20:55
Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Λαμποράλ στη Βιτόρια για την 4η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague.
20:57
Βίοι... παράλληλοι για τους δύο αντιπάλους που ξεκίνησαν με νίκη στους "16" της διοργάνωσης αλλά δε συνέχισαν το ίδιο έχοντας δύο αρνητικά αποτελέσματα στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.
20:58
Προθέρμανση έκανε ο Μπρεντ Πέτγουεϊ. Αυτό αυξάνει τις πιθανότητές του να συμπεριληφθεί απόψε στην 12άδα των Πρωταθλητών Ευρώπης.
20:59
Και έτσι είναι. Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ συμπεριλήφθηκε στη 12άδα από τον Γιώργο Μπαρτζώκα.
21:00
Η δωδεκάδα του Ολυμπιακού: Πέτγουεϊ, Ντάνστον, Σπανούλης, Περπέρογλου, Σλούκας, Κόλινς, Σίμονς, Λοτζέσκι, Μπέγκιτς, Πρίντεζης, Μάντζαρης, Κατσίβελης.
21:00
Η Κάχα Λαμποράλ θα αγωνιστεί με τους Μαϊνόλντι, Νοτσιόνι, Ποέτα, Βαν Όστρουμ, Χάμιλτον, Ντιόπ, Χοτζ, Μαρτίνεζ, Πλάις, Έρτέλ, Γέλινεκ, Κοσέρ.
21:01
Το παιχνίδι μπορείτε ακούσετε ραδιοφωνικά από τον NovaΣΠΟΡ FM 94.6 σε περιγραφή Νίκου Ζέρβα.
21:01
Εκτός αποστολής για τους Βάσκους οι τραυματίες Σαν Εμετέριο και Χάνγκα.
21:02
Μισή ώρα πριν το τζάμπολ και η «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» έχει λιγότερους από 1.000 οπαδούς. Ίσως η δυνατή βροχή να καθυστερήσει την άφιξή τους.
21:02
Το παρών στις εξέδρες θα δώσουν και πέντε Έλληνες φίλαθλοι, που πέρασαν πριν το ματς από το ξενοδοχείο της αποστολής για αυτόγραφα και για να εμψυχώσουν τους παίκτες.
21:06
Οι αριθμοί λένε… Ο Ολυμπιακός έχει το πάνω χέρι στη στατιστική σύγκριση με τη Λαμποράλ Κούτσα. Υπερτερεί σε επίθεση (79,2 πόντους ανά αγώνα έναντι 76,9 των Βάσκων) αλλά και άμυνα (με παθητικό 75,2 πόντους έναντι 76), στα ριμπάουντ (32,6 έναντι 31,8) στο σύνολο, αμυντικά (23,5 έναντι 22,9) και επιθετικά (9,1 έναντι 8,9), σε ασίστ (18 έναντι 17,1) και μάλιστα με λιγότερα λάθη (11,8 έναντι 13,6), σε ευστοχία σε δίποντα (55,2% έναντι 54,7%) και τρίποντα (37,3% έναντι 36,9%), όπως και σε τάπες (4 έναντι 2,8). Οι Βάσκοι υπερέχουν μόνο σε κλεψίματα (5,3 έναντι 5,1) και ευστοχία στις βολές (80,4% έναντι 71,1%). Δεν προκαλεί εντύπωση, λοιπόν, που οι «ερυθρόλευκοι» είναι πολύ μπροστά στο ranking με 88,8 κόντρα στο 82,9 των αντιπάλων τους.
21:11
Στα υπόλοιπα ματς που έχουν διεξαχθεί: Για τον Ε' όμιλο: Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ-Παναθηναϊκός 77-72, Μπαρτσελόνα-Ουνικάχα Μάλαγα 83-79 Για τον ΣΤ' όμιλο: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ρεάλ Μαδρίτης 85-71, Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παρτιζάν 88-67, Μπάγερν Μονάχου-Γαλατάσαραϊ 66-72 και Λοκομοτίβ Κουμπάν-Ζαλγκίρις Κάουνας 80-75. Στο ημίχρονο (και για τον Ε' όμιλο) Εφές Αναντολού-Αρμάνι Μιλάνο 30-34.
