Γαλλία

Le Championnat: Σαρωτική η Τουλούζ

Ούτε οι πιο αισιόδοξος οπαδός της Τουλούζ θα περίμενε τέτοιον θρίαμβο. Οι «βιολέ» σάρωσαν με 4-1 την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα τους, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος και κατάφεραν να «πιάσουν» στην τέταρτη θέση τους κυπελλούχους Ευρώπης του 1996, παραμένοντας, όπως και οι πρωτευουσιάνοι, «ζωντανοί» στην προσπάθεια εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας και ένα προβάδισμα για τη συμμετοχή στο UEFA. Οι νικητές ξεκίνησαν «φουριόζοι» και κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας, μάλιστα, το σκορ με τον μεταγραφικό στόχο της ΑΕΚ, τον Μπεργκουνιό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μαμπιαλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο, πριν ο Μπράατεν σημειώσει το τέταρτο γκολ. τι έγινε νωρίτερα.

Ούτε οι πιο αισιόδοξος οπαδός της Τουλούζ θα περίμενε τέτοιον θρίαμβο. Οι «βιολέ» σάρωσαν με 4-1 την Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα τους, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 29ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος και κατάφεραν να «πιάσουν» στην τέταρτη θέση τους κυπελλούχους Ευρώπης του 1996, παραμένοντας, όπως και οι πρωτευουσιάνοι, «ζωντανοί» στην προσπάθεια εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας και ένα προβάδισμα για τη συμμετοχή στο UEFA. Οι νικητές ξεκίνησαν «φουριόζοι» και κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας, μάλιστα, το σκορ με τον μεταγραφικό στόχο της ΑΕΚ, τον Μπεργκουνιό. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μαμπιαλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο, πριν ο Μπράατεν σημειώσει το τέταρτο γκολ. Δείτε τι έγινε νωρίτερα.