Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρτσελόνα

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Παρί Σεν Ζερμέν-Μπαρτσελόνα στο «Παρκ ντε Πρενς». Στον αγώνα ρεβάνς των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League. Στο πρώτο παιχνίδι το γαλλικό κλαμπ είχε επικρατήσει 4-1 στο «Καμπ Νου» (27' πέν. Μέσι – 32', 65', 85' Εμπαπέ, 70' Κεν). by Μανώλης Μουσουράκης
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 22:00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 2 HD. by Μανώλης Μουσουράκης
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο, 4-3-3): Νάβας – Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Κουρζαβά – Γκέιγ, Παρέδες, Βεράτι – Ντράξλερ, Ικάρντι, Εμπαπέ. by Μανώλης Μουσουράκης
Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν, 4-3-3): Τερ Στέγκεν – Ντεστ, Μινγκέθα, Λανγκλέ, Άλμπα – Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς, Πέδρι – Μέσι, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Ρίκο, Κέρερ, Ντι Μαρία, Ραφίνια, Ντανίλο, Σαράμπια, Ερέρα, Ντιαλό, Μπάκερ, Νταγμπά, Πεμπελέ, Μισού. Να υπενθυμίσουμε ότι ο σταρ της Παρί και πρώην παίκτης των «μπλαουγκράνα», Νεϊμάρ, δεν θα καταφέρει να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού. by Μανώλης Μουσουράκης
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Νέτο, Πένια, Πιάνιτς, Μπρεϊθγουέιτ, Πουτς, Τρινκάο, Φερνάντες, Ουμτιτί, Φίρπο, Μορίμπα, Ντε Λα Φουέντε. by Μανώλης Μουσουράκης
Τον αγώνα θα διευθύνει ο Άγγλος Άντονι Τέιλορ. Βοηθοί του οι συμπατριώτες του, Γκάρι Μπέσγουικ και Άνταμ Ναν, ενώ VAR θα είναι ο Στιούαρτ Άτγουελ. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης! by Μανώλης Μουσουράκης
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
5' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Πρώτο σουτ (εντός περιοχής) στο ματς, είναι από τον Μέσι και θα κοντράρει στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
Ανοιχτό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
7' Φάση για την Μπαρτσελόνα. Εκτέλεση κόρνερ από τον Μέσι, πιάνει τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Μπούσκετς, η μπάλα άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
8' Κίτρινη κάρτα στον Κουρζαβά, η πρώτη στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
8' Φάουλ σε καλό σημείο για το πόδι του Μέσι. by Μανώλης Μουσουράκης
9' Καλή στιγμή για την Μπαρτσελόνα. Περίπου ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νάβας, κατέληξε η εκτέλεση φάουλ του Μέσι. by Μανώλης Μουσουράκης
11' Φάση για την Μπαρτσελόνα. Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής εντός περιοχής από τον Ντεμπελέ, μπλοκάρει ο Νάβας. by Μανώλης Μουσουράκης
Έχουν μπει πολύ πιο δυνατά οι Καταλανοί. Λογικό, μιας και χρειάζονται τέσσερα τέρματα, προκειμένου να προκριθούν στα προημιτελικά της διοργάνωσης. by Μανώλης Μουσουράκης
13' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Κι άλλο σουτ του Ντεμπελέ, αυτή τη φορά εκτός περιοχής και με την μπάλα να φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
16' Ευκαιρία για την Παρί Σεν Ζερμέν. Σουτ του Εμπαπέ, μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Τερ Στέγκεν. by Μανώλης Μουσουράκης
18' Φάση για την Μπαρτσελόνα. Κεφαλιά του Μινγκέθα, η μπάλα κοντράρει στον Γκέιγ και περνάει κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
18' Κι άλλη φάση για την Μπαρτσελόνα! Εκ νέου «στοπ» του Νάβας στον Ντεμπελέ. by Μανώλης Μουσουράκης
Ο εξτρέμ της Μπαρτσελόνα βγαίνει διαρκώς ολομόναχος στην πλάτη της άμυνας της Παρί, χωρίς ακόμα ωστόσο να το αξιοποιήσει με ένα γκολ. by Μανώλης Μουσουράκης
23' Δοκάρι για την Μπαρτσελόνα από τον Ντεστ! Διαγώνιο σουτ από τον δεξιό μπακ των «μπλαουγκράνα», με τον Νάβας να παρεμβαίνει καταλυτικά. by Μανώλης Μουσουράκης
24' Αδύναμο γυριστό από τον Μέσι. by Μανώλης Μουσουράκης
25' Κίτρινη κάρτα στον Μινγκέθα. by Μανώλης Μουσουράκης
