Ατρόμητος-Ολυμπιακός 0-1

Ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και πήρε τους 3β. που τον κρατάνε στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας μετά από εννέα αγωνιστικές. "Νίκησαν" και τις απουσίες οι ερυθρόλευκοι. Το γκολ ο Όσκαρ (80’) μετά από σέντρα του Γκαλέτι, που αποτέλεσε όαση στην μέτρια εμφάνιση των φιλοξενούμενων. Επεισόδια με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Το ματς:

Ίσως το χειρότερο φετινό παιχνίδι των δύο ομάδων. Ειδικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παρατάχθηκε με ενδεκάδα ανάγκης, η απόδοση των νεαρών ποδοσφαιριστών του έκανε εμφανή την ανάγκη για λύσεις στον πάγκο. Οι πιτσιρικάδες δεν έπιασαν καλή απόδοση και περιόρισαν την ομάδα τους στο μεγαλύτερο μέρος του Α’ ημίχρονο σε παθητικό ρόλο.

Όσον αφορά τον Ατρόμητο, ήταν εμφανής η διάθεσή του να «χτυπήσει» το ματς. Αρχικά κλείστηκε πίσω και περίμενε λάθη του αντιπάλου και στη συνέχεια, αφού είδε ότι οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν σε καλή μέρα, βγήκε στην κόντρα για να απειλήσει. Ενδεικτικό της υπεροχής των Περιστεριωτών από το 25λεπτο και μετά, οι τρεις καλές στιγμές με Τάτο και Κάμπα. Ο πρώτος, μάλιστα, ήταν ίσως ο κορυφαίος του γηπέδου σε ένα ματς που δεν είχε ρυθμό και καθαρό αφεντικό. Να σημειώσουμε ότι στο ημίχρονο, οπαδοί των δύο ομάδων συναντήθηκαν σε μια εσωτερική καφέ και προκάλεσαν επεισόδια αντικείμενα. Ο πρόεδρος των γηπεδούχων, Γιώργος Σπανός, προσπαθούσε να ηρεμήσει την κατάσταση και τελικά μετά από περίπου δέκα λεπτά καθυστέρησης ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Αγωνιστικά δεν είχε πολλές διαφορές με το πρώτο 45λεπτο. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά, αλλά γρήγορα έριξε ρυθμούς. Ο Ατρόμητος ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη στο κέντρο βγήκε στην κόντρα. Κλασική ευκαιρία δεν κατάφερε να πραγματοποίησε, σε αντίθεση με τους Πειραιώτες που όταν εκδήλωναν σωστές επιθέσεις γίνονταν απειλητικοί.

Στις μεγαλύτερες ευκαιρίες του δευτέρου μέρους, ο Μήτρογλου ήταν ο πρωταγωνιστής. Στο 61’ επιχείρησε μια λόμπα που την έστειλε δύσκολα κόρνερ, ενώ στο 74’ έχασε το τέρμα προ κενής εστίας! Τελικά, ο Όσκαρ ήταν αυτός που στο 80’ έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» με κοντινό πλασέ. Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο στο Περιστέρι με… μισή ομάδα και διατήρησε τη θέση του στην κορυφή της βαθμολογίας.