F1

Γερμανική κυριαρχία στην Ιαπωνία!

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ με τη Red Bull-Renault ήταν ο νικητής Formula 1 στο γκραν πρι της Σουζούκα, στην Ιαπωνία. Ο Γερμανός πιλότος ήταν πρώτος, με χρόνο 1:28.20. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Γιάρνο Τρούλι με Toyota και τρίτος ήταν ο Λιούις Χάμιλτον με McLaren-Mercedes.

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ με τη Red Bull-Renault ήταν ο νικητής της Formula 1 στο γκραν πρι της Σουζούκα, στην Ιαπωνία. Ο Γερμανός πιλότος ήταν πρώτος, με χρόνο 1:28.20. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Γιάρνο Τρούλι με Toyota και τρίτος ήταν ο Λιούις Χάμιλτον με McLaren-Mercedes.

Αύτη ήταν η τρίτη νίκη του Φέτελ στη διοργάνωση, αφού είχαν προηγηθεί αυτές στην Κίνα και τη Μεγάλη Βρετανία.

Στην εκκίνηση ο Χάμιλτον, που ήταν τρίτος, πέρασε τον Τρούλι, χρησιμοποιώντας το σύστημα KERS, αλλά ο Ιταλός στη διαδικασία του δεύτερου πιτ-στοπ κατάφερε να ανακτήσει τη θέση του και να πάρει αυτός τη δεύτερη θέση στην πίστα, ιδιοκτησίας της Toyota. Ξεχώρισε, επίσης, στο τέλος η προσπάθεια του Ρόμπερτ Κούμπιτσα με την BMW Sauber να περάσει τον Τζένσον Μπάτον με την Brawn-Mercedes, για να πάρει αυτός την όγδοη θέση, αλλά ο Πολωνός πιλότος δεν τα κατάφερε. Ο Μπάτον, με τον ένα βαθμό που πήρε, διατήρησε ακέραιες τις ελπίδες για τον τίτλο ως πρώτο φαβορί, ενώ ο Ρούμπενς Μπαρικέλο (Brawn-Mercedes) με την έβδομη θέση απλά έκανε τους 15 βαθμούς της διαφοράς από τον Μπάτον 14.

Τον αγώνα επισκίασε το ατύχημα του Σεμπαστιάν Μπουεμί με την Toro Rosso-Ferrari, οκτώ γύρους από το φινάλε του αγώνα, κάτι που ανάγκασε το αυτοκίνητο ασφαλείας να μπει για τρεις γύρους στην πίστα, Επίσης, δεν συμμετείχε στον αγώνα ο δεύτερος οδηγός της Toyota, Τίμο Γκλοκ, ο οποίος έπειτα από το ατύχημα που είχε στις κατατακτήριες δοκιμές με τον τραυματισμό στο πόδι δεν πήρε το «ΟΚ» από τους γιατρούς για να τρέξει. Η Toyota ζήτησε να αντικατασταθεί από τον τρίτο οδηγό της ομάδας, τον Κομπαγιάσι, αλλά η FIA δεν της το επέτρεψε.

Επόμενο ραντεβού στην πίστα της Βραζιλίας (στις 18/10), όπου εκεί κατά πάσα πιθανότητα θα κριθεί ο τίτλος και όχι στο τελευταίο γκραν πρι στο Αμπού Ντάμπι (στις 01/11).

10 STR-Ferrari 5

Χρειάζεται μόλις μισό βαθμό για να πανηγυρίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα κατασκευαστών.

Επιμέλεια: Σταύρος Καλογεράκης