Τον ισοπέδωσε!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η ΑΕΚ το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Η «Ένωση» συνέτριψε με 4-0 την ομάδα του Πειραιά, μπαίνοντας γερά στο κόλπο της κατάκτησης του πρωταθλήματος. Πρόσωπο και κορυφαίος παίκτης του αγώνα ο Ριβάλντο, δημιουργώντας τα δύο από τα τέσσερα γκολ της ομάδας του. Τα τέρματα του «δικέφαλου» σημείωσαν Μπλάνκο (10’), Εντίνιο (12’), Λυμπερόπουλος (32’) και Καφές (60’). Κακοί οι "ερυθρόλευκοι" σε όλη τη διάρκεια του ματς, έχασαν ευκαιρία να μειώσουν σε 3-1, χάνοντας αμφισβητούμενο πέναλτι στο 48' με τον Τζόρτζεβιτς.

Γκολ με το… «καλημέρα»

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η ΑΕΚ στο παιχνίδι. Μόλις στο 2ο λεπτό ο «δικέφαλος» έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ριβάλντο ο Παπασταθόπουλος δεν μπόρεσε εξ’ επαφής με το τέρμα να ανοίξει το σκορ. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι απόλυτη κυρίαρχος στο χώρο του κέντρου και αυτό είχε συνέπειες για τον Ολυμπιακό. Στο 10ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπλάνκο. Όλα ξεκίνησαν μετά από τη σέντρα του Εντίνιο από τα δεξιά, με την οποία βρήκε τον Αργεντινό και ο τελευταίος την έστειλε στα δίχτυα με κεφαλιά.

Γκολ η ΑΕΚ… σέντρα ο Ολυμπιακός

Αυτή η εξέλιξη έκανε τους παίκτες του Νίκου Κωστένογλου να πιστέψουν ακόμα περισσότερο στις δυνάμεις τους, παίρνοντας καθολικά την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» ούτε πριν αλλά ούτε και μετά το τέρμα του Μπλάνκο μπορούσαν να κυκλοφορήσουν αξιοπρεπώς την μπάλα. Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για την επίτευξη του 1-0, ξέσπασαν νέοι.

Ο Ριβάλντο με εκπληκτική μπαλιά απόρροια της μεγάλης κλάσης του, έβγαλε τον Εντίνιο σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Νικοπολίδη. Ο Πορτογάλος πέρασε με μεγάλη ευκολία τον διεθνή πορτιέρο και με πλασέ στην κενή εστία, έκανε το 2-0 για την «Ένωση». Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί και δεν σταμάτησαν να κάνουν την ζωή… δύσκολη των αντιπάλων τους, παρά το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχαν αποκτήσει από πολύ νωρίς, μόλις στο 12’.

Ακόμα πιο κοντά με «Λύμπε»

Οι φιλοξενούμενοι ούτε και μετά από αυτή την αρνητική -γι’ αυτούς- εξέλιξη μπόρεσαν να βελτιώσουν την τραγική εικόνα που παρουσίαζαν εντός αγωνιστικού χώρου. Ανήμπορος -να αλλάξει το εις βάρος της ομάδας του, σκηνικό- ήταν ο Χοσέ Σεγούρα. Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς. Φυσιολογικά ήρθε και το 3-0 για τον «δικέφαλο» από μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου, ο οποίος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο προβάδισμα της. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα για το πρώτο μέρος.

Έχασε πέναλτι και ευκαιρία ανατροπής

Χώρο έδωσε στον Ολυμπιακό η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε αρχικά η ομάδα του Πειραιά, κερδίζοντας πέναλτι με τον Γκαλέτι μόλις στο 47ο λεπτό. Μια φάση αμφισβητούμενη, καθώς ο Αργεντινός έπεσε εντυπωσιακά ύστερα από επαφή με τον Παπασταθόπουλο. Ωστόσο, ο Τζόρτζεβιτς έχασε την ευκαιρία να μειώσει σε 3-1, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μάχο. Ο Τοροσίδης δεν μπόρεσε στην επαναφορά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Πάσα «Ρίμπο»… και 4-0

Αυτή η ευκαιρία του Ολυμπιακού να μειώσει και να αναπτερώσει κάπως τις ελπίδες του για ανατροπή, διαδέχτηκε το τέταρτο γκολ της ΑΕΚ. Το λάθος διώξιμο του Άντζα λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, έφερε τη μπάλα στα πόδια του Ριβάλντο. Ο Βραζιλιάνος με μια ακόμα εκπληκτική πάσα έβγαλε τον Παντελή Καφέ απέναντι στον Νικοπολίδη και ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, κάνοντας το 4-0.

Στα τελευταία λεπτά το μόνο που προσπαθούσαν να κάνουν οι παίκτες του Σεγούρα είναι να πετύχουν το γκολ, μειώνοντας κάπως αυτό το ιδιαίτερα βαρύ σκορ το οποίο είχε δημιουργηθεί σε βάρος τους. Δεν τα κατάφεραν και έτσι έχασαν με 4-0 και παράλληλα την ευκαιρία να πάρουν σαφέστατο προβάδισμα για τον τίτλο, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος.

To φιλμ του αγώνα.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μάχο, Μπούρμπος, Γεωργέας, Δέλλας, Παπασταθόπουλος, Ζήκος, Καφές, Εντίνιο (82' Ράμος), Ριβάλντο, Μπλάνκο (72' Κονέ), Λυμπερόπουλος (89' Παυλής).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Σεγκούρα): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Λεονάρντο, Ζούλιο Σέζαρ, Αντζας, Στολτίδης, Γκαλέτι, Λεντέσμα (67' Σίσιτς), Κοβάσεβιτς, Μπελούτσι (77' Κωνσταντίνου), Τζόρτζεβιτς.

Διαιτητής: Ζωγράφος (Αθήνας)
Κίτρινες: Μπλάνκο, Δέλλας, Γεωργέας, Εντίνιο - Μπελούτσι, Λεντέσμα