Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την πρώτη μάχη του Ολυμπιακού με την Ντνίπρο στους "32" του Γιουρόπα Λιγκ, στο παγωμένο Κίεβο! Ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6 και τον Μπάμπη Παπάζογλου.

19:05
Καλησπέρα από το sport-fm.gr, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εκτός έδρας αποστολή του Ολυμπιακού κόντρα στη Ντνίπρο.
19:08
Στο ψύχος του Κιέβου, με τις προβλέψεις να δείχνουν ακόμα και -5 βαθμούς Κελσίου την ώρα του αγώνα, οι Πειραιώτες θέλουν να πάρουν προβάδισμα πρόκρισης.
19:11
19:14
Ο Νο1 κίνδυνος είναι ο Γέβγεν Κονοπλιάνκα, ενώ στον πάγκο της ομάδας κάθεται ο γνώριμος από τις μάχες με την Μέταλιστ, Μίρον Μάρκεβιτς.
19:17
Προ τριετίας πάντως, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν χαμογελάσει και τις δύο φορές (απέναντι σε Μέταλιστ και Ρούμπιν) όταν κλήθηκαν να αγωνιστούν υπό συνθήκες, όπως οι σημερινές.
19:18
Στο αποψινό ματς ο Βίτορ Περέιρα δεν επιφυλάσσει εκπλήξεις και παρατάσσει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.
19:19
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Σαντάνα, Σιόβας, Μαζουακού, Μανιάτης, Κασάμι, Ντοσεβί, Αφελάι, Τσόρι, Μήτρογλου.
19:21
Στον πάγκο: Μέγιερι, Αυλωνίτης, Μιλιβόγεβιτς, Εντινγκά, Ντουρμάζ, Φορτούνης, Μπενίτες.
19:26
Για λόγους ασφαλείας, προτιμήθηκε το Κίεβο και έτσι η αναμέτρηση θα φιλοξενηθεί στο επιβλητικό "Ολιμπίνσκι".
19:27
Λόγω όμως των δυσμενών καιρικών συνθηκών, αλλά και της ουδέτερης έδρας δεν αναμένονται περισσότεροι από 5,000 Ουκρανοί στο γήπεδο.
19:32
Εκεί έχει πάρει ήδη θέση ο απεσταλμένος του NovaΣΠΟΡ FM 94.6, Μπάμπης Παπάζογλου ο οποίος θα μεταδώσει ραδιοφωνικά το παιχνίδι.
19:40
Ο Αυστριακός, Ρόμπερτ Σέργκενχοφερ ορίστηκε από την UEFA να διευθύνει το σημερινό ματς.
19:41
Βοηθοί του θα είναι οι Ματίας Βίνζαουερ, Ρόλαντ Μπράντνερ, επιπρόσθετοι οι Ρενέ Αϊσνερ και Ντομινίκ Ούσαν και τέταρτος διαιτητής θα είναι ο επίσης Αυστριακός Ρίχαρντ Χίμπλερ.
19:49
Εκτός από τον Ολυμπιακό, οι Ουκρανοί έχουν να αντιμετωπίσουν και την αγωνιστική απραξία. Τον τελευταίο ενάμιση μήνα την ...καταπολέμησαν δίνοντας φιλικά για να κρατηθούν σε ρυθμό.
19:57
19:58
Με τις κλασικές ερυθρόλευκες εμφανίσεις θ' αγωνιστεί ο Ολυμπιακός. Με μπλε οι γηπεδούχοι.
20:01
1' Έναρξη της αναμέτρησης.
20:07
5' Εκτέλεση φάουλ με τον Τσόρι, αλλά η φάση σταμάτησε για υπόδειξη επιθετικού φάουλ.
20:08
Ζοζούλια και Ματέους ήταν αμφίβολοι, τελικά όμως αμφότεροι βρίσκονται στο αρχικό σχήμα της Ντνίπρο.
20:11
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να ψάχνει τα πατήματά του.
20:12
11' Οι Πειραιώτες έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ντοσεβί επιχείρησε να βρει τον Μήτρογλου στην περιοχή, αλλά ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι υποδεικνύοντάς σε θέση οφσάιντ.
20:15
13' Ο Ολυμπιακός βρήκε χώρο δράσης από δεξιά με τον Ντοσεβί, αλλά αντί για τον ξεμαρκάριστο Μήτρογλου προτίμησε να γυρίσει πιο πίσω την μπάλα με συνέπεια να χαθεί η κατοχή και μια καλή ευκαιρία.
20:17
15' Ο Μαζουακού πρόλαβε τον Ματέους και αποσόβησε τον κίνδυνο για την ερυθρόλευκη άμυνα.
20:19
18' Ο Ροτάν έσπασε την μπάλα αριστερά στον Κονοπλιάνκα, αλλά η σέντρα του ήταν εύκολη λεία για τον Ρομπέρτο.
