ΑΕΚ-Παναιγιάλειος 3-0

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Αραβίδη (που έκανε χατ-τρικ) η ΑΕΚ καθάρισε 3-0 τον Παναιγιάλειο και συνέχισε την προέλαση στη Football League.

16:49
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το παιχνίδι της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Παναιγιάλειο.
17:51
Έχοντας βγάλει το μισό πρωτάθλημα στην κορυφή και χωρίς να έχει χάσει, η "Ένωση" θέλει να συνεχίσει την προέλασή της στη Football League. Και θέλει να το κάνει με τον ίδιο τρόπο που το έκανε στα περισσότερα εντός έδρας παιχνίδια της: Με γκολ και θέαμα...
17:55
Έστω κι αν εξακολουθούν λοιπόν να έχουν απουσίες -κι έστω κι αν το σημερινό ματς παρεμβάλλεται στις σημαντικές αναμετρήσεις με την Κέρκυρα για το Κύπελλο- οι "κιτρινόμαυροι" θα προσπαθήσουν να κάνουν με στιλ ένα ακόμα βήμα προς την επιστροφή.
17:58
Όπως και να 'χει, η σημερινή είναι σημαντική μέρα για τον Άρη Σοϊλέδη (που ξεκινά πρώτη φορά ως βασικός), ενώ το δικό του come back κάνει και ο Μπαρμπόσα, μετά τον τραυματισμό που τον άφησε αρκετές μέρες έξω.
17:58
Ας δούμε αναλυτικότερα όμως τις συνθέσεις με τις οποίες θα παραταχθούν οι δυο ομάδες...
17:58
ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Αθανασόπουλος, Σπίνουλας, Τζημογιάννης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Ρουμπουλάκου, Μίλιεβιτς, Νάστος, Σεχολάρι, Σκαρτσίλας, Μπούνας
17:58
ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Σοϊλέδης, Λαμπρόπουλος, Σαρρής, Μπακάκης, Γιόχανσον, Ανάκογλου, Μπαρμπόσα, Μάνταλος, Πλατέλλας, Αραβίδης
17:59
Στον πάγκο για την "Ένωση" οι: Βούρας, Ρόβας, Τζανετόπουλος, Γροντής, Ζόριτς, Μπρέσεβιτς, Ντούνης.
17:59
Αναπληρωματικοί για τους φιλοξενούμενους οι: Μπαλτεμάς, Σανδραβέλης, Ακπαρίδης, Καμινιώτης, Φουρτάδο, Ουρτάδο, Ντος Σάντος.
18:00
Λίγος κόσμος στο ΟΑΚΑ, καθώς η αντι-εμπορική μέρα και ο άσχημος καιρός έχουν ως αποτέλεσμα η προσέλευση να είναι μικρότερη από άλλες φορές.
18:00
1': Ξεκίνησε το παιχνίδι.
18:03
4': Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ!
18:03
Μετά από γύρισμα του Πλατέλλα από δεξιά, ο Μάνταλος προσπάθησε να πλασάρει απευθείας, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου.
18:04
5'- ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ
18:04
Δεν πρόλαβε καν να συμπληρωθεί πεντάλεπτο και η σφοδρή χαλαζόπτωση στο ΟΑΚΑ οδήγησε τον διαιτητή στην απόφαση να στείλει τις ομάδες στ' αποδυτήρια.
18:09
Ο ρέφερι έχει επαναφέρει τους παίκτες από τ' αποδυτήρια, αλλά εξακολουθεί να πέφτει δυνατή βροχή.
18:10
Τουλάχιστον όμως δεν πέφτει πλέον χαλάζι κι αυτό θεωρείται αρκετό από τον διαιτητή να ξεκινήσει και πάλι το ματς.
18:13
11': Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο!
18:14
Ο Σεχολάρι έφυγε στην πλάτη της άμυνας από δεξιά κι έφτασε απέναντι στον Ανέστη, αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απέκρουσε σωτήρια. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μίλιεβιτς πήρε την επαναφορά, αλλά σούταρε ψηλά άουτ!
18:15
16': Κι άλλη ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο!
18:15
Ο Σεχολάρι εκμεταλλεύτηκε νέα αδράνεια και σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Ανέστης επενέβη και πάλι, αποκρούοντας δύσκολα στην αριστερή του γωνία!
18:20
20': Προσπαθεί να πιέσει η ΑΕΚ, αλλά η κυκλοφορία της μπάλας είναι δύσκολο να γίνει σωστά σε τέτοιο τερέν.
