Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου

Παρακολουθήστε σε real time την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Μπάγερν Μονάχου για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

20:11
Καλησπέρα σε όλους απ' το ΟΑΚΑ. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Μπάγερν Μονάχου για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.
20:11
Ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι για τους πράσινους, καθώς αν νικήσουν, τότε είναι και μαθηματικά στο Top-16 της Ευρωλίγκας, κυνηγώντας στη συνέχεια το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα (δεύτερη θέση ουσιαστικά).
20:14
Ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 4-2 μέχρι στιγμής, ενώ απ' την άλλη οι Γερμανοί είναι στο 1-5.
20:14
Μοναδική νίκη τους στη φετινή διοργάνωση, είναι αυτή του πρώτου γύρου απέναντι στο τριφύλλι, στη Γερμανία.
20:14
Η 12άδα του Παναθηναϊκού: Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντιδης, Γκιστ, Διαμμαντάκος, Μπλουμς, Ράιτ
20:15
Όπως αντιλαμβάνεται κανείς απ' την 12άδα, ο Μπατίστα δεν πρόλαβε να ξεπεράσει το σφίξιμο στη γάμπα κι έμεινε εκτός. Ένα σοβαρό πλήγμα για τους νταμπλούχους Ελλάδας. Απ' την άλλη, κανονικά στη διάθεση του Ιβάνοβιτς βρίσκεται ο Γιάνκοβιτς, που εξίσου ήταν αμφίβολος.
20:18
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού κάνουν το ζέσταμά τους και φυσικά αποθεώθηκαν από τον κόσμο που βρίσκεται ήδη στο κλειστό και αναμένεται να έρθει περισσότερος. Άλλωστε απομένουν περίπου 40 λεπτά για το τζάμπολ.
20:21
Η Μπάγερν, πάντως, έχει μια διαφορά στο ρόστερ της σε σχέση με το ματς του πρώτου γύρου. Κι αυτό ακούει στο όνομα Μπο ΜακΚάλεμπ που έρχεται να δώσει λύσεις στην επίθεση και δεδομένα αποτελεί μέγα κίνδυνο. Μένει να φανεί, βέβαια, και σε τι κατάσταση βρίσκεται.
20:26
Η προσέλευση του κόσμου συνεχίζεται, όπως και οι παίκτες του Παναθηναϊκού να κάνουν τις ασκήσεις τους. Αυτοί της Μπάγερν έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια.
20:30
Επέστρεψαν στα αποδυτήρια και οι παίκτες του Παναθηναϊκού, προτού ξαναβγούν για το τελικό ζέσταμά τους.
20:31
Στο παρκέ οι παίκτες της Μπάγερν Μονάχου, κάτω από χλιαρές αποδοκιμασίες.
20:40
Η είσοδος του Παναθηναϊκού αυτή την ώρα μέσα σε αποθέωση στο ΟΑΚΑ!
20:47
Καταχειροκροτείται και ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς -που ανταποδίδει- κατά την είσοδό του στο παρκέ.
20:48
Πολύς ο κόσμος στο ΟΑΚΑ, αγγίζει τις 10.000.
20:49
Μιας και το ξεχάσαμε πριν. Η 12άδα της Μπάγερν. ΜακΚάλεμπ, Σάφαρτζικ, Μίτσιτς, Στάιγκερ, Μπένζινγκ, Ντζέντοβιτς, Στίματς, Ζίπσερ, Σαβάνοβιτς, Ιντμπίχι, Γιάγκλα, Μπράιαντ
20:50
Δέκα λεπτά έμειναν ακόμα για το τζάμπολ, τελευταία σουτ απ' τις δύο ομάδες και ο κόσμος όλο και πυκνώνει!
20:51
Η παρουσίαση της Μπάγερν αυτή τη στιγμή που έχει στο πλευρό της λίγους Γερμανούς.
20:52
Και τώρα... το κλασικό βίντεο της ΚΑΕ Παναθηναικός στα μάτριξ κι όλο το γήπεδο "τραγουδάει" εν αναμονή της παρουσίασης των πρασίνων.