21:17
Το τεράστιο αλά ΝΒΑ matrix στην οροφή του γηπέδου, δείχνει φάσεις από φετινούς αγώνες της Λαμποράλ Κούτσα στην Ευρωλίγκα και την ACB.
21:17
Επιλογές από παλιά κλασικά ροκ κομμάτια έχει κάνει ο dj του γηπέδου.
21:18
Διαιτητές της αναμέτρησης, θα είναι ο Ιταλός Τσέρεμπουχ και οι Σέρβοι, Γιόβτσιτς και Μάριτσιτς.
21:29
Με Μάντζαρη, Σπανούλη, Περπέρογλου, Πρίντεζη και Μπέγκιτς ξεκινά ο Ολυμπιακός.
21:30
3-0 ο Γέλινεκ ανοίγει το σκορ με τρίποντο.
21:31
Με Πλάις, Ερτέλ, Κοσέρ, Νοτσιόνι και Γέλινεκ η Λαμποράλ.
21:31
3-2 ο Περπέρογλου.
21:32
Καλή άμυνα από τους "ερυθρόλευκους" οι οποίοι παίρνουν προβάδισμα με τον Μάντζαρη, 3-4.
21:32
6-4 με γκολ φάουλ του Νοτσιόνι.
21:33
Αστοχεί ο Πρίντεζης, το ίδιο και ο Νοτσιόνι από την άλλη πλευρά.
21:34
Επιθετικό φάουλ του Πρίντεζη στη διεκδίκηση του ριμπάουντ.
21:35
6'58'' για το τέλος της πρώτης περιόδου.
21:39
Ο Πέρπε χρεώθηκε με το δεύτερό του φάουλ.
21:39
12-8 με 2/2 βολές του Γέλινεκ.
21:40
Πέντε λεπτά για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.
21:40
Φάουλ του Νοτσιόνι και τεχνική ποινή στον Αργεντινό που.... βούτηξε για να κερδίσει το επιθετικό φάουλ.
21:41
12-9 ο Σπανούλης ευστοχεί στη βολή.
21:42
12-12 ο Λοτζέσκι ελεύθερος από τη γωνία ευστοχεί στο σουτ τριών πόντων που επιχειρεί και ισοφαρίζει.
21:42
Αστοχεί ο Κοσέρ.
21:43
Φάουλ του Χάμιλτον. Ο Σπανούλης με 1/2 για το 12-13 υπέρ των "ερυθρολεύκων".
21:43
Κακό σουτ τριών πόντων από τον Χάμιλτον.
21:43
Κλέψιμο από τους Ισπανούς και ο Κοσέρ στον αιφνιδιασμό για το 14-13.
21:44
14-17 γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη.
21:45
Καλή άμυνα από τον Ολυμπιακό. Εκπνέουν τα 24 των γηπεδούχων χωρίς να δεχθεί καλάθι.
21:45
14-19 από τον Λοτζέσκι.
21:45
2'10'' για το τέλος του δεκαλέπτου.
21:46
Τάπα του Ντάνστον στον Ποέτα.
21:46
14-22 στο +8 ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Σπανούλη.
21:46
Τάιμ άουτ.
21:47
18-4 το επιμέρους για τον Ολυμπιακό (από 10-4 σε 14-22).
21:48
Ακόμα μια καλή άμυνα από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.
21:48
14-24 στο +10 οι Πειραιώτες με τον Ντάνστον.
21:48
Τελευταίο λεπτό στο πρώτο δεκάλεπτο.
21:49
Στις βολές ο Χάμιλτον από το φάουλ του Ντάνστον. 1/2 για το 15-24.
21:49
Το ματς παρακολουθεί και ο Φώτης Κατσικάρης.
