Δεύτερος με ρεκόρ άμυνας ο ΠΑΟΚ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις φετινές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας ο ΠΑΟΚ νικώντας τον Πανσερραϊκό στην Τούμπα με 4-1. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» τερματίζει δεύτερος για πρώτη φορά μετά από 31 χρόνια και μάλιστα πραγματοποίησε ένα νέο ρεκόρ στην άμυνα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δέχτηκε 16 γκολ τη φετινή περίοδο ένα λιγότερο από τη σεζόν 1975/76 όταν και κατέκτησε το πρώτο του πρωτάθλημα. Τα γκολ για τους γηπεδούχος πέτυχαν οι Ίβιτς (20’ πεν.), Αναστασάκος (38’), Μπακαγιόκο(73' πεν.) και Λάκης (90’). Το γκολ για τον Πανσερραϊκό πέτυχε ο Ανάκογλου στο 77’.

Ο Πανσερραϊκός αν και υποβιβάστηκε και μαθηματικά από την προηγούμενη αγωνιστική μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Τούμπας και άρχισε να πιέζει τον ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με σκοπό να πετύχουν κάποιο γκολ. Όμως ούτε οι παίκτες του Ούγκο Μπρος ούτε εκείνοι του ΠΑΟΚ μπορούσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες αφού περιορίστηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν την πρώτη τους ουσιαστική επίσκεψη στην περιοχή του Βαλσαμάκη στο 12’ αλλά το σουτ του Βιεϊρίνα δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Σιγά-σιγά όμως οι παίκτες του ΠΑΟΚ άρχισαν να ανεβάζουν το ρυθμό τους και ήταν αυτοί πλέον είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και άρχισαν να πιέζουν για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Πράγμα που συνέβη στο 20’ όταν ο Μπακαγιόκο μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Βαλσαμάκη και ανατράπηκε με το διαιτητή της αναμέτρησης, Ναθαναήλ Χαραλαμπίδη να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Ίβιτς που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0, δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στην κερκίδα.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά το ματς απέκτησε γρήγορο ρυθμό με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να έχει την υπεροχή θέλοντας να πετύχει ένα ακόμα τέρμα και να «κλειδώσει» τη νίκη που θα του έδινε τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο. Πράγμα που κατάφεραν οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος στο 38’ όταν ο Κονσεϊσάο εκτέλεσε το φάουλ και ο Αναστασάκος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, πήρε την κεφαλιά και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Από κει και πέρα δε σημειώθηκε κάτι άλλο αξιόλογο μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη περιοχή. Τα πρώτα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου θα ξεχασθούν γρήγορα από τους φίλους του ΠΑΟΚ που παρακολούθησαν το ματς όμως δεν ισχύει το ίδιο και για το υπόλοιπο του δεύτερου 45λεπτου. Στο 71’ ο Μπακαγιόκο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που υπέδειξε ο Χαραλαμπίδης σε χέρι του Παπάζογλου βάζοντας και πάλι φωτιά στις κερκίδες της Τούμπας. Έξι λεπτά αργότερα σημειώθηκε άλλο ένα τέρμα αλλά για τον Πανσερραϊκό αυτή τη φορά, με τον Ανάκογλου να μειώνει σε 3-1 και με τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ να χειροκροτούν το γκολ που πέτυχε ο Πανσερραϊκός. Ενώ όλα έδειχναν ότι αυτό θα είναι και το τελικό σκορ, ο Λάκης έγραψε το τελικό 4-1 με μονοκόματο σουτ μετά από σέντρα του Κονσεϊσάο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του «δικεφάλου του Βορρά».