Με οδηγό τον Σιαλμά…

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Πανιώνιος επί του Ατρόμητου με 2-0 στο Περιστέρι, σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Τα τέρματα για τους «κυανέρυθρους» πέτυχαν οι Σιαλμάς και Μαιστόροβιτς στο 66΄ και στο 83΄ αντίστοιχα. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, καλύτεροι οι Νεοσμυρνιώτες στο δεύτερο 45λεπτο είχαν τις ευκαιρίες να πετύχουν κι’ άλλα γκολ. Πρόσωπα του αγώνα ο Σιαλμάς που πέτυχε το πρώτο γκολ και «σέρβιρε» το δεύτερο, αλλά και ο Λάμπρος Χούτος που έκανε θετικό ντεμπούτο στην επιστροφή του στα ελληνικά γήπεδα.

«Κυανόλευκο» ξεκίνημα…

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησε κυρίως με τον Ρομπέρτο Μερίνο να δώσει ταχύτητα στα πρώτα λεπτά. Οι παίκτες της περιστεριώτικης ομάδας κατάφεραν από το 1΄ να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και να κλείσουν στο μισό γήπεδο του παίκτες του Πανιωνίου. Παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κλασσική ευκαιρία μέχρι και τα 20 πρώτα λεπτά που είχαν τον έλεγχο. Σημαντικός παράγοντας ήταν και το γεγονός πως η αναμέτρηση ήταν πολύ νευρική, κάνοντας μάλιστα τους Λίνεν και Όγιος συστάσεις να ηρεμήσουν οι ποδοσφαιριστές τους.

Με Χούτο η αντεπίθεση…

Ο Πανιώνιος μπορεί μέχρι το 20΄ να είχε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, ωστόσο είχε την πρώτη ευκαιρία στην κατοχή του, μ’ ένα σουτ του Μάκου στο 9΄ που έφυγε άουτ. Το ντεμπούτο του Λάμπρου Χούτου ήταν εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο, καθώς αγωνιζόμενος απλά και δημιουργικά, μοίραζε αριστερά και δεξιά και βοηθούσε πολύ με την παρουσία του. ΣΤΟ 16΄ έπειτα από παράλληλη πάσα που δέχθηκε από τον Γουνδουλάκη, έκανε την προβολή όμως η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μιχαηλίδη, στερώντας του το δικαίωμα να συνοδεύσει την επιστροφή του στο ελληνικό πρωτάθλημα με γκολ

Το πρώτο μισό του πρώτου 45λεπτου άνηκε στους γηπεδούχους, ωστόσο οι Νεοσμυρνιώτες μετά το 25΄ ήταν εκείνοι που πήραν τον έλεγχο του αγώνα, μοιράζοντας έτσι το ημίχρονο σε δύο διαστήματα. Πάντως παρά την κινητικότητα των δύο αντιπάλων υπήρχε κακή ανάπτυξη, με εξαίρεση κάποιες φάσεις όπως του Χούτου στο 16΄ όπου ο Πανιώνιος επιτέθηκε υποδειγματικά. Στο 33΄ ο Μερίνο πραγματοποίησε με το σουτ του τη μοναδική ευκαιρία που έκανε η ομάδα του Όγιος, με τον Ταμπάση να μπλοκάρει τη μπάλα.

Νωθρά ξεκίνησαν το δεύτερο 45λεπτο οι δύο «μονομάχοι». Στο 53΄ ο Ατρόμητοσ έχασε τη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν έπειτα από ωραία μπαλιά του Λουτσιάνο στον Σίριο, το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο. Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν πολύ καλά οργανωμένες, με αποτέλεσμα οι στημένες φάσεις να αποτελούν ιδανικές ώστε να φτάσουν στο γκολ. Μέχρι το 60΄ ο ρυθμός ήταν ήρεμοσ, με μοναδική φάση αυτή του Σίριο στο 53΄.

Σιαλμάς και γκολ!

Η εικόνα του παιχνιδιού έδειχνε πως το σκορ θα παρέμενε στο 0-0 μέχρι τη λήξη του. Όμως στο 66΄ ο Σιαλμάς που μπήκε ως αλλαγή στο 56΄ στη θέση του Χούτου, ωρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο σκόρερ των «κυανέρυθρων» που πέτυχε και το δεύτερο φετινό γκολ του βρήκε στην αντεπίθεση τον Γουνδουλάκη, εκείνος βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μιχαηλίδη και αφού πάτησε την μπάλα έκανε την πάσα για τον Σιαλμά που σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 69΄ μια άσχημη φάση εκτιλήχθηκε στο γήπεδο του Περιστερίου. Ο Ταμπάσης έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λουτσιάνο τραυματίστηκε όταν μπλόκαρε τη μπάλα, προσπάθησε να πετάξει εκτός αγωνιστικού χώρου τη μπάλα τη μπάλα ώστε να του δοθούν οι πρώτες βοήθειες όμως η μπάλα ποτέ δεν βγήκε αφού ο Λουτσιάνο πρόλαβε την μπάλα και προσπάθησε χωρίς επιτυχία να κρεμάσει τον γκολκίπερ του Πανιωνίου.

«Κλείδωσε» το ματς

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην με την είσοδο του Σιαλμά, αφού ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος, ενώ και ο Πανιώνιο έβγαλε «φτερά». Στο 83΄, η «χρυσή» αλλαγή του Έβαλντ Λίνεν καθώς είχε περάσει τον σκόρερ της ομάδας του στη θέση του Χούτου. Σέρβιρε το δεύτερο γκολ στον Μαιστόροβιτς, ο οποίος μόνος του απέναντι από τον Μιχαηλίδη δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να κάνει το 2-0 για την ομάδα του. Ένα λεπτό αργότερα πήγε να έρθει και το κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Αραβίδης βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Μιχαηλίδη, όμως προτίμησε να δώσει στον Γουνδουλάκη που βρισκόταν στο ύψος της μικρής περιοχής, αυτός καθυστέρησε και η άμυνα του Ατρόμητου έδιωξε σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν σημειώθηκε κάτι το μεμπτό, με αποτέλεσμα να παραμείνει αυτό το 2-0 για τον Πανιώνιο.