέ του νεαρού αποκρούστηκε δύσκολα από τον Πατσογιώργο!
17:33
77': Ο Μανίκας προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Βούρα -δοκιμάζοντας ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση- αλλά η μπάλα φεύγει άουτ από το δεξί δοκάρι.
17:36
81': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
17:37
Μετά από ωραία μπαλιά, ο Ζόριτς κοντρόλαρε και πλάσαρε απευθείας -από πλάγια θέση δεξιά- αλλά ο Πατσογιώργος απέκρουσε και αυτό και το δεύτερο σουτ του Μαυροβούνιου!
17:37
82' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
17:38
Ο Πεταυράκης βρήκε με ωραία σέντρα από αριστερά τον Ντούνη κι εκείνος -αφού κοντρόλαρε- πλάσαρε ψηλά στη δεξιά γωνία!
17:45
89': Ο Βλαχομήτρος δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Πατσογιώργος έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε σε κόρνερ.
17:47
90'+1': Λήξη του αγώνα.