Super League 2

«Θρίλερ»… ποιότητας στην Κρήτη

Ντέρμπι αντάξιο της Superleague προσέφεραν ΟΦΗ και Πανσερραϊκός στο Ηράκλειο, για την «αυλαία» της 4ης αγωνιστικής στη Β’ Εθνική. Σε ένα παιχνίδι με τέσσερα γκολ, πολλές συγκινήσεις και αναπάντεχες ανατροπές, οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2 -χωρίς να ξέρουν αν τελικά πρέπει να… χαρούν ή να λυπηθούν από την εξέλιξη. Αγρίτης και Ζορμπάς τα γκολ για τους Κρητικούς, είχαν ανατρέψει μέσα σε ένα δίλεπτο το σκορ -με τους Παπαδόπουλο και Αθανασιάδη- οι Σερραίοι.

Κρητική υπεροχή -αποτέλεσμα μηδέν

Με ορμή και διάθεση να γίνει από την αρχή το «αφεντικό» του αγώνα μπήκε στο γήπεδο ο ΟΦΗ. Οι Κρητικοί δεν έδειξαν να επηρεάζονται από τις άδειες εξέδρες του -τιμωρημένου- «Γεντί Κουλέ» και πίεσαν από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού τους φιλοξενούμενους. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν δυο σημαντικές ευκαιρίες να «ανοίξουν» το σκορ, ωστόσο αφενός το οριζόντιο δοκάρι (στο ωραίο «φαλτσαριστό» σουτ του Κοκκινάκη) και αφετέρου ο Κυριακίδης («νίκησε» τον Αγρίτη στο τετ α τετ) κράτησαν το σκορ στο 0-0.

Από «σούπα», έγινε «φουρτούνα»…

Αυτό που δεν κατάφεραν, ωστόσο, οι Κρητικοί σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, μπόρεσαν να το επιτύχουν σε μόλις τρία λεπτά του δευτέρου. Ο Κοκκινάκης, στο 48’, έβγαλε ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας στον Αγρίτη κι εκείνος -αφού κοντρόλαρε- μπήκε στην περιοχή και με δεξί χαμηλό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη.

Το γκολ αυτό και η διάθεση του ΟΦΗ, από το σημείο εκείνο και έπειτα, να το «διαφυλάξει», έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού -αφού και ο Πανσερραϊκός δεν έδειχνε ικανός μέχρι τότε να απειλήσει ιδιαίτερα. Κι ενώ το παιχνίδι οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια στην… αγκαλιά του Μορφέα, σαν να έγινε «κοσμογονία». Μέσα σε δυο λεπτά (84’-85’) ο Πανσερραϊκός «αφιονίστηκε» και, πριν προλάβουν οι Κρητικοί να συνειδητοποιήσουν τι συμβαίνει, βρίσκονταν ήδη πίσω στο σκορ με 1-2 -από τα γκολ των Παπαδόπουλου (με κεφαλιά) και Αθανασιάδη (με σουτ μέσα από την περιοχή).

Το τελευταίο δεκάλεπτο (μαζί με τις καθυστερήσεις) έμελλε να εξελιχθεί σε «ροντέο», με το γκολ -είτε από τον έναν, είτε από τον άλλο- να δείχνει αναπόφευκτο. Τελικά πάνω στο… άλογο έμεινε ο ΟΦΗ, με τον Ζορμπά να εκμεταλλεύεται -στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων- τη σύγχυση μέσα στην περιοχή και με προβολή να δίνει το «φιλί της ζωής» και έναν πολύτιμο πόντο στην ομάδα του.

Δείτε το φιλμ του αγώνα

ΟΦΗ (Παπαβασιλείου-Σηφάκης): Βεζυρίδης, Κωνσταντινίδης, Κιάσσος, Μπαρκαουάν, Οργκανίστα, Βλόνταρτσικ, Ζορμπάς, Αγρίτης (52’ Περογαμβράκης), Μπουτ (64’ Καρακατσάνης), Κοκκινάκης, Νατσούρας

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Όγιος): Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Σκάγκλια (87’ Παγώνης), Ριμόλντι, Λεοζίνιο, Τάντιτς, Γαλανόπουλος (82’ Παπαδόπουλος), Γεωργίου (61’ Όγιος), Παπάζογλου, Αθανασιάδης, Κόντος,

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στυλιάρας (Αιτωλοακαρνανίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Ζυγούρης (Αιτωλοακαρνανίας), Ρηγόπουλος (Αχαΐας)

Επιμέλεια: Γιώργος Μαραθιανός