ΠΑΣ Γιάννινα-Εργοτέλης 1-0

«Ατσάλινος» και αποφασισμένος ο ΠΑΣ Γιάννινα, επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη και επέστρεψε στις νίκες, μετά από επτά ολόκληρες αγωνιστικές. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, η οποία «σφραγίστηκε» με ένα γκολ του Κούσα και αποδείχθηκε αρκετή για να φέρει και πάλι χαμόγελα στους Ηπειρώτες. Αγνώριστοι οι Κρητικοί, δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να θυμίσουν τις εξαιρετικές εμφανίσεις περασμένων αγωνιστικών.

Ηπειρώτες «ταλιμπάν», τρομαγμένοι Κρητικοί

«Θυμωμένος» από το αρνητικό σερί των επτά αγώνων χωρίς νίκη και ξεκάθαρα αποφασισμένος να βάλει τέλος σ’ αυτό, μπήκε στο γήπεδο ο ΠΑΣ. Οι Γιαννιώτες «έπιασαν από το λαιμό» από το πρώτο λεπτό τον Εργοτέλη -που μάλλον δεν περίμενε τόσο αποφασισμένους τους γηπεδούχους. Είναι χαρακτηριστικό ότι μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γεωργούλη έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες -με τον Κοντογουλίδη, σε αμφότερες τις περιπτώσεις, να αστοχεί από καλές θέσεις.

Μετά από ένα τέταρτο, όπου σχεδόν δεν υπήρχε στο γήπεδο, ο Εργοτέλης κατάφερε να συνέλθει και να βγει σταδιακά μπροστά, ωστόσο ατύχησε, μόλις ισορρόπησε το παιχνίδι, να βρεθεί πίσω στο σκορ. Στο 30’, λοιπόν, ο Μπουχάν εκτέλεσε ένα κόρνερ από αριστερά, ο Κούσας πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με ωραία κεφαλιά, από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Αθανασίου (1-0).

Το γκολ αυτό, αντί να χαλαρώσει τους παθιασμένους γηπεδούχους, τους ενθουσίασε ακόμα περισσότερο και -αν αναλογιστεί κανείς πως σε άλλες δύο εκτελέσεις κόρνερ του Μπουχάν απείλησαν σοβαρά με κεφαλιές των Κώτσιου και Σαϊτιώτη- οι Κρητικοί μάλλον πρέπει να ήταν ευχαριστημένοι που πήγαν μόνο με ένα γκολ πίσω στα αποδυτήρια.

Το ήθελε, το κράτησε, το πήρε…

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, δεν χρειάστηκαν να περάσουν παρά λίγα μόλις λεπτά, για να γίνουν φανερές οι προθέσεις και των δύο ομάδων. Ο Εργοτέλης επεδίωξε -μάλλον ανεπιτυχώς- να πάρει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα και ο ΠΑΣ γινόταν όλο και πιο ξεκάθαρο ότι θα προσπαθούσε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ.

Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες να γίνουν «είδος υπό εξαφάνιση» και το παιχνίδι να μετατραπεί σταδιακά σε ένα διαγωνισμό λαθών στο χώρο του κέντρου. Μετά το 70’ ο Εργοτέλης ρίσκαρε περισσότερο, ανεβάζοντας περισσότερους παίκτες προς την περιοχή του ΠΑΣ, ωστόσο και πάλι, με εξαίρεση κάποιες μικροευκαιρίες των Ορφανού και Βερπακόφσκις, δεν μπόρεσε να φανεί ιδιαίτερα απειλητικός. Οι «ψυχωμένοι» γηπεδούχοι αμύνθηκαν αποτελεσματικά, πήραν όλες τις προσωπικές μονομαχίες και -απόλυτα δίκαια στο τέλος- πανηγύρισαν την επιστροφή τους, μετά από πολύ καιρό, στις επιτυχίες.