Oλλανδία

Eredivisie: Θριαμβευτής ο Άγιαξ στο ντέρμπι

Ο Άγιαξ επικράτησε εύκολα της Φέγενορντ με 5-1 στο «Άμστερνταμ Αρένα» για τη δωδέκατη αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος φτάνοντας στους 29 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Τβέντε κι έναν από τη δεύτερη Αϊντχόφεν.

Στο 42ο λεπτό ο Ντε Ζέου άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Πάντελιτς, ενώ ένα λεπτό μετά η θέση των φιλοξενούμενων έγινε ακόμη πιο δύσκολη, καθώς αποβλήθηκε για χτύπημα τον Βερτόνγκεν ο Μπάμποβιτς. Με την έναρξη της επανάληψης, στο 47’, ο Εμανουέλσον αξιοποίησε την πάσα του Ανίτα και διπλασίασε τα τέρματα για τον «Αίαντα», ενώ στο 58’ ο Φαν Ντερ Βιλ έπαιξε το 1-2 με τον Πάντελιτς και πέτυχε το 3-0 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Ρότερνταμ κατάφερε να μειώσει στο 74’ με τον Λάντζαατ, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει τίποτα περισσότερο μένοντας στους 23 βαθμούς και αρκετά μακριά από την κορυφή. Ο εφιάλτης δεν τελείωσε για τη Φέγενορντ, αφού στο 82’ ο Ντε Ζέου πέτυχε το 4-1, με τον Πάντελιτς να κάνει την τρίτη προσωπική ασίστ στον αγώνα, ενώ στο 90’ ο Σουάρες κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του τερματοφύλακα Φαν Ντάικ, διαμορφώνοντας από την άσπρη βούλα το τελικό 5-1.

Συνθέσεις:

Άγιαξ (Μάρτιν Γιολ): Στεκέλενμπουργκ, Φαν Ντερ Βιλ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ανίτα, Γκάμπρι, Ντε Ζέου, Ενό (61’ Σουλεϊμάνι), Εμανουέλσον, Πάντελιτς (84’ Ντε Γιόνγκ), Σουάρες.

Φέγενορντ (Μάριο Μπέιν): Φαν Ντάικ, Λέερνταμ, Μπαχία, Φλάαρ, Φαν Μπρόνκχορστ, Λάντζαατ, Ζεορζίνιο, Λερόι (68’ Μπρούινς), Αντβέλε (53’ Ελ Αχμάντι), Μπάμποβιτς, Μπίσεσβαρ (90’ Μούλντερ).

<Σημαντική νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε η Χέρακλες κόντρα στην Ουτρέχτη, πλησιάζοντάς την στους δύο βαθμούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 15΄με τον Σιλμπερμπάουερ, όμως οι Όβερτουμ (23’) και Έβερτον (31’) έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του πριν την ανάπαυλα. Ο Ντούγκλας στο 47’ απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στα υπόλοιπα ματς η Σπάρτα Ρότερνταμ επικράτησε με σκορ 2-0 της Ναϊμεγκεν, ενώ η Βίλεμ «απέδρασε» με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Βάαλβαϊκ, αφήνοντάς την ουραγό της βαθμολογίας με μόλις τρεις πόντους.