Europa League

ΝΤ. ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ-ΠΑΟ 0-1 (Τελικό)

Νικητής ο Παναθηναϊκός στον αγώνα με την Ντιναμό, στο Βουκουρέστι με 1-0, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του έκτου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος των "πρασίνων" ο Γιώργος Καραγκούνης (79') με μια "βολίδα" από τα 35 μέτρα. Αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι ο Νικουλέσκου (87') των γηπεδούχων.

90+3' Λήξη του αγώνα.

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87' Παίρνει φόρα ο Νικουλέσκου και... στέλνει την μπάλα άουτ! Έπεσε σωστά πάντως ο Τζόρβας.

86' "Αυστηρό" πέναλτι για την Ντιναμό, έπειτα από σπρώξιμο του Μπιέρσμιρ στην μεγάλη περιοχή. Κίτρινη κάρτα στον Σουηδό αμυντικό.

83' Αλλαγή: Στον αγωνιστικό χώρο ο Χριστοδουλόπουλος, στον πάγκο ο Καραγκούνης.

79' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ με τον Καραγκούνη. Η μπάλα στρώθηκε στον "τυπάρα" πολλά μέτρα έξω από την περιοχή της Ντιναμό, αυτός έπιασε ένα συρτό και ταυτόχρονα δυνατό σουτ, γράφοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

77' Κίτρινη κάρτα στον Ντιαμπατέ.

75' Κόρνερ του Καραγκούνη, κεφαλιά-πάσα από τον Βύντρα, στραβοκλοτσιά απ' τον Ζιλμπέρτο Σίλβα από πλεονεκτική θέση, μηδέν εις το πηλίκο για τον Παναθηναϊκό.

74' Άλλαγή για την Ντιναμό: Τη θέση του Ρας παίρνει ο Μπόστινα.

67' Αλλαγή: Σαλπιγγίδης έξω, Ρουκάβινα μέσα.

65' Διαγώνιο σουτ του Αντριαν Κριστέα μέσα από την περιοχή, σε εγρήγορση ο Τζόρβας.

62' Κάθετη μπαλιά για τον Σαλπιγγίδη στον κενό χώρο, προχωράει, φτάνει στην περιοχή και σπάει την μπάλα στο κέντρο για τον Κατσουράνη, που σουτάρει χωρίς να το σκεφτεί, πέφτει και διώχνει ο εκπληκτικός σήμερα Ντόλχα.

56' Στο ύψος της περιοχής και διαγώνια ο Τόρζε δοκιμάζει την τύχη του με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, "γλείφει" το οριζόντιο δοκάρι των "πρασίνων" η μπάλα.

54' Συρτή σέντρα του Νίνη από τα δεξιά, "πατά" την μπάλα για τον Σαλπιγγίδη ο Κατσουράνης, εκείνος σουτάρει αμέσως, αλλά ο ο Ντόλχα βρίσκεται στην σωστή θέση και αποσοβεί τον κίνδυνο.

52' Ζίκου αντί του Αλέξε για την Ντιναμό.

51' Ξαφνικό σουτ του Κατσουράνη από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει με δυσκολία ο Ντόλχα.

46' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Νίνης, ενώ στον πάγκο ο Λέτο.

46' Έναρξη του δεύτερου μέρους.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

44' Κόρνερ του Καραγκούνη, δεν μπλοκάρει σταθερά ο Ντόλχα, ωστόσο κανείς παίκτης του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

37' Το τελευταίο πεντάλεπτο ανήκε στους Ρουμάνους, που πίεσαν, αλλά μέχρις εκεί.

32' Επιμένουν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αλλά δεν μπορούν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα.

23' Ελίχθηκε όμορφα από τα δεξιά ο Σαλπιγγίδης, την κατάλληλη στιγμή σέντραρε συρτά προς το κέντρο, αλλά έδιωξαν σε κόρνερ οι της Ντιναμό.

21' "Γέμισε" από τα αριστερά ο Καραγκούνης, δεν πήρε κανείς την κεφαλιά, στα χέρια του Ντόλχα η μπάλα.

20' Δεν έχει σημειωθεί κάποια ουσιαστική ευκαιρία μπροστά από τις εστίες των δύο ομάδων.

14' Κυκολοφορούν καλά την μπάλα οι "πράσινοι".

10' Επικίνδυνες μεν, χωρίς αποτέλεσμα δε, οι αντεπιθέσεις των παικτών της Ντιναμό.

4' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ντ. Βουκουρεστίου (Ντάριο Μπονέτι): Ντόλχα, Ντιαμπατέ, Κονέ, Μπόστινα, Αντριαν Κριστέα, Αντρεϊ Κριστέα, Τόρζε, Σκαρλατάτσε, Ταμάς, Αλέξε (52' Ζίκου).

Στον πάγκο: Τσούρκα, Μότσι, Ρους, Ζίκου, Μολινέρο, Ζε Καλάνγκα, Νικουλέσκου.

Παναθηναϊκός (Χενκ Τεν Κάτε): Τζόρβας, Καντέ, Σαριέγκι, Μπιέρσμιρ, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Κατσουράνης, Λέτο (46' Νίνης), Καραγκούνης (83' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης (67' Ρουκάβινα).

Στον πάγκο: Γκαλίνοβιτς, Χριστοδουλόπουλος, Νίνης, Γκάμπριελ, Ρουκάβινα, Μαχλελής.

ΓΗΠΕΔΟ: «Ντιναμό»
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σέζαρ Φερνάντες (Ισπανία)
ΒΟΗΘΟΙ: Χοσέ Μιράντα, Χαβιέρ Ρόμπλες (Ισπανία)