Euro 2008

Η κλάση του Βίγια…

Μπορεί να μην είχε φανεί σε όλη τη διάρκεια τη αναμέτρησης, αλλά πάντα έχει τον τρόπο του. Ο Νταβίντ Βίγια, με ένα καταπληκτικό γκολ στο 92’, χάρισε τη νίκη στην Ισπανία με 2-1, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τη Σουηδία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου του EURO. Έτσι, οι «φούριας ρόχας» έκαναν το «2 στα 2» και προκρίθηκαν στη δεύτερη φάση, μετά τη νίκη και της Ρωσίας επί της Ελλάδας. Αντίθετα, οι Σκανδιναβοί θα πρέπει να νικήσουν τους πρώην Σοβιετικούς την τελευταία αγωνιστική, για να προκριθούν. Οι παίκτες του Λουίς Αραγονές ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως δεν είχαν τα ατού τους σε καλή μέρα και δεν μπορούσαν να «διασπάσουν» την καλοστημένη άμυνα των Σουηδών, που απείλησαν στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο γκολ των Ισπανών ο Τόρες και αυτό των «κιτρινομπλέ» ο Ιμπραϊμοβιτς.

Το ματς ξεκίνησε με τους Ισπανούς να παίρνουν τον έλεγχο του κέντρου και να προσπαθούν να ανοίξουν από τα πλάγια τη σουηδική άμυνα, χωρίς να καταφέρνουν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί στην αρχή για την εστία του Ισακσον. Οι δυο πλάγιοι παίκτες του Λουίς Αραγονές άλλαζαν συνεχώς θέσεις, όμως οι μπαλιές που προσπαθούσαν να περάσουν προς τους επιθετικούς τους ήταν εύκολη «λεία» για τους ψηλούς παίκτες ων Σκανδιναβών. Οι παίκτες του Λαρς Λάγκερμπακ αρέσκονταν στις αντεπιθέσεις, όμως δεν μπορούσαν να συνδυαστούν σωστά, οπότε και να απειλήσουν την εστία του Κασίγιας. Μετά από δυο τρεις μικροευκαιρίες στα δύο καρέ, οι «φούριας ρόχας» κατάφεραν να συνδυαστούν σωστά, πάντως, ανοίγοντας το σκορ, στο 15'. Συρτό κόρνερ του Τσάβι στον Σίλβα, αυτός έβγαλε η σέντρα στην «καρδιά» της μικρής περιοχής και ο Τόρες με προβολή έκανε το 1-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Σουηδοί αποφάσισαν να βγουν μαζικά μπροστά, εκμεταλλευόμενοι το ύψος τους και τη δύναμή τους, κόντρα στους πιο τεχνίτες αντιπάλους τους. Έτσι, ύστερα από τρεις συνεχόμενες καλές φάσεις στην εστία του Κασίγιας, οι Σκανδιναβοί ισοφάρισαν στο 34’, χάρη στην απαράμιλλη κλάση του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, που δέχτηκε την μπάλα από τη σέντρα του Στόορ, κατέβασε την μπάλα, γύρισε μπροστά στον Σέρχιο Ράμος και με δυνατό πλασέ «νίκησε» τον τερματοφύλακα της Ρεάλ. Στη συνέχεια, οι Σουηδοί εκμεταλλεύτηκαν το «σάστισμα» των αντιπάλων τους και συνέχισαν να απειλούν. Τη ίδια ώρα, οι παίκτες του Λουίς Αραγονές προσπαθούσαν με ψηλές μπαλιές να βρουν τους Βίγια και Τόρες, όμως οι Σένα και Ινιέστα βρίσκονταν σε κακή μέρα. Ο άσος της Βαλένθια απείλησε με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στο 38’, όμως δεν άλλαξε τίποτα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί ξεκίνησαν πολύ επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν με τις κοντινές συνεχόμενες πάσες να «διασπάσουν» τη σουηδική άμυνα, χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν τα κατάλληλα «ρήγματα» στην εστία του Ισακσον. Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Λαρς Λάγκερμπακ αδυνατούσαν να κρατήσουν την μπάλα για πολύ ώρα στα πόδια τους και έδιναν την ευκαιρία στους Ισπανούς για συνεχόμενες επιθέσεις. Σιγά σιγά, οι Σουηδοί αναθάρρησαν και άρχισαν να πλησιάζουν την περιοχή του Κασίγιας, εκμεταλλευόμενοι τη διαφορά ύψους. Ο Αραγονές έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές και άλλαξε τους πλάγιους παίκτες, προσπαθώντας να δημιουργήσει «ρήγματα» από εκεί, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Μετά το 60’, οι «φούριας ρόχας» εγκαταστάθηκαν, πάντως, στα καρέ του Ισακσον και άρχισαν να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες, ιδιαίτερα με τους μέσους τους, αφού οι Βίγια και Τόρες δεν μπορούσαν να απειλήσουν με την μπάλα κάτω. Οι παίκτες του Λουίς Αραγονές δημιούργησαν πέντε σημαντικές φάσεις για γκολ, την ώρα που οι «κιτρινομπλέ» δεν μπορούσαν να περάσουν το κέντρο, ελλείψει του Ιμπραϊμοβιτς, που είχε γίνει αλλαγή. Σιγά σιγά, οι Σουηδοί άρχισαν να βγάνουν πιο μπροστά, βλέποντας την απογοήτευση των Ισπανών και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες στην εστία του Κασίγιας. Οι τελευταίοι έφταναν, πλέον, μέσα στην περιοχή, χωρίς να ολοκληρώνουν τις προσπάθειές τους. Οι Σουηδοί απομάκρυναν τους κινδύνους από την περιοχή τους, εύκολα ή δύσκολα. Ο Τόρες έχασε μια πολύ σημαντική ευκαιρία στο 89’, αφού ο Ισακσον είπε ξανά «όχι». Τελικά, η «λύτρωση» ήρθε στις καθυστερήσεις, όταν ο Βίγια δέχτηκε τη μακρινή μπαλιά, μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Χάνσον και πλάσαρε τον Ισακσον, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.