20:52
Πανδαιμόνιο φυσικά για τον πρώτο που ακούγεται, τον αρχηγό, Δημήτρη Διαμαντίδη!
20:57
Θερμό χειροκρότημα για τα παιδιά των special olympics.
20:58
Πολύ ζεστό χειροκρότημα για τους Μπατίστα, Νέλσον που ως τραυματίες πήγαν να πάρουν τη θέση τους στην άκρη του πάγκου.
20:59
Με Διαμαντίδη, Φώτση, Σλότερ, Γιάνκοβιτς και Μαυροκεφαλίδη η πεντάδα του Παναθηναϊκού.
21:00
Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του άτυχου φίλου του Ερυθρού Αστέρα που δολοφονήθηκε στην Κωνσταντινούπολη.
21:02
Μίνι ένταση κατά τη διάρκεια του ενός λεπτού σιγή, με τους οργανωμένους του Παναθηναϊκού να λένε συνθήματα κατά του ΟΣΦΠ.
21:02
Πρώτο άστοχο σουτ στον αγώνα απ' τον Τζέντοβιτς.
21:03
3-0 με τρίποντο του Σλότερ
21:03
3-2 μειώνει από κοντά ο Μπράιαντ.
21:04
Άστοχος απ' τα 5 μέτρα ο Μαυροκεφαλίδης, αλλά η επίθεση εκ νέου για τους πράσινους.
21:04
Άστοχος κάτω απ΄τη ρακέτα ο Γιάνκοβιτς.
21:05
3-4 με drive του ΜακΚάλεμπ.
21:05
6-4 ξανά μπροστά ο ΠΑΟ με τρίποντο του Γιάνκοβιτς.
21:06
6-6 ισοφαρίζουν οι Γερμανοί με δύο βολές του Σαβάνοβιτς.
21:06
Αστοχεί αφύλαχτος για τρεις ο Μπένζινγκ.
21:07
Τον... μιμείται κι ο Γιάνκοβιτς στα 6:50' πριν το τέλος της περιόδου.
21:07
6-8 με τον Σαβάνοβιτς στο ένας με έναν με τον Φώτση.
21:08
Μέσα ο Γκιστ, έξω ο Φώτσης για να αντιμετωπιστεί καλύτερα ο Σαβάνοβιτς.
21:08
8-8 ισοφαρίζει ο Σλότερ, που φτάνει τους 5π.
21:08
Καλή άμυνα του Μαυροκεφαλίδη και η κατοχή ξανά για το τριφύλλι.
21:09
Βρίσκει σίδερο αυτή τη φορά το τρίποντο του Σλότερ.
21:09
10-8 ξανά μπροστά οι πράσινοι με τον Μαυροκεφαλίδη.
21:10
Πρώτο τάιμ-άουτ στον αγώνα, στα 4:55' για το τέλος της πρώτης περιόδου. Η κατοχή είναι για τους Βαυαρούς.
21:12
Λάθος του Σαβάνοβιτς και στην επίθεση οι γηπεδούχοι.
21:13
Φάουλ του Σαβανοβιτς για να σταματήσει τον αιφνιδιασμό του Παναθηναϊκού μετά τα άστοχα σουτ των Μαυροκεφαλίδη στην μία άκρη του παρκέ και Τζέντοβιτς στην άλλη.
21:13
12-8 εύστοχος αυτή τη φορά ο Λουκάς.
21:13
Βήματα του Μπένζινγκ και νέα ευκαιρία για τους πράσινους.
21:14
14-8 με πολύ ωραία ενέργεια του Διαμαντίδη.
21:15
Άτυχος ο Σλότερ που μπαίνει και βγαίνει η μπάλα στο τρίποντό του! 14-8 και τάιμ άουτ στα 2:48'.
21:17
Αστοχεί για τρεις ο Μπένζινγκ, ενώ ο Μπράιαντ από κοντά το χάνει εξίσου, μετά από επιθετικό ριμπάουντ.
