Ισπανία

Primera Division: Νίκη στο πάρτι του Ραούλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 4-2 τη Βαγιαδολίδ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για την έβδομη αγωνιστική, με τον Ραούλ να συμπληρώνει 711 επίσημες συμμετοχές, να γίνεται ο πρώτος στη σχετική λίστα στην ιστορία του συλλόγου ξεπερνώντας τον Μανόλο Σαντσίς (710) και να γιορτάζει την περίσταση με δύο γκολ.

Ο αρχηγός της «βασίλισσας» ανταπέδωσε την αγάπη του κόσμου σκοράροντας στο 14’ και το 18’ μετά από πάσες του Γκρανέρο και του Μαρσέλο αντίστοιχα. Στο 29’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με εκτέλεση φάουλ του Αλεμάν, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μαρσέλο με δεξί σουτ (!) εκτός περιοχής έδωσε ξανά αέρα δύο γκολ στην ομάδα του. Η Βαγιαδολίδ δεν άφησε σε… ησυχία την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, καθώς στο 53’ ο Μαρκίτος με όμορφο σουτ μείωσε και πάλι στο γκολ. Ο Ιγκουαΐν στο 79ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ από πολύ πλάγια θέση φρόντισε να βάλει τέλος στην παραμικρή υπόνοια για το νικητή της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε τους 18 βαθμούς, όσους έχει και η Μπαρτσελόνα η οποία αργότερα αναμετράται με τη Βαλένθια στο «Μεστάγια» στο πολύ μεγάλο ματς της αγωνιστικής.

Λα Κορούνια βγαλμένη από τα παλιά

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να κερδίσει η Λα Κορούνια τη Σεβίλλη (1-0), στο πρώτο από τα δύο μεγάλα ντέρμπι της έβδομης αγωνιστικής, στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι Γαλιθιάνοι, με σκόρερ τον Ροντρίγκες στο 38’, πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης και «έπιασαν» στη δεύτερη θέση της Primera Division τους φιλοξενούμενους.