21:49
15-26 ασίστ του Σπανούλη και ο Ντάνστον εύκολα για το +11.
21:51
Ο Μαϊνόλντι στην εκπνοή θα πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και θα μειώσει αλλά το καλάθι του είναι εκπρόθεσμο.
21:52
15-26 στο +11 ο Ολυμπιακός στο τέλος της πρώτης περιόδου.
21:52
15-29 νέο τρίποντο του Σπανούλη. Στο +13 οι Πρωταθλητές Ευρώπης.
21:53
Δεν μπορεί ο Πλάις υπό την πίεση του Ντάνστον.
21:53
Με τρία δευτερόλεπτα χρεώνεται ο Πέτγουεϊ.
21:54
Φάουλ του Κόλινς στον Χοτζ σε προσπάθεια τριών πόντων. 3/3 βολές για το 18-29.
21:56
18-33 από τον Μπέγκιτς. Για πρώτη φορά στο +15 ο Ολυμπιακός.
21:57
Βγαίνει η άμυνα των "ερυθρολεύκων".
21:57
18-36 στο +18 ο Ολυμπιακός με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Πέτγουεϊ.
21:57
Τάιμ άουτ από τον Σκαριόλο.
21:59
6'47'' ακόμα για το ημίχρονο.
21:59
Φάουλ του Μπέγκιτς (2ο) στον Χοτζ ο οποίος με βολές θα μειώσει σε 20-36.
22:00
20-38 από τον Λοτζέσκι που φτάνει τους 10π.
22:00
6'17'' τρίτο φάουλ του Μπέγκιτς, στον Πλάις αυτή τη φορά. Αντικαθίσταται ο Σλοβένος.
22:00
22-38 από τον Πλάις.
22:01
Φάουλ του Χάμιλτον (2ο) στον Λοτζέσκι. 22-40 με 2/2 από τον Βέλγο φόργουορντ.
22:04
30-46 μένει και πάλι ελεύθερος ο Ερτέλ και ούτε τώρα αστοχεί.
22:04
4'26'' τάιμ άουτ.
22:05
Εκτός χρόνο του καλάθι του Σλούκα.
22:07
Καλή άμυνα από τον Πρίντεζη και στη συνέχεια φάουλ του Χοτζ στον Λοτζέσκι. 1/2 για το 30-47.
22:07
33-47 τρίποντο από τον Νοτσιόνι που θα κερδίσει και το φάουλ από τον Πρίντεζη.
22:08
Δεν υπάρχει βολή. Παίκτης Λαμποράλ μπαίνει νωρίτερα να διεκδικήσει τη βολή και η κατοχή περνά στον Ολυμπιακό.
22:08
33-50 με τρίποντο του Σλούκα.
22:08
Αστοχεί ο Ερτέλ.
22:09
33-52 ο Πρίντεζης. Στο +19 ο Ολυμπιακός.
22:09
Και πάλι άστοχοι οι παίκτες του Σκαριόλο.
22:09
33-55 μέσα και το τρίποντο του Κατσίβελη. Στο +22 για πρώτη φορά οι "ερυθρόλευκοι".
22:10
Φάουλ του Σλούκα στον Ερτέλ, 2/2 και 35-55.
22:11
35-57 από τον Πρίντεζη.
22:11
Τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους.
22:12
Φάουλ του Σίμονς στον Γέλινεκ. 1/2 και 36-57.
22:12
Επιθετικό ριμπάουντ από τους Ισπανούς και ο Ντιόπ για το 38-57.
22:12
38-59 από τον Σλούκα.
22:13
Άστοχο τρίποντο του Μαϊνόλντι.
22:14
38-59 φινάλε στο πρώτο μέρος που βρίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με 21 πόντους!
22:15
Τα 13/20 δίποντα (65%) και 9/13 τρίποντα (69%) για τους "ερυθρόλευκους" μπορούν να δώσουν απάντηση για τους 59 πόντους που έχουν πετύχει στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.