20:21
21' Ο Μήτρογλου υποδέχθηκε την μπάλα στα όρια της περιοχής, γύρισε ωραία το σώμα του και έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο.
20:23
Παράπονα για ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι από τον Ρομπέρτο. Μπήκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού.
20:26
Ανακούφιση για τον Ισπανό, που συνεχίζει προς το παρόν τουλάχιστον κανονικά.
20:27
25' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, που όμως δεν καρποφόρησε. Ο Ντοσεβί κέρδισε το κόρνερ, το εκτέλεσε ο Τσόρι δίχως όμως να πάρει κάποιος την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής.
20:28
28' Κίτρινη κάρτα στον Μπέζους για φάουλ στον Μανιάτη.
20:32
29' Σε δεύτερο χρόνο ο Ρομπέρτο καθάρισε στην προσπάθεια του Κονοπλιάνκα.
20:34
33' Ο Μήτρογλου γέμισε στην περιοχή, χωρίς όμως να βρει συμπαίκτη του.
20:34
20:40
38' Ο Ντάγκλας έκανε επιθετικό φάουλ στον Ρομπέρτο.
20:43
40' Καλή ενέργεια, κακό τελείωμα από τον Ντοσεβί που έκανε δυνατή μπαλιά στο πουθενά.
20:45
43' Άστοχο σουτ από τον Ματέους.
20:46
44' Ο Μαζουακού βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπόικο.
20:46
45' Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.
20:48
45+2' Το φάουλ του Τσόρι σταμάτησε στο τείχος, στην επαναφορά ο Αφελάι έκανε το σουτ, αλλά ήταν άστοχο.
20:49
45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο "Ολιμπίνσκι".
20:50
Ο Ολυμπιακός κράτησε εύκολα το μηδέν στην άμυνα και αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική πάσα θα είχε διεκδικήσει με καλές πιθανότητες την επίτευξη ενός τέρματος.
21:04
46' Νωρίς η πρώτη αλλαγή της Ντνίπρο: Ο Κάλινιτς πέρασε στη θέση του Μπέζους.
21:04
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
21:08
49' Εκτέλεση φάουλ με τον Τσόρι από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, αλλά κανένας παίκτης του Ολυμπιακού δεν μπορεί να μπει στην τροχιά της.
21:09
50' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΝΙΠΡΟ, 1-0.
21:10
Φθηνό γκολ... Στο σουτ του Κανκάβα η μπάλα βρίσκει στον Σαντάνα, αλλάζει πορεία και δεν αφήνει μεγάλα περιθώρια αντίδρασης στον Ρομπέρτο.
21:12
54' Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη.
21:13
54' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΝΙΠΡΟ, 2-0.
21:15
Από το μακρινό φάουλ του Ροτάν, και την επαφή του Σιόβα η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.
21:16
57' Κίτρινη κάρτα στον Κανκάβα.
21:16
57' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Φορτούνης αντί του Τσόρι.
21:17
58' Και δεύτερη αλλαγή: Μέσα ο Μιλιβόγεβιτς στη θέση του Σαντάνα.
21:20
60' Φάουλ για τον Ολυμπιακό στα όρια της περιοχής. Η παράβαση πάνω στον Ελαμπντελαουΐ. Παρατηρείται με κίτρινη κάρτα ο Κονοπλιάνκα.
21:21
61' Το εκτέλεσε ο Φορτούνης, στην κεφαλιά ο Σιόβας, όμως περνάει άουτ.
21:24
65' Βαθιά μπαλιά για τον Αφελάι στην περιοχή, κατεβάζει την μπάλα ο Ολλανδός, αλλά τα χαλάει στην εξέλιξη της φάσης. Ο χειρότερος σε απόδοση παίκτης των Πειραιωτών απόψε.
21:28
Ετοιμάζεται να περάσει στο ματς ο Ντουρμάζ.
21:28
70' Αλλαγή για την Ντνίπρο: Ο Φέντορτσουκ αντί του Ζοζούλια.
21:30
71' Κλείνει τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός: Ο Ντουρμάζ πέρασε στη θέση του Ντοσεβί.
21:36
76' O Κονοπλιάνκα βρέθηκε αφύλαχτος στην περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
21:37
78' Κίτρινη κάρτα στον Αφελάι.
21:39
80' Kίτρινη κάρτα για τον Μιλιβόγεβιτς
21:45
85' Έχει πέσει ο ρυθμός στο ματς
21:47
88' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Γκάμα στη θέση του Ματέους
21:49
Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων
21:51
90+1΄ Κίτρινη κάρτα στον Φέντορτσουκ
21:53
90+4' Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη, χάνει τη ρεβάνς
21:54
90+4' Δεν μετρά γκολ του Μήτρογλου για επιθετικό φάουλ.
21:54
Τέλος της αναμέτρησης
21:55
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 2-0 από την Ντνίπρο στην Ουκρανία και έχει πολύ δύσκολο έργο ενόψει του επαναληπτικού.