Ολυμπιακός-Ντνίπρο 2-2

Παρακολουθήστε σε real time από το sport-fm.gr την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Ντνίπρο και την προσπάθεια των Πειραιωτών να ανατρέψουν το 2-0 του πρώτου αγώνα για να προκριθούν στους "16" του Europa League! Ραδιοφωνική μετάδοση από τον NovaΣΠΟΡ FM 94,6.

21:14
Καλησπέρα από το γήπεδο "Γ Καραϊσκάκης".
21:15
Μεγάλο βράδυ το αποψινό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος απέναντι στη Ντνίπρο καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του 2-0 από το πρώτο παιχνίδι για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Europa League.
21:16
Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμα.
21:18
Ας περάσουμε στις 11άδες των δύο ομάδων...
21:19
Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σιόβας, Σαντάνα, Ελαμπντελαουί, Μασουακού, Κασάμι, Μιλιβόγιεβιτς, Αφελάι, Ντουρμάζ, Ντομίνγκες, Μήτρογλου.
21:20
Ντνίπρο: Μπόικο, Ντόουγκλας, Τσεμπεριάτσκο, Εγκίντιο, Φεντέτσκι, Κανκάβα, Φέντορτσουκ, Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους, Ζοζούλια.
21:21
Στον πάγκο για τον Ολυμπιακό: Μέγιερι, Εντινγκά, Διαμαντάκος, Αυλωνίτης, Φορτούνης, Μπενίτες και Ντοσεβί.
21:23
Στον πάγκο για την Ντνίπρο: Σελικόφ, Κάλινιτς, Μπέζους, Γκαμά, Λούτσκεβιτς, Σακόφ, Σβάτοκ.
21:25
Οι παίκτες της Ντνίπρο είναι στον αγωνιστικό χώρο για το ζέσταμά. Σε λίγο θα βγουν και αυτοί του Ολυμπιακού.
21:29
Με χειροκροτήματα από τους οπαδούς του Ολυμπιακού η είσοδος των παικτών του στον αγωνιστικό χώρο.
21:31
Έχει σταματήσει η βροχή εδώ στο Φάληρο. Περίπου στους 10 βαθμούς Κελσίου η θερμοκρασία.
21:41
Ο Ολυμπιακός χρειάζεται ένα σκορ 3-0 για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ωστόσο ο Περέιρα τις τελευταίες ημέρες αυτό που επεσήμανε πάντα στους παίκτες του είναι να σκέφτονται ότι έχουν 90 λεπτά για να σκοράρουν δύο τέρματα. Ξεκάθαρη η πρόθεση του Πορτογάλου να μην αγχώσει τους παίκτες του.
21:43
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της Ντνίπρο, Μίρον Μάρκεβιτς έχει τονίσει στους παίκτες του να μην μείνουν στην άμυνα και να προσπαθήσουν να πετύχουν έστω κι ένα γκολ.
21:46
Η παράδοση του Ολυμπιακού στην έδρα του με τις ουκρανικές ομάδες δεν είναι καλή. Οι ερυθρόλευκοι μέχρι τώρα δεν έχουν πάρει την νίκη σε κάποιο από τα τέσσερα ματς που έχουν δώσει.
21:51
Μετρούν δύο ισοπαλίες και δύο ήττες.
21:53
Τελευταία φορά που είχαν τεθεί αντιμέτωποι οι ερυθρόλευκοι με ουκρανική ομάδα στο Καραϊσκάκη ήταν στις 15 Μαρτίου 2012 απέναντι στην Μέταλιστ Χάρκιβ για τους 16 του Europa League. Ο Ολυμπιακός με τον Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο του είχε νικήσει 1-0 στο πρώτο ματς στην Ουκρανία. Στη ρεβάνς είχε γνωρίσει την ήττα 2-1.
22:04
Οι παίκτες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο. Είναι όλα έτοιμα για να αρχίσει το παιχνίδι.
22:05
1' Σέντρα στον αγώνα.
22:06
Πιέζει στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός.
22:09
Οι παίκτες του Ολυμπιακού πιέζουν στο ύψος της μεσαίας γραμμής τους αντιπάλους τους.
22:11
Το πρέσινγκ αυτό που ασκεί ο Ολυμπιακός έχει αποφέρει καρπούς μέχρι τώρα. Οι παίκτες της Ντνίπρο που έχουν την κατοχή της μπάλας στα τελευταία λεπτά δεν έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ούτε καν προϋπόθεση για μια φάση.
22:14
8ο λεπτό Πρώτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Μετά την εκτέλεσή του έγινε ένα γέμισμα στη μεγάλη περιοχή της Ντνίπρο. Ο Σιόβας ήταν σε καλή θέση, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα. Αυτή έφυγε εκτός αγωνιστικού χώρου.
22:17
10' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μήτρογλου το πλασέ. Ο Μπόικο όμως ήταν σε καλή θέση και έδιωξε την μπάλα η οποία θα κατέληγε στο βάθος της εστίας.
22:20
14' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ
22:21
Σκόρερ ο Μήτρογλου μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μιλιβόγιεβιτς στο κενό χώρο στη μεγάλη περιοχή της Ντνίπρο.
22:22
Η πίεση του Ολυμπιακού έχει αυξηθεί αρκετά μετά το τέρμα που πέτυχε.
22:25
Συμπληρώσαμε τα 20 λεπτά αγώνα εδώ στο Καραϊσκάκη.
