Γενικά

«Πάγωσε» το όνειρο…

Άδοξα τέλειωσε η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια της Λάρισας που έμεινε στο 1-1 με την KR Ρέικιαβικ στο «Αλκαζάρ» και σε συνδυασμό με την ήττα 2-0 στην Ισλανδία αποκλείστηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League. Οι Θεσσαλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ με τον Τσίγκα στο 28΄, όμως και αυτή τη φορά ξέμειναν από δυνάμεις στο δεύτερο 45λεπτο με αποτέλεσμα να δεχτούν στο 75΄ την ισοφάριση απ’ τον Γκρέταρ Σίγκουρντσον.

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε τη Λάρισα ο Μαρίνος Ουζουνίδης έχοντας ως αμυντικά χαφ τους Ρομέου και Βλασσόπουλο, δεξιά τον Σίμιτς, αριστερά τον Τουάμα και τον Τουμέρ Μετίν πίσω απ’ τον μοναδικό προωθημένο, Θανάση Τσίγκα.

Το εις βάρος της 2-0 απ’ την Ισλανδία δεν άφηνε πολλά περιθώρια στη Λάρισα που από νωρίς έψαξε το γρήγορο το γκολ μπροστά σε περίπου 6.000 φίλους της. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό, ενώ σημείωσε και αρκετές καλές ευκαιρίες που θα μπορούσαν να της είχαν δώσει ακόμα και σκορ πρόκρισης. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν σε παθητικό ρόλο, περνώντας ελάχιστες φορές με επιτυχία τη μεσαία γραμμή, ενώ δεν κατάφεραν ν’ ανησυχήσουν τον Αρκάντιους Μάλαρτζ.

Μόλις στο 9΄ αρχικά ο Τουάμα και έπειτα ο Σίμιτς δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μάγκνουσον, ο οποίος είχε καταλάβει πως θα πρέπει να ιδρώσει πολύ αυτός και η άμυνά του, ώστε να κρατήσουν την πρόκριση στα χέρια τους. Ένα απ’ τα δυνατά «χαρτιά» του Ουζουνίδη στο σημερινό ματς ήταν ο Τουάμα, ο οποίος ήταν ιδιαιτέρα κινητικός, ενώ είχε στο ενεργητικό του και ένα καλό σουτ στο 14΄. Η πίεση εξακολουθούσε να είναι αφόρητη για τον Μάγκνουσον και τους αμυντικούς του και στο 24΄ λίγο έλειψε να δεχτούν το γκολ, όμως ο Μετίν που άφησαν ελεύθερο να κάνει το σουτ δεν κατάφερε να σκοράρει από ευνοϊκή θέση.

Τελικά η πίεση απέδωσε καρπούς και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσίγκας, έπειτα από γύρισμα του Σίμιτς, με σουτ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Οι Θεσσαλοί δεν επαναπαύτηκαν και κυνήγησαν ένα δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως πέραν μιας εκτέλεσης φάουλ του Μετίν δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε τελική προσπάθεια.

Όπως και στο δεύτερο ημίχρονο στο Ρέικιαβικ, έτσι και στη σημερινή αναμέτρηση, η Λάρισα ξέμεινε από δυνάμεις. Οι «βυσσινί» εξακολούθησαν μεν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν εμφανίστηκαν το ίδιο φρέσκοι, μην καταφέρνοντας να απειλήσουν τον Μάγκνουσον όπως έπραταν στο πρώτο μέρος. Χρειάστηκε να περάσουν 18 λεπτά ώστε ν’ ανησυχήσουν οι Θεσσαλοί τους Ισλανδούς, όμως ο Μετίν που μπήκε στη φάση μετά από λάθος του Σίγκουρντσον δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τα πολλά προβλήματα τραυματισμών δεν άφηναν το δικαίωμα της επιλογής στον Ουζουνίδη ο οποίος αναγκάστηκε να στηρίξει τις ελπίδες του σε νεαρούς ποδοσφαιριστές περνώντας τους αλλαγή. Στο 75΄ ήρθε η «ψυχρολουσία» για τη Λάρισα, καθώς ο Σίγκουρντσον μέσα σ’ έναν χαμό στη μεγάλη περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Μάλαρτζ «σβήνοντας» τις ελπίδες πρόκρισης για τους «βυσσινί».

Η απογοήτευση ήταν έκδηλη στους γηπεδούχους, ενώ και η κούραση δεν τους επέτρεψε να ψάξουν τουλάχιστον τη νίκη σε μια άσχημη βραδιά που αποκλείστηκαν απ’ τους ερασιτέχνες Ισλανδούς, οι οποίοι θ’ αντιμετωπίσουν τη Βασιλεία στη συνέχεια των προκριματικών του Europa League.