Γενικά

Όταν μιλάει ο αρχηγός...

Σε ένα ημίχρονο κρίθηκαν όλα στο "Βελοντρόμ" της Μασσαλίας. Μαρσέιγ και Λίβερπουλ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους Μασσαλούς να προηγούνται στο 26' με τον αρχηγό τους, τον Λόρικ Τσάνα. Οι «κόκκινοι» του Μπενίτεθ έδειξαν να "αφυπνίζονται" από το γκολ και, μέσα σε δέκα λεπτά, κατάφεραν με δυο γκολ του δικού τους αρχηγού, του Στίβεν Τζέραρντ, να "γυρίσουν τούμπα" το ματς, γράφοντας το 1-2 και μεταφέροντας το άγχος στους γηπεδούχους. Η Μαρσέιγ δεν κατάφερε να αντιδράσει, η Λίβερπουλ κράτησε τα "ηνία" του κέντρου, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους της να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες και έτσι ήρθε το τελευταίο σφύριγμα, χωρίς άλλη αλλαγή στο σκορ. Μοιραίος παίκτης των γηπεδούχων ο Νιάνγκ, που σε δυο περιπτώσεις, στο τέλος του αγώνα, δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά.

Οι δυο ομάδες προσέφεραν απλόχερα θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο στάδιο Βελοντρόμ. Σε ένα πλούσιο πρώτο ημίχρονο, Μαρσέιγ και Λίβερπουλ κατάφεραν να σκοράρουν συνολικά τρία γκολ και να αφήσουν πολλές υποσχέσεις για το δεύτερο μέρος. Πρώτη φάση χρονολογείται στο έβδομο λεπτό , με τον Τόρες να πιάνει δυνατή κεφαλιά εντός περιοχής, αλλά ο Μανταντά ήταν σε σωστή θέση και έδιωξε σε κόρνερ. Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές ευκαιρίες για τους «κόκκινους», με τους Μπάμπελ και τους Τζέραρντ να αστοχούν από καλές θέσεις. Όμως, μια πολύ καλή κάθετη πάσα του Σεϊρού στο 23’ έβγαλε τετ- α- τετ τον Τσάνα με τον Ρέινα. Ο αρχηγός της Μαρσέιγ δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ, αντίθετα με τη ροή του αγώνα. Αλλά ο έτερος αρχηγός δεν είχε μιλήσει ακόμα. Με ένα γκολ- ποίημα από μακρινό σουτ στο 26’ και μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 31’, ο Στίβεν Τζέραρντ έκανε δυο τα προσωπικά του τέρματα και έδωσε στην ομάδα του Μπενίτεθ το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός του δευτέρου μέρους έπεσε κατακόρυφα, με τη Μαρσέιγ να μην μπορεί να βρει ανοιχτό διάδρομο από την πολύ καλά στημένη μεσαία γραμμή της Λίβερπουλ. «Όαση στην έρημο» ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός Βαλμπουένα, από τον οποίο περνούσε όλο το παιχνίδι των Μασσαλών. Η «αρμάδα» του Μπενίτεθ έκανε συντήρηση δυνάμεων στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, πράγμα όμως που παραλίγο να της κοστίσει τη νίκη, αφού η τύχη τη μία και ο Ρέινα την άλλη στέρησαν από τον Νιάνγκ την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Να σημειωθεί ότι αυτά τα δύο γκολ του Τζέραρντ ήταν τα υπ’ αριθμόν 98 και 99 με την κόκκινη φανέλα.