22:27
22' Γκολ για την Ντνίπρο.
22:28
Σκόρερ ο Φεντέτσκι, ο οποίος κατάφερε με τη δεύτερη κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού.
22:32
Μεγάλο λάθος των αμυντικών του Ολυμπιακού καθώς κανένας τους δεν ακολούθησε τον Φεντέτσκι.
22:33
Εκνευρισμένος ο Περέιρα με την αμυντική αδράνεια των παικτών του.
22:34
Ο Ολυμπιακός τώρα θέλει άλλα τρία γκολ για να προκριθεί, ενώ μετά το τέρμα της Ντνίπρο δεν υπάρχει ενδεχόμενο για παράταση.
22:37
Συμπληρώσαμε τα 30 λεπτά αγώνα.
22:40
34' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντνίπρο. Ο Φεντέτσκι κάνει τη βαθιά μπαλιά για τον Κονοπλιάνκα στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού. Ο άσος της ουκρανικής ομάδας έκανε το σουτ στη κλειστή γωνία. Ο Ρομπέρτο έδιωξε με δυσκολία.
22:43
37' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Μπόικο έδιωξε μετά από κεφαλιά - πάσα του Σαντάνα. Ο Βραζιλιάνος προσπάθησε να φέρει τη μπάλα στη μικρή περιοχή προς τους συμπαίκτες του.
22:43
Δεν προέκυψε κάτι καλό από την εκτέλεση του κόρνερ του Ολυμπιακού.
22:45
40' Κόρνερ για τη Ντνίπρο.
22:46
Ο Ρομπέρτο σώζει τον Ολυμπιακό από δεύτερο τέρμα της Ντνίπρο. Ανενόχλητος ο Τσεμπεριάτσκο έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή των ερυθρολεύκων. Ο Ισπανός τερματοφύλακας ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε την μπάλα.
22:51
45' Ευκαιρία για την Ντνίπρο. Ο Κονοπλιάνκα έπιασε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή μετά από ατομική ενέργεια. Η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ρομπέρτο.
22:52
Τέλος του πρώτου 45λέπτου.
23:07
46' Άρχισε και πάλι ο αγώνας.
23:11
49' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ατομική ενέργεια από τον Ντουρμάζ. Έκανε το σουτ ο άσος του Ολυμπιακού. Ο Μπόικο μπλοκάρει.
23:13
51' Κόκκινη κάρτα στον Μιλιβόγιεβιτς. Ο άσος του Ολυμπιακού έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Ματέους ο οποίος είχε φύγει στην αντεπίθεση.
23:14
52' Κίτρινη κάρτα στον Αφελάι για σκληρό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.
23:19
55' Και άλλη κίτρινη κάρτα σε παίκτη του Ολυμπιακού. Αυτή τη φορά στον Ελαμπντελαουί.
23:19
56' Κίτρινη κάρτα στον Ματέους για μαρκάρισμα στον Τσόρι από πίσω.
23:24
62' Αλλαγή για την Ντνίπρο. Ο Κάλινιτς στη θέση του Ζοζούλια.
23:27
65' Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ο Ντοσεβί και ο Φορτούνης θα περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. Εκτός ο Αφελάι και ο Ντουρμάζ.
23:32
Συμπληρώσαμε τα 70 λεπτά αγώνα.
23:34
71' Κόρνερ για την Ντνίπρο. Με πάσα το εκτελεί ο Κονοπλιάνκα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού στη συνέχεια της φάσης διώχνουν. Τελικά κερδίσουν και το πλάγιο άουτ.
23:35
73' Καλή στιγμή για την Ντνίπρο. Ο Κάλινιτς κερδίζει τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή και κάνει το σουτ από πλάγια θέση. Ο Ρομπέρτο έδιωξε.
23:38
76' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.
23:38
77' Αλλαγή για τη Ντνίπρο. Ο Ματέους εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Γκάμα στη θέση του.
23:40
Έξαλλος ο Ματέους από την απόφαση του προπονητή του. Πηγαίνει απευθείας στα αποδυτήρια με χειρονομίες προς τον πάγκο της ομάδας του.
23:41
79' Σουτ για τον Κάνκαβα με φάλτσο... Ο Ρομπέρτο έδιωξε.
23:42
Συμπληρώθηκαν τα 80 λεπτά στο ματς.
23:45
83' Κεφαλιά από τον Μήτρογλου μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Εκτός αγωνιστικού χώρου η μπάλα.
23:48
83' Αλλαγή για τη Ντνίπρο. Εκτός αγώνα ο Φέντορτσουκ. Στη θέση του ο Μπέζους.
23:51
88' Τρία κόρνερ στη σειρά για τον Ολυμπιακό. Και το τελευταίο από αυτά δεν απέφερε τίποτα.
23:53
90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Ντομίνγκες σκοράρει από το σημείο του πέναλτι. Ο Αργεντινός το είχε κερδίσει νωρίτερα.
23:54
90 + 2 Γκολ για την Ντνίπρο. Οι ουκρανοί με τον Κάλινιτς ισοφαρίζουν σε 2-2.
23:55
Τέλος του αγώνα.
23:56
Ο Ολυμπιακός αποχωρεί από το Europa League καθώς δεν κατάφερε να ανατρέχει το εις βάρος του 2-0 από το πρώτο ματς.