18:23
21' - Κίτρινη κάρτα για τον Παναιγιάλειο
18:23
Τη βλέπει ο Ιωάννου για ένα δυνατό μαρκάρισμα.
18:30
29': Ο Μπακάκης βρίσκει χώρο και δοκιμάζει ένα σουτ έξω απ' την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε έξω από το δεξί δοκάρι.
18:31
32': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
18:31
Ο Πλατέλλας μπήκε από δεξιά στην περιοχή και γύρισε την μπάλα, αλλά το απευθείας πλασέ του Μπαρμπόσα ήταν αδύναμο και μπλοκαρίστηκε από τον Αθανασόπουλο.
18:36
36': Παρά τις δυσκολίες του τερέν, η ΑΕΚ έχει κερδίσει μέτρα κι έχει εντείνει την πίεση προς τον αντίπαλο.
18:38
38': Καλή φάση για τον Παναιγιάλειο!
18:39
Σε εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, ο Σκαρτσίλας ξεχάστηκε αμαρκάριστος στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν πρόλαβε να βάλει το κεφάλι και ν' απειλήσει.
18:39
40' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:40
Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου από αριστερά, ο Αραβίδης νίκησε τους πάντες στον αέρα και με σκαστή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
18:42
44': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
18:43
Ο Μάνταλος έκανε ένα όμορφο σόλο από τον άξονα και έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Αθανασόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία κι απέκρουσε σε κόρνερ!
18:45
45'+2': Καλή φάση για την ΑΕΚ!
18:46
Αφού συνεργάστηκε με τον Πλατέλλα, ο Μπακάκης σέντραρε όμορφα από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Αραβίδη έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
18:47
45'+3': Ο Σεχολάρι μπήκε από αριστερά στην περιοχή και δοκίμασε φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
18:49
45'+5' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
18:49
Ο Πλατέλλας ελίχθηκε έξω απ' την περιοχή κι έπιασε δυνατό σουτ, το οποίο βρήκε το οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ!
18:51
45'+7': Λήξη του ημιχρόνου.
19:08
46': Ξεκίνησε το β' μέρος.
19:15
51': Δυνατά έχει ξεκινήσει μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ, ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα "κλειδώσει" το ματς.
19:22
60': Η συντριπτική κατοχή της μπάλας και ο περιορισμός του αντιπάλου στην περιοχή δεν είναι αρκετά προς το παρόν για να φτιάξει μεγάλες φάσεις στο β' ημίχρονο η ΑΕΚ.
19:29
65' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:30
Έπειτα από όμορφη ενέργεια και εξίσου καλή σέντρα του Σοϊλέδη από αριστερά, ο Αραβίδης πρόλαβε την έξοδο του Αθανασόπουλου και με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
19:33
70' - Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο
19:33
Στη θέση του Μίλιεβιτς μπαίνει ο Ντος Σάντος.
19:35
72' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:36
Ο Γροντής αντικαθιστά τον Σοϊλέδη.
19:36
73': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:37
Μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Πλατέλλα, ο Αραβίδης έπιασε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο, αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε δύσκολα.
19:37
73' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ
19:37
Τη βλέπει ο Λαμπρόπουλος, που ανέτρεψε τον Ντος Σάντος όταν εκείνος πήγε να φύγει στην πλάτη του από δεξιά.
19:41
78': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:42
Σε όμορφη αντεπίθεση, ο Γροντής γύρισε την μπάλα από αριστερά, αλλά ο Αραβίδης δεν πρόλαβε για λίγο να βάλει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
19:42
79' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:42
Ο Ρόβας μπαίνει στη θέση του Ανάκογλου.
19:42
79' - Αλλαγή για τον Παναιγιάλειο
19:43
Ο Φουρτάδο αντικαθιστά τον Σεχολάρι.
19:46
83' - Αλλαγή για την ΑΕΚ
19:48
Ο Μπρέσεβιτς στη θέση του Μπαρμπόσα.
19:49
86' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!
19:50
Μετά από ωραίο γύρισμα του Γροντή, ο Αραβίδης έπιασε δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και κάρφωσε την μπάλα στο δεξί "Γ" του Αθανασόπουλου!
19:51
88': Ευκαιρία για την ΑΕΚ!
19:51
Ο Πλατέλλας έκλεψε την μπάλα και αφού προχώρησε, έπιασε δυνατό σουτ που έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
19:54
90': Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.
19:57
90'+3': Λήξη του αγώνα.