Μπασακσεχίρ-Παναθηναϊκός 0-1

Ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη (0-1) στην Κωνσταντινούπολη επί της Μπασακσεχίρ, χάρη σε γκολ του Ντίνα στο 56ο λεπτό.

18:37
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Μπασακσεχίρ-Παναθηναϊκός, η οποία είναι προγραμματισμένη για 19:00 και θα διεξαχθεί στο «Φατίχ Τερίμ» της Κωνσταντινούπολης.
18:40
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
18:40
Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Σπυρόπουλος, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Δώνης, Μπούι, Λαγός, Μπαιράμι, Κλωναρίδης, Ντίνας.
18:41
Στην ενδεκάδα των "πράσινων" που είχε δοθεί αρχικά ήταν ο Μέντες, αλλά ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και την θέση του πήρε ο Δώνης.
18:43
Στην αποστολή είναι επίσης οι Αναγνωστόπουλος, Μπούρμπος, Ρισβάνης, Μυρθιανός, Ατζαγκουν, Αγγελόπουλος.
18:44
Μπασακσεχίρ (Αβτσί): Σειλάν, Ουκάρ, Αιχάν, Κανσέβ, Οζντορούν, Ακτσάι, Τεκντερίμ, Σοκολού, Μοσορό, Πεκτούρκ, Σεντούρκ.
18:45
Εκτός είναι οι διεθνείς Καρέλης, Σίλντενφελντ, Πράνιτς και Μπερίσα.
18:46
Ο Γιάννης Αναστασίου άφησε στην Αθήνα για λόγους ξεκούρασης τους Ζέκα, Νάνο, Κοτσόλη.
18:49
Εκτός έμεινε και ο Μλάντεν Πέτριτς, που είναι σαφώς λιγότερο... καταπονημένος από τους Νάνο, Ζέκα, Κοτσόλη, καθώς έχει πολύ λιγότερο χρόνο συμμετοχής από τους τρεις συμπαίκτες. Ο Έλληνας τεχνικός θέλει να στείλει "μήνυμα" στον Κροάτη, διότι δεν έχει μείνει ευχαριστημένος από την εικόνα του στα τελευταία παιχνίδια.
18:53
Η Μπασακσεχίρ είναι στην έβδομη θέση του τούρκικου πρωταθλήματος και απέχει τέσσερις βαθμούς από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Μπεσίκτας και μετράει έως τώρα μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες.
18:56
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί από το Novasports 1.
18:59
Στην πέμπτη αγωνιστική της Super Lig η Μπασακσεχίρ νίκησε με 4-0 της Ακίσασπορ του Φάνη Γκέκα.
19:00
Έναρξη στο ματς.
19:05
Όπως αναμενόταν ο Λαγός παίζει ως "κόφτης", Δώνης και Μπούι μπροστά του. Στην κορυφή της επίθεσης είναι Κλωναρίδης, και στα φτερά οι Μπαϊράμι, Ντίνας.
19:06
5' Κερδισμένο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
19:06
Το εκτέλεσε ο Χουχούμης, έδιωξαν οι Τούρκοι.
19:09
9' Εξαιρετική ενέργεια του Μπαϊράμι από τα δεξιά, που άδειασε δυο αντιπάλους, αλλά το σουτ του έδιωξαν οι παίκτες της Μπασακσεχίρ.
19:12
11' Ευκαιρία για την Μπασακσεχίρ, η οποία βρήκε σε αντεπίθεση ανοργάνωτη την άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο Σοκολού ήταν τελικός αποδέκτης και το φαλτσαριστό σουτ που έπιασε κατέληξε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στλι.
19:14
14' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
19:14
Και άλλο κόρνερ για την Μπασακσεχίρ, ύστερα από διώξιμο του Τριανταφυλλόπουλου.
19:18
18' Παρ' ολίγον αυτογκόλ από τον Τριανταφυλλόπουλο. Ο Ουκάρ έκανε την σέντρα και ο Έλληνας αμυντικός έδιωξε πολύ άσχημα και η μπάλα πέρασε δίπλα από το τέρμα του Στιλ.
19:22
22' Σουτ του Σεντούρκ από μακρινή απόσταση, η μπάλα αρκετά έξω από το τέρμα του Στιλ.
