Ευρώπη

Τρίτη η Σιένα

Η Σιένα κατέκτησε την τρίτη θέση στο φετινό φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας κέρδισε με 97-93 την Ταού στην παράταση (κ.α. 79-79) στον «μικρό» τελικό της διοργάνωσης, που διεξάγεται στη Μαδρίτη, παίρνοντας μια τιμητική θέση, στην τρίτη συμμετοχή της σε φάιναλ φορ. Αντίθετα, οι Βάσκοι έμειναν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στην τέταρτη θέση. Το ματς ήταν δραματικό στη μεγαλύτερη διάρκειά του και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, για να οδηγηθούμε στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο δίλεπτο, όμως στη συνέχεια η ψυχραιμία των παικτών του Σιμόνε Πιανιτζάνι τους έδωσε το ροζ φύλλο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αποφασισμένες για την κατάκτηση της τρίτης θέσης και έτσι κατάφεραν να βρίσκονται κοντά στο σκορ σταθερά, μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η ευστοχία της Ταού στα τρίποντα ήταν αυτή που της έδινε ένα προβάδισμα, συμπεριλαμβανομένων και των βολών που εκτελούσαν οι Βάσκοι από τα συνεχόμενα φάουλ των πρωταθλητών Ιταλίας. Επίσης, οι παίκτες του Νέβεν Σπάχια είχαν την υπεροχή και στα ριμπάουντ. Έτσι, τα καλύτερα ποσοστά των Ιταλών στα δίποντα τους έφεραν μπροστά με δύο πόντους στη λήξη της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Έτσι, η ευστοχία των Μακ Ιντάιρ, Σάτο, Στόουνρουκ από τη μια και των Ρακόσεβιτς, Τελέτοβιτς και Μάικλ από την άλλη, έφεραν ένα +3 για τους Ισπανούς στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Σάτο έκανε το 51-51 και έδωσε πάλι την εικόνα ντέρμπι στην αναμέτρηση. Λίγο κατάφερε να ξεφύγει η Σιένα, όμως ο Μάικλ ισοφάρισε ξανά και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη. Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με +4 στο 36’. Όμως, ο Σπλίτερ έδωσε προβάδισμα στην Ταού με έμμεσο τρίποντο. Ο Σάτο ευστόχησε σε δύο βολές, όμως ξανά Βραζιλιάνος σέντερ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Νέβεν Σπάχια. Ο Λαβρίνοβιτς κέρδισε φάουλ, όμως ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι Βάσκοι έκαναν το 85-84, όμως οι Ιταλοί έκαναν ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με οκτώ πόντους, «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 38-41, 61-61, 79-79 (καν. αγ.), 97-93 (πρτ.).

Διαιτητές: Μπραζάουσκας (Λιθουανία), Ρίζικ (Ουκρανία), Γκόντας (Ελλάδα)

ΣΙΕΝΑ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): ΜακΙντάιρ 16 (2), Ιλιέφσκι 6, Εζε 4, Καραρέτο 4, Σάτο 15 (1), Θόρντον 14, Λαβρίνοβιτς 19 (1), Ρες, Ντίνερ 7 (2), Ρομέρο, Στόουνρουκ 12 (2)

ΤΑΟΥ (Νέβεν Σπάχια): Πριτζιόνι 5, Ρακόσεβιτς 10 (1), Βιντάλ 3 (1), Πλάνινιτς 5 (1), Τελέτοβιτς 14 (4), Γιασάιτις 5 (1), Σίνγκλετον 13 (2), Σπλίτερ 15, Μάικλ 16, ΜακΝτόναλντ 7

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης