Γενικά

Με ηγέτη τον Μαϊκόν η Βραζιλία, δάμασε τα «πάντσερ»

Ένα παιχνίδι μεταξύ Βραζιλίας και Γερμανίας, ακόμη και αν αφορά ηλικίες κάτω των 20, εξάπτει τη φαντασία των φίλων του ποδοσφαίρου. Οι δύο ομάδες τους δικαίωσαν στον αγώνα των προημιτελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου U-20 με τους «καριόκας» να είναι αυτοί που πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Ο αγώνας στα 90’ έληξε ισόπαλος 1-1. Τα «πάντσερ» προηγήθηκαν στο 73’ με τον Χόλτμπι και η Βραζιλία ισοφάρισε στο 88’ με τον Μαϊκόν. Ο ίδιος παίκτης στο 91’ πέτυχε το γκολ-πρόκριση.

Μετά από ένα μάλλον μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, οι Γερμανοί είχαν ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι το δεύτερο, υποχρεώνοντας τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα Ρέναν σε δύο σπουδαίες αποκρούσεις. Δεν κατάφερε όμως να κάνει και το ίδιο και στο 73’.
Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής είχε συντριπτική κατοχή της μπάλας (66%-34%), αλλά δεν κατάφερνε να την μετουσιώσει σε γκολ . Τουλάχιστον μέχρι το 88’ όταν η άμυνα των «πάντσερ» πιάστηκε στον ύπνο, δίνοντας την ευκαιρία στον Μαϊκόν, που είχε περάσει ως αλλαγή , να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Λίγο έλλειψε αυτό να μην συμβεί, αφού τρομερό σουτ του Ντάγκλας Κόστα στις καθυστερήσεις, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Με την έναρξη όμως των επιπλέον τριάντα λεπτών, ο Μαϊκόν χτύπησε ξανά, κάνοντας το 2-1 και δίνοντας ταυτόχρονα, την πρόκριση για τον ημιτελικό, όπου η «σελεσάο» θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκύψει από το ζευγάρι Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα-Κόστα Ρίκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Ράφαελ, Ντάγκλας (46’Τζούνιορ), Ντάλτον, Ρέναν, Ντιόγο, Τεϊξέιρα, Κάρντετς, Τζιουλιάνο, Ενρίκε (67’Ντάγκλας Κόστα), Φαμπρίτσιο, Μποκίτα (77’Μποκίτα).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ζίλερ, Γιουνγκ, Γιουνγκγουΐρθ, Λ.Μπέντερ, Σ.Μπέντερ (100’Σάχιν), Βράντσιτς, Σουκούτα-Πάσου, Χόλτμπι (100’Σέφλερ), Κόπλιν, Αγντιλέκ (85’Καπτάν), Φουνκ.