21:18
Δεν μπορεί να σκοράρει ο Γκιστ από κοντά.
21:19
Δύο συνεχόμενα χαμένα καλάθια για τους φιλοξενούμενους που έχουν κολλήσει εδώ και πολύ ώρα (απ' το 6-8) στους 8 πόντους.
21:19
Ούτε τώρα ο Γκιστ βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι.
21:19
14-10 μειώνει ο Μίτσιτς.
21:20
Παραλίγο να κερδίσει το γκολ-φάουλ ο Γιάνκοβιτς, εν τέλει θα αρκεστεί σε δύο βολές.
21:20
16-10 με δύο εύστοχες του Έλληνα φόργουορντ.
21:20
Μέσα ο Παππάς για πρώτη φορά, στο τελευταίο λεπτό βρισκόμαστε.
21:21
18-10 με παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ του Γκιστ!
21:21
Έξω η βολή.
21:22
18-12 το σκορ στο 10', μείωσε ο Μίτσιτς.
21:24
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Ράιτ, Γκιστ, Διαμαντίδης (δεν έχει βγει λεπτό), Παππάς και Μπλουμς η πέντε σε ένα... λίφτινγκ από Ιβάνοβιτς.
21:25
Αστόχησε στο λέι απ ο Ράιτ, ενώ κι ο Γκιστ δεν μπόρεσε να μαζέψει το επιθετικό ριμπάουντ.
21:25
18-14 καλάθι και φάουλ (απ' τον Μπλουμς) του Σάφαρτσικ στην εκπνοή της επίθεσης.
21:25
18-15 μέσα και η βολή του Γερμανού.
21:27
20-15 ωραία συνεργασία και καλάθι από τον Ράιτ.
21:27
20-18 πλησιάζει με τρίποντο του Τζέντοβιτς η Μπάγερν.
21:27
23-18 απάντηση με τον ίδιο τρόπο του Παππά!
21:28
23-20 από κοντά ο Στίματς.
21:28
Στον αγώνα ο Μποχωρίδης στο 13' για να δώσει ανάσες στον Διαμαντίδη που δεν είχε βγει λεπτό.
21:29
25-20 τρομερό κάρφωμα του Ράιτ! Εντυπωσιακό πραγματικά!
21:30
25-22 με δύο βολές του ΜακΚάλεμπ που δύσκολα τις χάνει...
21:30
27-22 πολύ ωραία ενέργεια Μποχωρίδη και καλάθι απ' τον «μικρό».
21:31
Πολύ καλή αμυντική προσπάθεια από Γκιστ, Ράιτ με τον πρώτο να χρεώνεται εν τέλει με φάουλ. Στη γραμμή ο Στίματς.
21:31
27-23 με 1/2 βολές.
21:33
29-23 με το πρώτο καλάθι του Παππά στη λήξη της επίθεσης.
21:34
Τάιμ-άουτ στα 4:47' πριν το τέλος του πρώτου μέρους, η κατοχή ξανά για το τριφύλλι, μετά την άστοχη επίθεση του Τζέντοβιτς.
21:35
Αστοχεί για τρεις ο Μπλουμς.
21:36
Δεύτερο προσωπικό φάουλ του Γκιστ που πάει στον πάγκο, με τον Φώτση να παίρνει τη θέση του.
21:36
29-25 με δύο βολές του Μπένζινγκ.
21:37
Σίδερο το τρίποντο του Φώτση αν και αφύλαχτος.
21:37
29-27 μειώνει κι άλλο ο ΜακΚάλεμπ.
21:37
31-27 με τη δεύτερη προσπάθεια του Παππά.
21:38
31-29 άμεση απάντηση πριν οργανωθεί η άμυνα του Παναθηναϊκού.
21:38
Μέσα Διαμαντίδης, Μαυροκεφαλίδης, Σλότερ, έξω οι Μπλουμς, Μποχωρίδης, Ράιτ (οι Φώτσης, Παππάς έμειναν στο παρκέ).