27' «Φλέρταρε» με τη 2η κίτρινη κάρτα εντός δύο λεπτών ο Μινγκέθα. Του τη... χάρισε ο Τέιλορ. by Μανώλης Μουσουράκης
29' Πέναλντι για την Παρί! Μακράρισμα από τον Λανγκλέ στον Ικάρντι. Χρειάστηκε η συνδρομή του VAR. Εξέτασε τη φάση στο βίντεο ο ίδιος ο Τέιλορ. by Μανώλης Μουσουράκης
30' ΓΚΟΛ η Παρί! 1-0! Σκόρερ ο Εμπαπέ, ο οποίος ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι! by Μανώλης Μουσουράκης
Πλέον, η Μπαρτσελόνα χρειάζεται τέσσερα τέρματα, προκειμένου να στείλει το ματς στην παράταση. Με πέντε γκολ προκρίνεται. Θα λέγαμε απίθανο, αλλά υπάρχουν και πρόσφατα ντοκουμέντα που υποστηρίζουν το αντίθετο... by Μανώλης Μουσουράκης
35' Αναγκαστική αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Μέσα ο Φίρπο, εκτός ο Μινγκέθα. by Μανώλης Μουσουράκης
37' ΓΚΟΛ η Μπαρτσελόνα! 1-1! Σκόρερ ο Μέσι με εκπληκτική μακρινή σουτάρα εκτός περιοχής, η οποία κατέληξε στο «γάμα»!! Τι γκολ!!! by Μανώλης Μουσουράκης
38' Κίτρινη στον Ντε Γιονγκ. by Μανώλης Μουσουράκης
by Μανώλης Μουσουράκης
42' Φάση για την Παρί. Σουτ υπό πίεση του Εμπαπέ, δηλώνει «παρών» ο Τερ Στέγκεν. by Μανώλης Μουσουράκης
45'+1' Πέναλτι για την Μπαρτσελόνα! Απρόσεκτο μαρκάρισμα του Κουρζαβά πάνω στον Γκριεζμάν. Ελέγχθηκε και στο VAR η φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
45'+3' ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ ο Νάβας!! Κακή (χαμηλή) εκτέλεση από τον Μέσι, η μπάλα θα βρει και στο δοκάρι, μετά την απόκρουση του πορτιέρε της Παρί. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ούσες ισόπαλες (1-1). Σκόρερ οι Εμπαπέ (30') και Μέσι (37'). Με τον τελευταίο να βλέπει τον Νάβας να του βάζει «στοπ» σε εκτέλεση πέναλτι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
46' Ο Ντιαλό στη θέση του Κουρζαβά. by Μανώλης Μουσουράκης
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. by Μανώλης Μουσουράκης
50' Κίτρινη κάρτα στον Γκέιγ. by Μανώλης Μουσουράκης
53' Επικίνδυνο «μπάσιμο» του Ντεμπελέ στην περιοχή της Παρί, ωστόσο τα χαλάει στην τελική πάσα ο εξτρέμ της «Μπάρτσα». by Μανώλης Μουσουράκης
59' Ντανίλο Περέιρα και Ντι Μαρία στις θέσεις των Γκέιγ και Ντράξλερ. by Μανώλης Μουσουράκης
61' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όντας ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Αργεντινό άσο να καθυστερεί να εκτελέσει. Εξαιρετική η πάσα από τον Άλμπα προς τον αρχηγό της ομάδας του. by Μανώλης Μουσουράκης
66' Μέσα ο Τρινκάο, έξω ο Ντεστ για την Μπαρτσελόνα. by Μανώλης Μουσουράκης
Λογικό να αρχίσει να τα παίζει όλα για όλα ο Κούμαν, καθώς η ομάδα του χρειάζεται τρία γκολ για πάει το ματς στην παράταση. by Μανώλης Μουσουράκης
69' Φάση για την Μπαρτσελόνα. Ωραία εκτίναξη του Νάβας και αποσόβηση του γκολ, ύστερα από κεφαλιά του Μπούσκετς (μετά από κόρνερ). by Μανώλης Μουσουράκης
Στο 33%-67% η κατοχή της μπάλας. Χωρίς κάτι ουσιαστικό πάντως από πλευράς Μπαρτσελόνα στο δεύτερο μέρος. Εξαιρείται η ευκαιρία του Μέσι, ο οποίος δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στο 61' και η κεφαλιά του Μπούσκετς στο 69'. Πάντα στο 1-1. by Μανώλης Μουσουράκης
76' Ο Νταγκμπά στη θέση του τραυματία Φλορέντσι. by Μανώλης Μουσουράκης
78' Μορίμπα, Πιάνιτς και Μπρεϊθγουέιτ στις θέσεις των Μπούσκετς, Πέδρι και Ντεμπελέ για την Μπαρτσελόνα. by Μανώλης Μουσουράκης
83' Ευκαιρία για την Παρί. Διαγώνιο σουτ του Ικάρντι, το οποίο καταλήγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
84' Ραφίνια αντί Βεράτι. by Μανώλης Μουσουράκης
Ακόμα ένα λεπτό για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού. by Μανώλης Μουσουράκης
90' Φάση για την Παρί. Τρομερή ευκαιρία για τον Εμπαπέ, ο οποίος μπήκε με εκπληκτική ενέργεια μέσα στην περιοχή της Μπαρτσελόνα, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
Τέλος στο ματς! Το 1-1 θα παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Η Παρί Σεν Ζερμέν -έχοντας ως κορυφαίο τον Νάβας- θα πάρει την πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά του Champions League με συνολικό σκορ 5-2. by Μανώλης Μουσουράκης