Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 0-2

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο του ελληνικού πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας με σκορ 2-0 επί του Εργοτέλη στην Κρήτη. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τον «δικέφαλο του Βορρά» μακριά από την έδρα του, η οποία τον διατηρεί τρίτο στη βαθμολογία της Σούπερ Λίγκας ύστερα από 15 αγωνιστικές. Δεύτερη ήττα στο Παγκρήτειο για τον Εργοτέλη, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να περάσει τέταρτος.

Το ματς:

Με στόχο ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε από νωρίς στη θέση του οδηγού παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας από νωρίς τον Εργοτέλη. Στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα, ο «δικέφαλος του Βορρά» κυριάρχησε των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν περίμεναν όπως αποδείχτηκε τόσο επιθετική την ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου ισορρόπησαν γρήγορα το παιχνίδι, αρχίζοντας να βγαίνουν σιγά-σιγά στην επίθεση. Με τον Τσεσνάουσκις να κάνει όλο το παιχνίδι της ομάδας του, ο Εργοτέλης προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Κώστα Χαλκιά, χωρίς όμως να καταφέρει να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Έλληνα τερματοφύλακα, με εξαίρεση το πολύ καλό σουτ του Φραγκουλάκη στο 43’, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι, με οργανωτή τον Ίβιτς ανάγκασαν περισσότερες φορές τον Αθανασίου να έρθει σε επαφή με την μπάλα, εκμεταλλευόμενοι με τον καλυτερο τρόπο το δυνατό αέρα που είχε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και ήταν υπέρ τους στο πρώτο 45λεπτο. Το ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου και να τους ποδοσφαιριστές των δύο αντιπάλων να δοκιμάζουν μακρινά σουτ.

Ότι κυνηγούσε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ το κατάφερε στο 52’ όταν ο Αραμπατζής, έπειτα από πάσα του Ίβιτς, μπήκε κάθετα στην περιοχή του Εργοτέλη και με δυνατό σουτ «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Το γκολ αυτό δεν έκοψε την επιθετική όρεξη των παικτών του Φερνάντο Σάντος, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν και για δεύτερο γκολ. Οι προσπάθειές τους απέδωσαν καρπούς στο 65’, όταν ο Ίβιτς και πάλι «έβγαλε» τον Βιεϊρίνια φάτσα με την εστία των Κρητικών και ο Πορτογάλος μέσος με πλασέ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το δεύτερο γκολ των Θεσσαλονικέων «πάγωσε» όπως ήταν φυσικό το ρυθμό του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν πλέον περισσότερο να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους και τους γηπεδούχους να μοιάζουν ανήμποροι να απειλήσουν. Οι αλλαγές του Νίκου Καραγεωργίου βελτίωσαν κάπως την εικόνα του Εργοτέλη, όχι όμως τόσο δραματικά ώστε να απειλήσουν τον «δικέφαλο του Βορρά», με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τριτσώνη.