Ηρακλής-Αστ. Τρίπολης 1-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Ηρακλή, έπειτα από τέσσερις ήττες στο πρωτάθλημα και μία ήττα-αποκλεισμό από τα Τρίκαλα για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο «Γηραιός» επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης, χάρη σε γκολ του Ιάκομπ, έπειτα από σέντρα του Γιάντση, στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο σε γενικές γραμμές και οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ιδιαίτερα τους αντίπαλους τερματοφύλακες. Ο Αστέρας Τρίπολης αρκέστηκε περισσότερο σε παθητικό ρόλο και προσπάθησε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις τον Ηρακλή.

Λίγο μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι είχαν μια σημαντική ευκαιρία με τον Επστάιν να ανοίξουν το σκορ, αλλά το σουτ του Γερμανού επιθετικού κατάφερε να μπλοκάρει ο Αναστασόπουλος με διπλή προσπάθεια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως κύλησε το πρώτο ημίχρονο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε ικανή να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Μετά την ανάπαυλα οι δύο προπονητές επέλεξαν να παρατάξουν με τις ίδιες ακριβώς ενδεκάδες τις δύο ομάδες. Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης το σουτ του Εστέβες πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

Οκτώ λεπτά αργότερα ο «Γηραιός» θα μπορούσε να κάνει το 1-0, αλλά ο Αναστασόπουλος δήλωσε πάλι «παρών» σε σουτ του Ιάκομπ, κρατώντας το μηδέν για τους φιλοξενούμενους. Στο 79’ της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όταν ο Μιλάνο φάνηκε ότι ανατράπηκε από αμυντικό του Αστέρα.

Στο 88’ ο Ηρακλής κατάφερε να λύσει τον «γόρδιο δεσμό», όταν ο Γιάντσης έκανε τη σέντρα και ο Ιάκομπ με κοντινή προβολή έκανε το τελικό 1-0. Έτσι, ο Σάββας Κωφίδης ξεκίνησε με το «δεξί» τη… δεύτερη θητεία του στον «κυανόλευκο» πάγκο.