Πλέι οφ μέσω… Φαλήρου!

Σπουδαία νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στην κατάληψη της 5ης θέσης πήρε η Λάρισα. Μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης», οι «βυσσινί» ανάγκασαν τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στην πρώτη του εντός έδρας ήττα με 1-0, κάνοντας σημαντικό βήμα για την είσοδό τους στα πλέι οφ. Τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς χάρισε στην ομάδα του ο Ματσέι Ζουράφσκι στο 53’. Οι παίκτες του Ουζουνίδη είχαν την ευκαιρία να ανεβάσουν περισσότερο το δείκτη του σκορ, αλλά ένα σουτ του Φωτάκη στο 59’ χτύπησε στο δοκάρι του Κόβατς. Κακή εμφάνιση για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κοτσόλη. Κέρδος, η πολύ καλή εμφάνιση του νεαρού Νικλιτσιώτη, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των Πειραιωτών. Την αποθέωση γνώρισε ο Στέλιος Γιαννακόπουλος.

Το ματς:

Οι εξαιρετικές συστάσεις που συνόδευαν τον Γιώργο Νικλιτσιώτη επιβεβαιώθηκαν στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο νεαρός μέσος των «ερυθρόλευκων», παρουσίασε κόντρα στη Λάρισα δείγματα του πλούσιου ταλέντου και της αγωνιστικής πειθαρχίας που χαρακτηρίζει τον τρόπο παιχνιδιού του. «Απουσία» των Ντουντού και Γιάννη Παπαδόπουλου, ο πιτσιρικάς πήρε πολλές φορές προσπάθειες και ανέβασε την ομάδα του στην επίθεση. Σε όλο το υπόλοιπο ημίχρονο, με εξαίρεση κάποιες κούρσες του Τζόρτζεβιτς, οι Πειραιώτες έδειχναν αδυναμία στην ανάπτυξη.

Βέβαια, αμυντικά παρουσιάστηκαν πάλι κενά, με τους Γκαλίτσιο και Λεονάρντο να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα όταν ο αντίπαλος εκδήλωνε αντεπιθέσεις. Στον αντίποδα, οι «βυσσινί» προφύλαξαν τα μετόπισθεν και περίμεναν τυχόν λάθη των γηπεδούχων για να βγουν στην κόντρα. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 24’, όταν σε τετ- α- τετ με τον Κόβατς (είχε προηγηθεί λάθος του Γκαλίτσιου) ο Γιαννακόπουλος αστόχησε. Στα υπολειπόμενα λεπτά, οι παίκτες του Βαλβέρδε επιχείρησαν να πιέσουν και να βάλουν την ΑΕΛ στα καρέ της. Μάταια, όμως, μια και όσες φορές τα κατάφεραν οι προσπάθειές τους προέρχονταν από στημένες μπάλες.

Ορθολογικές προσπάθειες και επελάσεις των ακραίων δεν είδαμε και επομένως οι «ερυθρόλευκοι» δεν απείλησαν ιδαίτερα την εστία του Κοτσόλη. Η μοναδική στιγμή που απειλήθηκε ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων ήταν στη φάση του 38’ όταν ένα τεχνικό πλασέ του Νικλιτσιώτη πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε. Οι γηπεδούχοι άσκησαν πίεση στα χαφ, εγκλώβισαν τον αντίπαλο στην περιοχή του και με στημένες φάσεις δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ. Οι προσπάθειες όμως τον Ζεβλάκοφ και Ντάρμπισαϊρ δεν βρήκαν στόχο και σα να μην έφτανε αυτό μόλις στο 53’ έμειναν πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Μαρινου Ουζουνίδη συνέχισαν την τακτική των αντεπιθέσεων και σε μια υποδειγματική φάση, ο Ζουράφσκι έκανε το 1-0!

Έξι λεπτά αργότερα, οι «βυσσινί» έχασαν μοναδική ευκαιρία να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ. Αρχικά μια προσπάθεια του Γιαννακόπουλου κόπηκε από τον Κόβατς και στην συνέχεια το σουτ του Φωτάκη κατέληξε στο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Αμέσως ο Βαλβέρδε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Πάντο για να κλείσει τους διαδρόμους που άφησε ο Γκαλίτσιος και τον Ντιόγο αντί του Μενδρινού, με σκοπό να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα αλλά και να γεμίσει την περιοχή όταν ο Γκαλέτι επιχειρούσε βαθιές μπαλιές. Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι Πειραιώτες ανέβαζαν την απόδοσή τους και με πίεση ψηλά έψαξαν την ισοφάριση. Κλασική ευκαιρία αδυνατούσαν να δημιουργήσουν και ειδικά στα τελευταία λεπτά που η Λάρισα οπισθοχώρησε, οι επισκέψεις των γηπεδούχων στα καρέ του Κοτσόλη ήταν ελάχιστές. Με τη συμπλήρωση των 90’, τίποτα δεν άλλαξε και οι «βυσσινί» πήραν σπουδαία νίκη μέσα στο Φάληρο, κάνοντας μεγάλο βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης που οδηγεί στα πλέι- οφ.

* Την αποθέωση γνώρισε ο Στέλιος Γιαννακόπουλος κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, δείγμα της λατρείας που τρέφουν οι φίλοι του Ολυμπιακού για τον πρώην ποδοσφαιριστή τους. Το ίδιο σκηνικό και όταν έβγαινε αλλαγή, με τους οπαδούς να φωνάζουν ρυθμικά το όνομά του.