Confederations Cup

Η… σάμπα του Λουίς Φαμπιάνο!

Γκολ και βραζιλιάνικο θέαμα προσέφερε η «σελεσάο» στο παιχνίδι με την Ιταλία! Οι Βραζιλιάνοι επικράτησαν 3-0 των «ατζούρι», οι οποίοι έμειναν εκτός ημιτελικών, στο «Loftus Versfeld Stadium», για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών. Μεγάλος ''πρωταγωνιστής'' ο Λουίς Φαμπιάνο, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα (37’, 43’), ενώ ο Ντοσένα με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Η Νότιος Αφρική θα είναι η αντίπαλος της πέντε φορές παγκόσμιας πρωταθλήτριας, στα ημιτελικά του τουρνουά.

Το ματς...

Αξίζει κανείς να πληρώσει για να παρακολουθήσει έστω ένα τέταρτο παιχνιδιού; Η απάντηση είναι «όσο-όσο», φυσικά, μόνο αν πρόκειται να παρακολουθήσει θέαμα ανάλογο με αυτό που πρόσφερε η Βραζιλία στο διάστημα, από το 33’ μέχρι τη στιγμή που ο Μεξικανός διαιτητής, Μπενίτο Αρκούντια, σφύριξε τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή…

Μέτριο ήταν το θέαμα και λίγες οι αξιόλογες ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης. Ωστόσο, την καλύτερη και πιο κλασική την είχε η «σελεσάο», νωρίς-νωρίς, μόλις στο 6’. Ο ''πρωταγωνιστής'' Λουίς Φαμπιάνο βρήκε τον Ραμίρες και ο τελευταίος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουφόν. Οι Ιταλοί θέλησαν να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, να το ελέγξουν και να «δαμάσουν» τους Βραζιλιάνους. Φάνηκε όμως ότι… έπαιζαν με τη φωτιά!

Το πρώτο σουτ για τους «ατζούρι» το είχε ο Καμορανέζι στο 28’, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σέζαρ. Από το σημεία εκείνο κι έπειτα, άρχισε… η σάμπα! Στο 33’ οι Βραζιλιάνοι «βομβάρδισαν» με αλλεπάλληλα σουτ την εστία του Μπουφόν, ένα εκ των οποίων, του Λούσιο, μετά από κόντρα σταμάτησε στο δοκάρι της ιταλικής εστίας. Το γκολ όμως ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα (37’). Ο Λουίς Φαμπιάνο έφυγε στην πλάτη του Καναβάρο και της ιταλικής άμυνας, πλάσαρε τον Μπουφόν και άνοιξε το σκορ, 1-0 για τη Βραζιλία! Τα πόδια των Ιταλών «κόπηκαν», την ώρα (38’) που ο Τζουζέπε Ρόσι περνούσε στη θέση του Βιτσέντσο Ιακουίντα. Με… φτερά στα πόδια τους οι Βραζιλιάνοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 43’, έπειτα από εκπληκτικό συνδυασμό των Κακά, Ρομπίνιο και Λουίς Φαμπιάνο, ο τελευταίος πήρε την μπάλα, έφτασε απέναντι από τον Μπουφόν, τον πλάσαρε και έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Με τον… αυτόματο πιλότο, ήρθε δύο λεπτά (45') αργότερα και το 3-0! Αυτή τη φορά ο Ντοσένα με προβολή έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Βραζιλιάνους να έχουν ξεσηκώσει τα πλήθη!

Στο δεύτερο ημίχρονο η «σκουάντρα ατζούρα» θα έπρεπε να ψάξει έστω ένα γκολ, που θα της χάριζε την πρόκριση (με βάση την εξέλιξη του άλλου αγώνα του ομίλου). Αν εξαιρεθεί όμως ένα ξέσπασμα στα μέσα του β΄ μέρους, όπου ο Ζούλιο Σέζαρ χρειάστηκε να κάνει διαδοχικές επεμβάσεις για να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του, η Βραζιλία παίζοντας «στο ρελαντί» κράτησε το 3-0 και έστειλε τους Ιταλούς... σπίτι τους και (εμμέσως) τις ΗΠΑ στην τετράδα. Στον ημιτελικό της Πέμπτης, η «σελεσάο» θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Νότια Αφρική στο Γιοχάνεσμπουργκ.

Να σημειωθεί ότι ο Φάμπιο Καναβάρο με το σημερινό παιχνίδι έφτασε τις 126 εμφανίσεις με το εθνόσημο, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Πάολο Μαλντίνι. «Μαύρη» γιορτή για τον πολύπειρο αμυντικό, που είδε την ομάδα του να δέχεται τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που είχε να συμβεί από το 1957 (!), όταν η Ιταλία είχε ηττηθεί με 6-1 από τη Γιουγκοσλαβία στο Ζάγκρεμπ.

Οι συνθέσεις:

ΙΤΑΛΙΑ (Μαρτσέλο Λίπι): Μπουφόν, Τζαμπρότα, Κιελίνι, Καναβάρο, Ντοσένα, Μοντολίβο (46΄ Πέπε), Ντε Ρόσι, Καμορανέζι, Πίρλο, Τόνι (57΄ Τζιλαρντίνο), Ιακουίντα (38΄ Ρόσι)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ντούνγκα): Ζούλιο Σέζαρ, Μαϊκόν, Λούσιο, Ζουάν (24΄ Λουιζάο), Αντρέ Σάντος, Ραμίρες (86΄ Ζόσουε), Ζιλμπέρτο Σίλβα (84΄ Κλέμπερσον), Φελίπε Μέλο, Κακά, Λουίς Φαμπιάνο, Ρομπίνιο

Διαιτητής: Μπενίτο Αρτσούντια (Μεξικό)
Κίτρινες: Κιελίνι, Ντοσένα

Επιμέλεια: Χρήστος Κυριαζής