21:38
Δυσκολεύεται στην επίθεση ο Παναθηναϊκός.
21:39
31-31 μετά από ώρα ισοφαρίζει ο ΜακΚάλεμπ που... ζεστάθηκε. Τάιμ-άουτ ο Ιβάνοβιτς στα 2:26' για το ημίχρονο.
21:41
33-31 με τον Μαυροκεφαλίδη
21:42
36-31 με τρίποντη... ανάσα του Σλότερ που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ (19').
21:43
39-31 κι άλλο τρίποντο με τον Φώτση και στο +8 για πρώτη φορά οι πράσινοι!
21:44
39-33 με δύο βολές οι Γερμανοί.
21:44
41-33 Διαμαντίδης σερβίρει, Μαυροκεφαλίδης σκοράρει.
21:45
Άστοχοι οι Βαυαροί και η τελευταία επίθεση για το πρώτο μέρος είναι του Παναθηναϊκού. Τάιμ-άουτ ο Ιβάνοβιτς για να την οργανώσει.
21:46
44-33 με νέο τρίποντο του Σλότερ. Αυτό είναι και το σκορ στο πρώτο μέρος μέσα σε standing ovation για τους παίκτες του Παναθηναϊκού!
22:01
Όλα έτοιμα για την επανέναρξη του αγώνα.
22:01
Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδης, Φώτσης, Μαυροκεφαλίδης και Σλότερ οι πέντε.
22:02
Άστοχες οι δύο πρώτες επιθέσεις εκατέρωθεν.
22:03
46-33 με δύο βολές του Φώτση.
22:03
Νέες βολές κερδίζει ο Γιάνκοβιτς που έτρεξε... σφαίρα στον αιφνιδιασμό.
22:04
Αντιαθλητικό το έδωσαν οι διαιτητές.
22:04
47-33.
22:06
49-35 με τον Στίματς να μειώνει στους 14.
22:07
Πολύ ωραίο passing game, αλλά ο Φώτσης αστοχεί για τρεις αφύλαχτος.
22:07
Λάθος για την Μπάγερν και εκ νέου κατοχή για τον Παναθηναϊκό.
22:07
51-35 με τον Μαυροκεφαλίδη
22:07
53-35 εξαιρετική προσπάθεια Γιάνκοβιτς και στο +18 οι πράσινοι!
22:10
55-35 showtime με τον Μαυροκεφαλίδη να γράφει το +20.
22:10
Σε νέο λάθος υποχρεώνει τους Γερμανούς ο Παναθηναϊκός που σε τέσσερα λεπτά στο δεύτερο μέρος, έχουν μόλις δύο πόντους!
22:11
55-37 μειώνουν οι Γερμανοί.
22:12
Φάουλ κερδίζει ο Διαμαντίδης και πάει στη γραμμή των βολών. Στα 5:37' για το τέλος της τρίτης περιόδου
22:13
57-37 με τις δύο βολές του αρχηγού του Παναθηναϊκού.
22:14
59-37 με νέες βολές του Μαυροκεφαλίδη. Μασάνε... σίδερα οι πράσινοι στην άμυνα.
22:14
59-40 με τρίποντο του Μπένζινγκ.
22:15
59-42 στον αιφνιδιασμό η Μπάγερν (μετά από δύο άστοχα σουτ του Γκιστ).
22:15
61-42 με τον Σλότερ που είναι ξανά εξαιρετικός.
22:15
61-44 απαντάει ο Σάφαρτσικ που τον... ξέχασε ο Σλότερ (τον ματιάσαμε).
22:17
Δεν μπορεί να σκοράρει ο Σαβάνοβιτς υπό την πίεση του Διαμαντίδη (28').
22:23
65-51 με τον Μπράιαντ. Τελευταία επίθεση στη τρίτη περίοδο.
22:24
65-51 αυτό είναι και το σκορ στο φινάλε του δεκάλεπτου, με τον Παναθηναϊκό να είναι αγκαλιά με το εισιτήριο για το Top-16.