Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 2-1

Στο πρώτο του φετινό… μεσημεριανό ματς και με το μυαλό στα θύματα της Θύρας 7, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Παναιτωλικού, επικρατώντας 2-1.

13:55
Καλό μεσημέρι σε όλους. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό, για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.
13:57
Οι "ερυθρόλευκοι" μετά τη "λευκή" ισοπαλία με τον Ατρόμητο, για το Κύπελλο Ελλάδας, θέλουν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα και κόντρα με τον Παναιτωλικό, ψάχνουν την ευκαιρία.
14:25
Πρώτος στη βαθμολογία με 59 βαθμούς, ο Ολυμπιακός, στην έκτη θέση με 30 ο Παναιτωλικός.
14:36
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
14:37
Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Ολαϊτάν, Κάμπελ, Σαβιόλα, Σέποβιτς.
14:38
Ο Ρομπέρτο θα είναι στο τέρμα. Ο Σαλίνο θα είναι δεξιά, ο Χολέμπας αριστερά και οι Μανωλάς και Παπαδόπουλος στο κέντρο της άμυνας.
14:39
Οι Σάμαρης και Μανιάτης θα είναι τα δύο κεντρικά χαφ, ενώ οι Ολαϊτάν και Κάμπελ θα βρίσκονται στα δύο άκρα. Ο Σαβιόλα με τον Σέποβιτς θα είναι στην επίθεση.
14:39
Στον πάγκο: Μέγιερι, Μασάντο, Ιμπαγάσα, Εντινγκά, Βαλντέζ, Μαρκάνο, Μπονγκ.
14:40
Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κουτρουμάνος, Κούσας, Μπικέι, Άνεν, Καμαρά, Θεοδωρίδης, Γοδόι, Σφακιανάκης, Γκάλο, Μπακάκης.
14:42
Ο Χάβος επιλέγει τον Ράφαελ κάτω από τα δοκάρια. Ο Γκάλο θα βρίσκεται δεξιά, ο Άνεν αριστερά και οι Μπικέι και Κούσας στο κέντρο της άμυνας.
14:43
Οι Γοδόι, Κουτρουμάνος και Σφακιανάκης θα βρίσκονται στη μεσαία γραμμή, ενώ οι Μπακάκης και Θεοδωρίδης πίσω από τον Καμαρά.
14:44
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Στεφανάκος, Κάλι, Μελισσάς, Νταλμά, Μαρτίνεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Μπόγιοβιτς.
14:49
Διαιτητής είναι ο Μήτσιος από την Ήπειρο, με βοηθούς τους Θανασακούδη από την Μακεδονία και Μερκενίδη, από τον ίδιο σύνδεσμο.
14:50
Ο Παναιτωλικός, είναι μαζι με τον Ατρόμητο, οι μόνες δύο ομάδες που έχουν κρατήσει τον Ολυμπιακό στο μηδέν.
14:52
Στους 11 βαθμούς η θερμοκρασία στο Φαληρο, λίγο πριν οι δύο ομάδες βγουν στον αγωνιστικό χώρο.
14:54
Οι παίκτες του Παναιτωλικού αφήνουν λουλούδια μπροστά από τη Θύρα 7. Παίρνουν το χειροκρότημα του κόσμου του Ολυμπιακού.
14:55
Ο Μπικέι, έδειξε να μην ξέρει τι ακριβώς είχε συμβεί το 1981, και ο Κούσας τον ενημέρωνε σε ένα πολύ όμορφο στιγμιότυπο.
14:56
Αυτή τη στιγμή τα μάτριξ του Καραϊσκάκη δείχνουν ένα βίντεο, αφιερωμένο στα θύματα της Θύρας 7. Έντονες στιγμές στο γήπεδο. Όλοι οι παίκτες με ένα κόκκινο τριαντάφυλλο στο χέρι.
14:58
«Αδέρφια ζείτε, εσείς μας οδηγείτε», είναι το σύνθημα που ακούγεται απ΄όλο τον κόσμο.
15:00
Τώρα έγινε η είσοδος των δύο ομάδων. Με κιτρινομπλε εμφανίσεις ο Παναιτωλικός, με ερυθρόλευκες ο Ολυμπιακός.
15:01
Ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα.
15:03
Ο Ολυμπιακός στη σέντρα.
15:03
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
15:05
2' Πρώτο σουτ στο ματς, είναι από τον Μπακάκη, από τ' αριστέρα, ωστόσο η μπάλα φεύγει άουτ.
15:08
5' Γκολ για τον Παναιτωλικό με τον Καμαρά.
15:09
Λάθος του Μανιάτη στη μεσαία γραμμή, ο Γοδόι, δίνει ωραία στον Καμαρά, εκείνος ψύχραιμο πλασέ και 1-0 ο Παναιτωλικός "παγώνει" το Καραϊσκάκη.