19:33
32' Καλή συνεργασία Μπούι-Κλωναρίδη, αλλά η σέντρα του δεύτερου μέσα από την περιοχή δεν έφθασε σε κάποιο συμπαίκτη του.
19:35
33' Κίτρινη κάρτα για τον Χουχούμη.
19:35
35' Αναγκαστική αλλαγή για την Μπασακσεχίρ. Μέσα ο Αράτς, έξω ο Αϊχάν.
19:41
39' Αντεπίθεση με καλές προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό, ύστερα από λάθος των γηπεδούχων στον χώρο του κέντρου. Ο Σουηδός δεν μπόρεσε να τροφοδοτήσει κάποιον συμπαίκτη και στη συνέχεια η μπάλα έφθασε στον Σπυρόπουλο, αλλά η μπάλα μετά το σουτ του σταμάτησε σε αντίπαλο.
19:45
44' Ωραία προσπάθεια από τον Κλωναρίδη που βγήκε στην αντεπίθεση μόνος έναντι τριών αντιπάλων και στο τέλος της προσπάθεια του σπρίνταρε, αλλά βγήκε και μάζεψε ο ο τερματοφύλακας της Μπασακσεχίρ, Σεϊλάν βγήκε και μάζεψε.
20:05
Τρεις αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Ρισβάνης αντί Τριανταφυλλόπουλου, Μπούρμπος στη θέση του Σπυρόπουλου και ο Ατζαγκούν σε αυτή του Μπαϊράμι.
20:12
54' Καλό σουτ του Ουκάρ, έδιωξε με δυσκολία ο Στιλ.
20:17
56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ!
20:19
Ο Μπούρμπος έκανε το γέμισμα και ο τερματοφύλακας της Μπασακσεχίρ, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, δίνοντας δώρο το γκολ στον Θανάση Ντίνα, που ήταν στο κατάλληλο σημείο και πέτυχε πιθανόν το πιο εύκολο τέρμα της καριέρας του.
20:22
62' Τέσσερις αλλαγές για τους Τούρκους. Ακίν, Ντόκα, Μπιντάλ, Τομ μπήκαν στο γήπεδο.
20:24
65' Κοντά στο 0-2 ο Παναθηναϊκός. Αρχικά ο Μπούι έκανε καλό σουτ έξω από την περιοχή και ο Σεϊλάν έδιωξε και η μπάλα κατέληξε στον Δώνη, που από καλή θέση, εντός της περιοχής, αστόχησε, στέλνοντας της πάνω από την εστία των γηπεδούχων.
20:27
69' Καλή ενέργεια του Τομ από τα δεξιά και μπήκε μέσα στην περιοχή, αλλά ο Στιλ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.
20:29
70' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουτρουμπής έδωσε στον Ατζαγκούν, που πάσαρε ξανά στον Έλληνα αμυντικό, ο οποίος "έκαψε" την μπάλα, όμως ο Σεϊλάν τον σταμάτησε.
20:32
74' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπούι έξω, μέσα ο Αγγελόπουλος.
20:35
76' Κοντά στην ισοφάριση η Μπασακσεχίρ. Ο Τομ έκανε το σουτ, ο Περπέ έκανε το σουτ, έχοντας μικρή απόσταση από τέρμα, αλλά ο Στιλ αντέδρασε εξαιρετικά και έδιωξε σε κόρνερ.
20:36
78' Καλό σουτ του Αγγελόπουλου έξω από την περιοχή, έδιωξε με δυσκολία ο Σεϊλάν. Καλή στιγμή από τον νεαρό μέσο.
20:48
90' Ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να κλείσει το παιχνίδι με γκολ, αλλά ο Κλωναρίδης που βγήκε στην αντεπίθεση, προτίμησε να... σιγουρέψει το γκολ, δίνοντας στον Ντίνα, αλλά η πάσα του δεν ήταν καλή και η φάση πέρασε.
20:49
90' Κεφαλιά του Ακίν, έδιωξε εξαιρετικά ο Στιλ.
20:50
90'+3' Σουτ του Περπέ, έξω η μπάλα.
20:51
Τέλος στο παιχνίδι. Νίκη με 1-0 για τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη, επί της Μπασακσεχίρ.