22:28
Όλα έτοιμα για την έναρξη της τρίτης περιόδου.
22:29
Με λάθος για τον Ολυμπιακό ξεκινά το δεύτερο μέρος.
22:30
9'37'' Φάουλ του Πρίντεζη (3ο) και ο Γέλινεκ με βολές μειώνει σε 40-59.
22:30
Τάπα του Χάμιλτον στον Ντάνστον.
22:31
Λάθος του Κοσέρ.
22:32
40-61 καλάθι του Ντάνστον που θα πάρει και το φάουλ αλλά θα αστοχήσει στη βολή.
22:32
Άστοχο δίποντο του Νοτσιόνι.
22:33
40-64 τρίποντο του Περπέρογλου και στο +24 ο Ολυμπιακός.
22:36
Κάρφωμα του Ντάνστον και στο +28 για πρώτη φορά οι "ερυθρόλευκοι", 40-68.
22:36
Τάιμ άουτ.
22:36
Αστοχεί ο Χάμιλτον.
22:36
6'27'' για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
22:36
40-70 από τον Ντάνστον και στο +30 ο Ολυμπιακός.
22:37
42-70 μειώνει ο Ντιόπ.
22:38
Άστοχο λέι απ του Σπανούλη.
22:38
Με αντιαθλητικό φάουλ χρεώνεται με αντιαθλητικό .
22:41
Ούτε ο Κοσέρ θα σκοράρει για τους γηπεδούχους.
22:41
44-72 ο Ντάνστον.
22:41
Τέσσερα λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου.
22:42
Φάουλ στον Λοτζέσκι. 1/2 βολές για το 44-73.
22:44
49-73 ο Ερτέλ και φάουλ εκτός φάσης του Σπανούλη στον Ντιόπ.
22:45
Άστοχος και στις δύο βολές ο Σενεγαλέζος.
22:45
Άστοχος ο Λοτζέσκι.
22:48
1'49'' φάουλ του Σλούκα και ο Χοτζ στις βολές για το 51-73.
22:48
51-76 τρίποντο του Κόλινς.
22:48
Ερ μπολ το τρίποντο του Χοτζ από την άλλη.
22:49
Τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου.
22:49
53-76 μειώνει ο Γέλινεκ.
22:50
53-78 με 2/2 βολές του Σλούκα από το φάουλ του Μαϊνόλντι.
22:50
53-78 στο +25 τελειώνει ο Ολυμπιακό το τρίτο δεκάλεπτο.
22:53
Ο Κόλινς στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμό του για το 53-80 στο τέταρτο δεκάλεπτο.
22:57
6'24'' για το φινάλε.
23:05
Και νέο λάθος για τον Ολυμπιακό. Φάουλ του Σπανούλη στον Ποέτα στη συνέχεια και τον στέλνει στις βολές για το 66-82. 3'38'' πέμπτο φάουλ του Σπανούλη που θα καθίσει στον πάγκο.
23:05
Φάουλ στον Περπέρογλου που με βολές διαμορφώνει το 66-84.
23:06
23:07
Ούτε ο Πρίντεζης θα βρει στόχο από τα 6,75μ.
23:08
Φάουλ στον Μάντζαρη στη διεκδίκηση του ριμπάουντ. 1/2 και 68-85.
23:08
1'42'' για το φινάλε.
23:10
Φάουλ στον Ντάνστον. Άστοχος και στις δύο βολές ο Αμερικανός.
23:10
Επιθετικό ριμπάουντ όμως και ο Περπέρογλου για το 68-87.
23:12
89-70 ο Ολυμπιακός παίρνει μεγάλη νίκη στη Βιτόρια και κάνει το 2-2 στον Ε' όμιλο του Top 16.
23:13
Επόμενος αντίπαλος για τους "ερυθρόλευκους" η Μάλαγα, την Πέμπτη 30/01, στο ΣΕΦ.