Skoda Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα

Η Ξάνθη έφθασε κοντά στη νίκη, αλλά πέταξε τις ευκαιρίες που είχε στο φινάλε και παρέμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΣ, που ισοφάρισε με τον Τσάβες στο 75', ενώ ο Κλέιτον είχε κάνει το 1-0 στο 54ο λεπτό.

14:52
Χαίρεται, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Skoda Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα, για την 20η αγωνιστική της Super League.
14:52
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων...
14:53
Ξάνθη (Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Λισγάρας, Γούτας, Γκομσί, Μπέρτος, Φλίσκας, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Σολτάνι, Κλέιτον, Καπετάνος.
14:54
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται οι: Ζαρόπουλος, Γουάλας, Φερνάντεθ, Ομπόντο, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Μπέλιτς
14:54
ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μπέριος, Μιχαήλ, Γιάκος, Τζημόπουλος, Ακόστα, Τσουκαλάς, Τσάβες, Στρούνα, Μανιάς.
14:54
Στον πάγκο των Ηπειρωτών κάθονται οι: Σωτηρίου, Ιλιτς, Λόπεζ, Αυγενικού, Σκόνδρας, Σαπαλίδης.
14:55
Διαιτητής: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος, βοηθοί είναι οι Λεωνίδας Φραγκιαδάκης, Αντώνιος Καρατζίκας. Τέταρτος Διαιτητής: Αλεξάνδρος Αρετόπουλος.
14:57
Τιμωρημένος από πλευράς Ξάνθης είναι ο Μπαξεβανίδης και τραυματίες οι Καρυπίδης, Ράνος.
14:58
Τράβηγμα έχει υποστεί ο Κοροβέσης και έχει μείνει εκτός αποστολής από πλευράς ΠΑΣ.
15:01
Έναρξη στο ματς.
15:03
Σε κάκιστη κατάσταση είναι ο αγωνιστικός χώρος, καθώς έβρεξε πολύ στην Ξάνθη τις τελευταίες ώρες. Μάλιστα, "έπαιξε" το σενάριο να αναβληθεί ο αγώνας. Ωστόσο, η ηλιοφάνεια μια ώρα και λίγο παραπάνω πριν το ματς, βοήθησε πολύ στο να γίνει το ματς.
15:06
Ο χλοοτάπητας επιβαρύνθηκε πολύ και μεσοβδόμαδα, όταν και έγινε το ματς Skoda Ξάνθη-Παναθηναϊκός, ενώ οι καιρικές συνθήκες ήταν κακές και τότε.
15:07
6' Προσπάθεια του Καπετάνου μέσα στην περιοχή και λόγο δεξιά, η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά.
15:10
9' Εξαιρετική επέμβαση του Βελλίδη σε πολύ καλό του Γκομσί. Ο αριστερός μπακ των γηπεδούχων επιχείρησε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο που... απογειώθηκε στο αριστερό του παραθυράκι και έδιωξε σε κόρνερ.
15:11
10' Κίτρινη στον Μπέριο (ΠΑΣ).
15:13
11' Φάουλ Κλέιτον ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ.
15:13
12' Ανατροπή Καπετάνου από τον Βελλίδη, αλλά ο παίκτης των γηπεδούχων υποδείχθηκε σε θέση offside. Η φάση ξεκίνησε από σουτ του Σολτάνι έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να μην καταφέρνει να απομακρύνει καλά.
15:22
18' Προσπάθεια του Μπέρτου έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε έξω ύστερα από το σουτ του.
15:27
26' Κίτρινη στον Ντάσιο (ΠΑΣ).
15:30
29' Δυνατό σουτ του Τσάβες έξω από την περιοχή, έδιωξε με δυσκολία ο Κυριακίδης. Στη συνέχεια της φάσης ο Μανιάς έπεσε στο έδαφος, αλλά ο διαιτητής έδειξε ότι πρέπει να συνεχιστεί το ματς. Δεύτερη προσπάθεια του Τσάβες, η μπάλα έξω.
15:33
31' Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Προσπάθεια του Σολτάνι από τα δεξιά, γύρισμα στον Καπετάνο, που από μικρή περιοχή και πίεση αντίπαλου στόπερ, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από την αντίπαλη εστία και... κούνησε τα αντίπαλα δίχτυα.
15:43
42' Σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή, ύστερα από γύρισμα του Ακόστα, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
15:46
Ο αγωνιστικός χώρος έχει επιβαρυνθεί πολύ ύστερα από περίπου 40 λεπτά αγώνα. Σε κάποια σημεία έχουν φύγει κομμάτια από τον χλοοτάπητα.
15:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0.
16:03
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
16:11
54' Γκολ η Ξάνθη, 1-0!
16:13
Πάσα του Σολτάνι στον Λουσέρο, που τσίμπησε ωραία την μπάλα, τροφοδοτώντας τον Κλείτον μέσα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο τελειώνει άψογα τη φάση μέσα από την περιοχή.
16:18
60' Αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Ομπόντο, έξω ο Βασιλακάκης.
16:23
65' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Μέσα ο Ίλιτς, έξω ο Γιάκος.
16:25
68' Καλή στιγμή για την Ξάνθη με τον Σολτάνι. Ο Αλγερινός σούταρε μέσα από την περιοχή και βρήκε σε αντίπαλα σώματα.
16:27
69' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπέλιτς στη θέση του Σολτάνι.
16:30
71' Κίτρινη στον Κλέιτον (Ξάνθη).
16:30
73' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. 69' Ο Μπέλιτς στη θέση του Σολτάνι.
16:31
73' Φάουλ Λουσέρο, κεφαλιά Καπετάνου, ο Βελλίδης μπλόκαρε.
16:33
75' Γκολ ο ΠΑΣ, 1-1!
16:34
Σέντρα του Λόπεζ από τα αριστερά, κεφαλιά του Τσάβες μέσα από την περιοχή και 1-1.
16:36
78' Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα.
16:38
80' Κεφαλιά του Ακόστα από τη μικρή περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγο έξω, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ.
16:42
83' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Γουάλας γύρισε από αριστερά, ο Βελλίδης έδιωξε
16:44
86' Τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σαπαλίδης στη θέση του Τσάβες.
16:49
Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
16:50
Δυνατό σουτ του Λουσέρο μέσα από την περιοχή, η μπάλα σε αντίπαλο σώμα.
16:54
Απίστευτη διπλή ευκαιρία για την Ξάνθη λίγο πριν το φινάλε. Στην πρώτη έδιωξε σε κόρνερ ο Βελλίδης την κεφαλιά του Γουάλας και στη δεύτερη ο Γούτας πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε από πολύ καλό σημείο.