Γενικά

Scottish League: Βγήκε «Χ»αμένη η Σέλτικ

Ισόπαλη χωρίς τέρματα ήρθε η Σέλτικ, στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Μάδεργουελ. Η ομάδα του Τόνι Μόουμπρεϊ δεν κατάφερε να διασπάσει την πολύ καλά στημένη άμυνα των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να χάσει δύο πολύτιμους βαθμούς και να μείνει στη δεύτερη θέση, πίσω από τη Ρέιντζερς. Ο Γιώργος Σαμαράς ξεκίνησε βασικός στην επίθεση των γηπεδούχων, αλλά αντικαταστάθηκε στο 58’ από τον Μαλόνεϊ.

Στα υπόλοιπα ματς η Χάμιλτον δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της, αφού ο Κένεθ ισοφάρισε για τη Νταντί Γιουνάιτεντ στις καθυστερήσεις του αγώνα το γκολ του Αντουάν-Κουριέρ. Η Σεντ Μίρεν ανέτρεψε μέσα σε τέσσερα λεπτά (67’, 71’) το εις βάρος της 1-0 και σε συνδυασμό με το γκολ του Μπράιτον στο 88’ πήρε τη νίκη στην έδρα της Φόλκερκ.

Το τέρμα που σημείωσε από το σημείο του πέναλτι ο Μπεντζεγιούν (84’) έδωσε τη νίκη στη Χιμπέρνιαν, στην αναμέτρησή της με την Κιλμάρνικ, ενώ Αμπερντίν και Χαρτς έμειναν στο 1-1.