15:11
Πολύ γρήγορο γκολ από τους Αγρινιώτες, οι οποίοι βάζουν δύσκολα στον Ολυμπιακό.
15:13
Έχει ρυθμό το παιχνίδι, αν και πολύ νωρίς. Σε αυτό βοηθά και η διάθεση του Παναιτωλικού να παίξει μπάλακαι όχι να κλειστεί στα καρέ του.
15:14
11' Σουτ από τον Γκάλο από αριστερά, η μπάλα άουτ.
15:19
Προσπάθεια για παιχνίδι από τα δεξιά, με τον Ολαϊτάν, από τον Ολυμπιακό, ο οποίος ωστόσο δεν αποδίδει πολύ καλά.
15:21
18' Σουτ του Θεοδωρίδη, έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα άουτ. Τέταρτη τελική προσπάθεια του Παναιτωλικού.
15:22
19' Σουτ του Σαβιόλα, από το ύψος της περιοχής και κεντρικά, η μπάλα στα χέρια του Ράφαελ.
15:22
19' Ωραία κίνηση του Ολαϊτάν, έδωσε στον Σέποβιτς, περνάει ωραία τον αντίπαλό του, αλλά δεν πλασάρει, όπως θα έπρεπε, γυρίζει και ο Γκάλο διώχνει σε κόρνερ.
15:28
Έχουμε φτάσει στα πρώτα 25 λεπτά. Ο Παναιτωλικός είναι μπροστά στο σκορ 1-0 χάρη στο τέρμα του Καμαρά.
15:29
26' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Ολαϊτάν.
15:30
Από κόρνερ του Σάμαρη, "μάχες" μέσα στην περιοχή, πρώτη κεφαλιά από τον Σέποβιτς, δεύτερη από τον Ολαϊτάν και 1-1 στο παιχνίδι. Τρίτο συνεχόμενο τέρμα του νεαρού επιθετικού του Ολυμπιακού.
15:32
28' Ωραία κίνηση σου Σέποβιτς, άδειασε δύο αντιπάλους, αλλά το τελείωμα του Ολαϊτάν δεν είναι καλό και η μπάλα φεύγει άουτ.
15:35
31' Ωραίο σουτ του Μανιάτη, η μπάλα θα κοντράρει κιόλας, αλλά ο Ράφαελ, ωραία θα διώξει σε κόρνερ, στο παραθυράκι του.
15:38
34' Λάθος του Μπικέι, ωραία πάσα του Σαβιόλα στον Μανιάτη, εκείνος κάνει ποδιά στον Κούσα, αλλά σουτάρει ψηλά άουτ.
15:38
35' Κίτρινη κάρτα στον Μπικέι, για διαμαρτυρία.
15:42
39' Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρίδη για φάουλ στον Σάμαρη. Κίτρινη και στον Σφακιανάκη για διαμαρτυρία.
15:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ολυμπιακός και Παναιτωλικός πάνε στα αποδυτήρια με το 1-1.
16:06
Επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Δεν υπάρχουν αλλαγές από τους δύο προπονητές.
16:07
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
16:07
46' Σουτ του Σέποβιτς, η μπάλα θα κοντράρει και στον Μπικέι και ο Ράφαελ, διώχνει ωραία στη γωνία του σε κόρνερ.
16:16
54' Ωραία ο Μπακάκης κάνει γύρισμα στον Καμαρά, εκείνος περνάει τον Μανωλά, αλλά το πλασέ του, σταματάει ο Ρομπέρτο με τα πόδια.
16:18
Βαλντέζ και Ιμπαγάσα σε λίγο στο παιχνίδι.
16:19
58' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ολαϊτάν. μόνος απέναντι στον Ράφαελ, αλλά το πλασέ του φεύγει άουτ.
16:21
59' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Σαβιόλα και ο Σέποβιτς, δίνουν τις θέσεις τους στους Ιμπαγάσα και Βαλντέζ.
16:24
62' Ο Βαλντέζ δίνει ωραία στον Ολαϊτάν, αλλά του σουτ του φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Ράφαελ.
16:24
16:29
Πιέζει ο Ολυμπιακός, προσπαθεί να φτάσει σε δεύτερο τέρμα.
16:29
67' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Κουτρομάνος αφήνει τη θέση του στον Καλί.
16:31
70' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.
16:32
Κίτρινη κάρτα στον Μπακάκη για χέρι, μέσα στην περιοχή.
16:32
Ο Κάμπελ θα το εκτελέσει.
16:32
Εύστοχος ο Κάμπελ και ο Ολυμπιακός κάνει το 2-1.
16:33
71' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Σαλίνο αφήνει τη θέση του στον Μασάντο.
16:36
74' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Νταλμά στη θέση του Θεοδωρίδη.
16:40
78' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Σφακιανάκης αφήνει τη θέση του στον Μπόγιοβτις.