Champions League

«Βόμβα» μεγατόνων στο «Καμπ Νου»

Απίστευτο και όμως αληθινό… Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ σημειώθηκε την Τρίτη, καθώς η Ρούμπιν Καζάν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Καμπ Νου» επικρατώντας 2-1 της Μπαρτσελόνα. Οι εκπλήξεις στον 6ο όμιλο δεν σταματάνε εδώ, αφού και η Ντιναμό Κιέβου από την πλευρά της έμεινε όρθια στο «Μεάτσα» απέναντι στην Ιντερ, με το 2-2 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα παιχνίδια:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ 1-2

Αναμφισβήτητα το φαβορί της αναμέτρησης ήταν η Μπαρτσελόνα, όμως οι παίκτες της Ρούμπιν «πάγωσαν» όσους βρέθηκαν στο «Καμπ Νου», καθώς ο Ριαζάντσεφ με τρομερό σουτ, περίπου 30 μέτρα έξω από την περιοχή νίκησε τον Βαλντές, βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Οι Ισπανοί πίεζαν αρκετά όμως το 1-0 υπέρ των Ρώσων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που πέτυχε νωρίς το γκολ (48’), με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να φέρνει στα ίσα το ματς. Τι και αν οι Ισπανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Ρούμπιν ήταν αυτή που για ακόμη μία φορά έφερε τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση, καθώς στο 73’ ο Καραντενίζ έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Ρώσους.

Τα λεπτά κυλούσαν και το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρντιόλα προσπαθούσε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση… Τελικά, το τελικό σφύριγμα του Μάρτιν Άτκισον, βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στην κάτοχο του τροπαίου.

* Τελευταία ήττα της Μπαρτσελόνα στο "Καμπ Νου" για τη διοργάνωση του Τσάμπιονς Λιγκ, την περίοδο 2008-09 από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με σκορ 3-2

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βίκτορ Βαλντές, Ντάνι Άλβες (93' Μπούσκετς), Μάρκες (80' Κεϊτά), Πικέ, Αμπιντάλ, Γιάγια Τουρέ, Τσάβι, Ινιέστα, Μέσι, Πέδρο (66' Μπόγιαν), Ιμπραΐμοβιτς

ΡΟΥΜΠΙΝ: Ριζικόβ, Σαλουκβάτζε, Σαρόνοβ, Σέζαρ Νάβας, Ανσάλντι, Νομπόα, Σεμάκ (43' Μουράβσκι), Καλέσιν, Ριαζάντσεβ (83' Κασάεβ), Γκεκντενίζ Καραντενίζ (93' Ποπόβ), Αλεχάντρο Ντομίνγκες

ΙΝΤΕΡ-ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ 2-2

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά το 5-0 επί της Τζένοα, η Ιντερ ήθελε να δείξει το ίδιο πρόσωπο και στην αναμέτρηση με την Ντιναμό Κιέβου… Όμως οι Ουκρανοί είχαν άλλη άποψη, αφού μόλις στο 5’ ο Μίχαλικ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Οι «νερατζούρι» μετά από αυτήν την εξέλιξη είχαν βγει εκτός ρυθμού και με δυσκολία έφταναν στην αντίπαλη εστία. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και στο 35’ ο Στάνκοβιτς μπόρεσε να φέρει στα ίσα ματς αλλά… η χαρά για τους πρωταθλητές Ιταλίας κράτησε μόλις πέντε λεπτά, καθώς η Ντιναμό πήρε ξανά το προβάδισμα με το αυτογκόλ του Λούσιο…

Η Ιντερ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να περάσει αρκετός χρόνος, ο Σάμουελ με εξαιρετική κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ισοφάρισε για ακόμα μία φορά. Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους και πίεζαν ασφυκτικά για το τρίτο τέρμα που θα τους έδινε το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, για άλλη μια φορά, οι «νερατζούρι» δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από τη μετριότητα, με τους Ουκρανούς να κρατάνε το 2-2 μέχρι το τέλος.

ΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον, Λούσιο, Σάμουελ, Κίβου, Καμπιάσο (86' Ματεράτσι), Ζανέτι, Μουντάρι (46' Σουάσο), Στάνκοβιτς (85' Βιεϊρά), Σνάιντερ, Ετο

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπόγκους, Ερεμένκο, Κατσερίντι, Λεάντρο Αλμέιδα, Μαγκράο (70' Μπετάο), Μίκαλικ, Βουκόγεβιτς, Σεβτσένκο, Γιαρμολένκο, Νίνκοβιτς (69' Γκούσεβ), Μιλέβσκιι (93' Κράβετς)