Champions League

Ch. League: Άλκμααρ-Σταντάρ Λιέγης 1-1 (Τελικό)

.

90'+3': Λήξη του αγώνα

90'+2' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ! : Ο Μπολάτ έκανε γέμισμα πίσω απο την σέντρα, μέσα στην περιοχή της Άλκμααρ, ο Βίτσελ -πιεζόμενος- αντί να διώξει, έστρωσε στον Τραορέ κι αυτός με πλασέ απο κοντά ισοφάρισε για τους Βέλγους

82' - ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΚΜΑΑΡ: Ο Κλάβαν περνάει στο γήπεδο, στη θέση του Ποκονιόλι

77' - ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ: Ο Τραορέ αντικαθιστά τον Νταλμά

73': Ωραίο σουτ του Γιοβάνοβιτς μέσα απο την περιοχή, μπλόκαρε ο Ρομέρο

71' - ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΚΜΑΑΡ: Ο Πόουλσεν μπαίνει στη θέση του Μάρτενς

63' - ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ: Ο Γιοβάνοβιτς επιχείρησε να εκβιάσει πέναλτι και είδε την κίτρινη κάρτα του Σταρκ

60' - ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ: Ο Ντε Καμάργκο αντικαθιστά τον Σαρ

58': Εκτέλεση φάουλ του Μάρτενς απο αριστερά, ο Ντεμπελέ πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά απο το ύψος του πέναλτι, αλλά στέλνει την μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι

53' - ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ: Ο Μουλεμό μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο, στη θέση του Ρικάρντο Ρότσα

48' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΚΜΑΑΡ! : Ο Χόλμαν βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Ελ Χαμνταουί κι αυτός με απευθείας συρτό πλασέ στην απέναντι γωνία, νίκησε τον Μπολάτ και άνοιξε το σκορ

47': Δυνατό σουτ του Νταλμά με το αριστερό, λίγο έξω απο την περιοχή, μπλόκαρε ο Ρομέρο

46': Έναρξη του β' ημιχρόνου

45': Λήξη του ημιχρόνου

40' - ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΝΤΑΡ: Ο Σαρ βλέπει την πρώτη κάρτα για τους Βέλγους στο αποψινό παιχνίδι

38': Έχει ανακάμψει η Άλκμααρ, που είναι εκείνη που πιέζει πλέον περισσότερο για το γκολ

33': Ωραίο σουτ του Ελ Χαμνταουί, έξω απο την περιοχή, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ

27': Σαφής, πλέον, η υπεροχή της Σταντάρ. Οι Βέλγοι χάνουν κάνουν την τρίτη φάση τους μέσα στο ίδιο δεκάλεπτο, με το σουτ του Γιοβάνοβιτς, λίγο έξω απο την περιοχή, να περνάει λίγο πάνω απο τα δοκάρια του Ρομέρο

23': Άλλη μια καλή φάση για την Σταντάρ. Δυνατό σουτ του Μποκανί μέσα απο την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ

22': Σέντρα του Γιοβάνοβιτς, κεφαλιά του Μάνγκαλα, η μπάλα λίγο πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Ρομέρο

18' - ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΚΜΑΑΡ: Ο Ελ Χαμνταουί γίνεται ο πρώτος παίκτης του αγώνα που "κιτρινίζεται" απο τον Σταρκ, μετά απο δυνατό μαρκάρισμά του στον Νταλμά

11': Ο Μποκανί πιάνει την κεφαλιά, μετά απο σέντρα του Καμοτσάτο, αλλά στέλνει την μπάλα άουτ

10': Αναγνωριστικό παιχνίδι απο τις δυο ομάδες. Η Αλκμάαρ προσπαθεί να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να προβληματίζει, ωστόσο, ιδιαίτερα μέχρι τώρα την Σταντάρ

1': Έναρξη του αγώνα

Στο άλλο ματς του ομίλου, όπου συμμετέχει και ο Ολυμπιακός, η ΑΖ Άλκμααρ αντιμετωπίζει στο «DSB Stadium» την Σταντάρ Λιέγης. Προερχόμενες από ήττες στην πρώτη αγωνιστική, οι δυο ομάδες θα επιχειρήσουν να πάρουν απόψε τους πρώτους πόντους τους στη φετινή διοργάνωση.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΛΚΜΑΑΡ (Ρόναλντ Κούμαν): Ρομέρο, Γιάλιενς, Μορένο, Ποκονιόλι, Μέντεζ Ντα Σίλβα, Σάαρς, Ελ Χαμνταουί, Μάρτενς, Ντεμπελέ, Χόλμαν, Σβερτς

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ (Λάζλο Μπόλοινι): Μπολάτ, Ρικάρντο Ρότσα, Φελίπε, Νταλμά, Μποκανί, Καμοτσάτο, Σαρ, Μανγκάλα, Γιοβάνοβιτς, Βίτσελ, Καρσελά-Γκονζάλεζ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βόλφγκανκ Σταρκ (Γερμανία)