Ιταλία

Serie A: Έβγαλαν τα μάτια τους!

Αντί να βρεθούν με νίκη στην τέταρτη (Τζένοα) και πέμπτη (Παλέρμο) θέση, αντίστοιχα, του Campionato, Παλέρμο και Τζένοα έμειναν στο 0-0 στη Σικέλια, στο ματς που έριξε την αυλαία της ενδέκατης αγωνιστικής. Αμφότερες «κυνήγησαν» το γκολ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποιώντας αλλαγές στην επίθεσή τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Σε ολόκληρο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ο οποίος αντίκρισε και την κίτρινη κάρτα στο 29΄.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΛΕΡΜΟ (Ζένγκα): Σιρίγκου, Κιάερ, Μπόβο, Μιλιάκιο, Κασάνι, Σιμπλίσιο, Νοκερίνο, Μπρεσιάνο, Παστόρε (62΄ Ερνάντες), Καβάνι (78΄ Μπουντάν), Μίκολι

ΤΖΕΝΟΑ (Γκασπερίνι): Σκάρπι, Μπιάβα, Μορέτι, Μποκέτι, Παπασταθόπουλος, Ρόσι, Μιλανέτο, Μοντέστο, Μέστο (75΄ Παλάσιο), Φλοκάρι (58΄ Κρέσπο), Παλαντίνο (58΄ Σκούλι)

Απομακρύνεται η Ίντερ, εδέησε να νικήσει η Ρόμα!

Στους επτά βαθμούς αύξησε τη διαφορά της από τη Γιουβέντους, η Ίντερ, που επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Λιβόρνο για την ενδέκατη αγωνιστική του Campionato. Στη δεύτερη θέση μαζί με τη «γηραιά κυρία» επανήλθε η Σαμπντόρια, παρά το γεγονός πως έμεινε στο 0-0 με τη Μπάρι στο «Λουίτζι Φεράρις». Τη χαρά της νίκης γεύτηκε έπειτα από τρεις συνεχείς ήττες η Ρόμα που επιβλήθηκε 2-1 της Μπολόνια στο «Ολίμπικο». Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για Φιορεντίνα που έκαμψε με σκορ 3-1 την αντίσταση της Κατάνια στο «Αρτέμιο Φράνκι». Στην τέταρτη θέση μαζί με τη Μίλαν συγκατοικεί η Κάλιαρι, η οποία συνέτριψε 3-0 την Αταλάντα.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, ισόπαλες 1-1 ήρθαν Σιένα-Λάτσιο και Κιέβο Ουντινέζε. Δείτε τι έκαναν χθες Μίλαν και Γιουβέντους.