Και τον Μάρτη είναι ωραία…

Δικό του και αυτό… Το δωδέκατο πρωτάθλημα στα τελευταία δεκατρία χρόνια πανηγυρίζει από την Κυριακή ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν δύσκολα του Πανιωνίου εκτός έδρας με 3-2 και σε συνδυασμό με το 1-1 του Παναθηναϊκού στην Τρίπολη, κατέκτησαν και μαθηματικά τον τίτλο, τρεις αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου. Το σκορ άνοιξε από θέση οφσάιντ ο Ματ Ντάρμπισαϊρ (22’) για να έρθει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Λουρένσο με κεφαλιά να κάνει το 1-1. Στην επανάληψη, οι «κυανέρυθροι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με την προβολή του Άντερσον (61’), ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μανιάτης έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέλιτς. Το νικητήριο γκολ των Πειραιωτών σημείωσε ο Ντουντού στο 72’.

Το ματς:

Η κακή αγωνιστική εικόνα που παρουσιάζει τους τελευταίους μήνες ο Πανιώνιος είχε προβληματίσει τον κόσμο του. Το σημερινό παιχνίδι με τον Ολυμπιακό ήταν μια ευκαιρία για να βελτιώσει το κλίμα που επικρατεί και να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μπροστά στο πιστό κοινό του. Πόσο μάλλον αυτή την αγωνιστική, που ο αντίπαλος είχε κίνητρο για τη νίκη, προκειμένου να «κλειδώσει» ακόμη ένα πρωτάθλημα (αν στραβοπατούσε ο Παναθηναϊκός).

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά. Μέχρι το 15’ παρακολουθήσαμε περισσότερο προσπάθειες κέντρου, με τα ατού των δύο ομάδων να είναι εντελώς ανενεργά. Ορισμένα σουτ απέναντι από τις εστίες άρχισε να βελτιώνει την εικόνα και μαζί την απόδοση των παικτών. Ο Εστογιανόφ πήρε προσπάθειες πάνω του και για το υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν ο κύριος εκφραστής των γηπεδούχων. Από την πλευρά τους, οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν με τον Ντουντού να ανοίξουν το παιχνίδι και με μπαλιές κυρίως προς τον Ντάρμπισαϊρ προσπάθησαν να πατήσουν περιοχή. Στην πρώτη τους αξιόλογη επίσκεψη, ο Βραζιλιάνος μέσος έκανε το σουτ, ο Μπέλιτς απέκρουσε και στην επαναφορά ο Άγγλος επιθετικός έκανε το 1-0 (22’). Κανονικά το γκολ έπρεπε να ακυρωθεί μια και ο νεαρός άσος βρισκόταν σε ολοκάθαρη θέση οφ-σάιντ, μαζί με τον Μήτρογλου που επίσης επηρέαζε τη φάση.

Από εκείνο το σημείο, ο Πανιώνιος αποφάσισε να ανοιχτεί. Οι Μάκος και Μανιάτης πέρασαν μπάλες μπροστά, την ώρα που οι Λουρένσο και Εστογιανόφ πίεζαν ψηλά στην αντίπαλη άμυνα. Το πρέσινγκ απέδωσε καρπούς, κάτι που επιβεβαίωσε περίτρανα τα 15 κόρνερ υπέρ των Νεοσμυρνιοτών μέχρι το 35’! Ο Ουρουγουανός σταρ έτρεξε από τα άκρα και με μπαλιές έψαξε κάποιο κεφάλι του συμπαίκτη του. Ο συμπατριώτης του Ρεκόμπα ήταν για ακόμη μια φορά εκτός κλίματος και μοναχά με δύο έξυπνα σουτ προβλημάτισε τον Νικοπολίδη.

Στο τελευταίο τέταρτο, οι παίκτες του Γιώτη Σταματόπουλου ήταν τα απόλυτα αφεντικά της αναμέτρησης. Ο Εστογιανόφ συνέχιζε να αλωνίζει το γήπεδο και την προσπάθεια να περάσει μπάλες μπροστά. Αντί για αυτόν όμως, τη… δουλειά εκτέλεσε με επιτυχία ο Μανιάτης, ο οποίος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λουρένσο με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (45+1’).

Στην επανάληψη, η αναγκαστική αλλαγή του Αντώνη Νικοπολίδη (υπέστη τράβηγμα) στοίχησε στον Ολυμπιακό. Τη θέση του πήρε ο Πάβελ Κόβατς, ένας τερματοφύλακας που δεν έχει χρησιμοποιηθεί σχεδόν καθόλου τη σεζόν και η ανταπόκρισή του σε παχνίδι πρωταθλήματος αποτελούσε ερωτηματικό…

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη, ο πρώην πορτιέρο του Απόλλωνα Καλαμαριάς φάνηκε απρόσεκτος και έβαλε την ομάδα του πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο Ρεκόμπα έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή, ο Κόβατς στην προσπάθεια του να μπλοκάρει είδε τη μπαλα να περνά κάτω από τα πόδια και προτού την πιάσει ο Άντερσον ήρθε με προβολή να κάνει το 2-1.

Αμέσως ο Βαλβέρδε σήκωσε για ζέσταμα τον Μπελούτσι. Μετά από λίγα λεπτά, ο Αργεντινός αντικατέστησε τον Πατσατζόγλου και πέρασε στο παιχνίδι με σκοπό να ανεβάσει τις γραμμές της ομάδας και να περάσει μπάλες προς την αντίπαλη περιοχή. Το ρόλο της τελικής πάσας ανέλαβε στη φάση του 61’ ο Τζόρτζεβιτς, ο οποίος από τα αριστερά επιχείρησε να κάνει το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Μανιάτη, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα.

Ακολούθησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με τον Εστογιανόφ να νικιέται στο τετ-α-τετ από τον Κόβατς και τον Μπέλιτς να αποκρούει εξαιρετικά το δυνατό σουτ του Ντουντού έξω από την περιοχή. Μάλιστα, ακόμη μία ενέργεια του Βραζιλιάνου (72’) μέσα από την περιοχή έβαλε την ομάδα του μπροστά με 3-2, χαρίζοντας και μαθηματικά ακόμη ένα τίτλο στην ομάδα του. Στα υπολειπόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και γνώρισαν ακόμη μία ήττα.