Γαλλία

Νίκη με τρομερή ανατροπή για τη Λιόν στη ματσάρα με τη Λιλ!

Σε ένα συναρπαστικό ματς με επτά γκολ και απίθανη εξέλιξη, η Λιόν επιβλήθηκε με 4-3 της Λιλ, κάνοντας σπουδαία ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Ματσάρα με συναρπαστική εξέλιξη, επτά γκολ, ανατροπή στα τελευταία λεπτά ανάμεσα σε Λιλ και Λιόν!

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν με την «πλάτη στον τοίχο» , βλέποντας τη Λιλ να προηγείται με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2, ενώ παρότι δέχθηκαν και τρίτο γκολ στο 85’, έκαναν την ολική ανατροπή, σκόραραν δύο ακόμα φορές στο 88’ και στο 90’+2’, πανηγυρίζοντας την σπουδαία νίκη με 4-3 και πλησιάζοντας τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Από την άλλη, η Λιλ είχε το τρίποντο στα χέρια της, αλλά τελικά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα προβαδίσματά της, χάνοντας την ευκαιρία να ξεπεράσει την Μπρεστ και να ανέβει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1.

Ο Ντιακιτέ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 21', με όμορφη κεφαλιά του μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιαζιτσί, ενώ στο 37' ο Ζέγκροβα έκανε το 2-0 με συρτό σουτ, λίγα λεπτά αφότου αντικατέστησε τον τραυματία Γιαζιτσί. Ο Μπενραχμά έδωσε ελπίδα στη Λιόν σκοράροντας με υπέροχο πλασέ στο 66' και ο Φοφανά ισοφάρισε στο 82', πριν ο Ντιακατέ σκοράρει ξανά με κεφαλιά, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στη Λιλ.

Ωστόσο, η Λιόν έδειξε ψυχή, απαντώντας τρία λεπτά αργότερα και ισοφαρίζοντας με γκολ του αρχηγού της, Λακαζέτ, ενώ στο 90'+2' ολοκλήρωσε την επική ανατροπή, με τον Μπαλντέ να διαμορφώνει με δυνατή κεφαλιά το τελικό 3-4!