Λεβαδειακός-Λάρισα 3-0

Εντυπωσιακή «σφαλιάρα» του αποφασισμένου Λεβαδειακού στη Λάρισα, με τους Βοιωτούς να επικρατούν με το ευρύ 3-0 και να παίρνουν βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Ένα φοβερό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους παίκτες του Κίκε Ερνάντεθ, οι οποίοι καθοδηγούμενοι από έναν εκπληκτικό -και σκόρερ- Ταραλίδη, «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι. Μπάρκογλου και Ναπολεόνι τα άλλα δύο γκολ των γηπεδούχων, σε μπελάδες μπαίνουν οι, πολύ κακοί σήμερα, Θεσσαλοί.

«Φρέντι… Ταραλίδης»

Αν ποτέ ο Μαρίνος Ουζουνίδης έβλεπε στον ύπνο του ένα ημίχρονο όπως το πρώτο που έκανε η Λάρισα στη Λιβαδειά, θα πεταγόταν τουλάχιστον στα δύο μέτρα από την αγωνία του. Ο μόνος, δε, που ίσως πεταγόταν… ψηλότερα, σε αντίστοιχη περίπτωση, θα ήταν ο Αρκάντιους Μάλαρτζ. Ο Πολωνός τερματοφύλακας μάλλον θα θυμάται με τρόμο το «θανατηφόρο» δεξί πόδι του Γιάννη Ταραλίδη, το οποίο μετατράπηκε στον βασικό λόγο, που οι γηπεδούχοι πρόλαβαν σε δέκα μόλις λεπτά (15’-25’), να «κεραυνοβολήσουν» τρεις φορές τους Θεσσαλούς και να «κλειδώσουν» στην ουσία το «τρίποντο».

Ο Έλληνας μέσος αρχικά έγινε ο ίδιος σκόρερ, όταν, στο 15’, εκτέλεσε ένα φάουλ απο 35 μέτρα, η μπάλα πέρασε μπροστά απο πολλά σώματα μέσα στην περιοχή και, αφού μπέρδεψε τον Μάλαρτζ, κατέληξε τελικά απευθείας στην αριστερή του γωνία (1-0). Μετά από λίγα μόλις λεπτά, δε -από νέα εκτέλεση του σε μακρινό φάουλ- ο Πολωνός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να μπλοκάρει και ο Μπάρκογλου, που πήρε την επαναφορά, τον "εκτέλεσε" από κοντά (2-0). Οι παίκτες του Ουζουνίδη έμοιαζαν χαμένοι -και να φανταστεί κανείς ότι δεν είχαν δει ακόμα τα χειρότερα. Πριν περάσουν τρία λεπτά, ο Ναπολεόνι έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ με το δεξί, έξω απο την περιοχή και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Μάλαρτζ -που και πάλι φέρει ευθύνη, αφού άργησε να πέσει (3-0). Ο Ταραλίδης, ακόμα και μετά από αυτό, συνέχισε «το χαβά του», φέρνοντας με δύο εκτελέσεις φάουλ ξανά αναστάτωση στα καρέ της ΑΕΛ, πριν ακουστεί το «λυτρωτικό» για εκείνη σφύριγμα του Κάκου για το ημίχρονο.

Χάθηκε και η… βούλα, «σχόλασε ο γάμος»

Η έναρξη του δεύτερου μέρους βρήκε τους παίκτες του Ουζουνίδη αποφασισμένους να αντιδράσουν, κάτι που τους έφερε να ανεβαίνουν πολύ ψηλότερα, προς την περιοχή του Στρατηλάτη. Πριν περάσουν, δε, λίγα λεπτά μετά την ανάπαυλα, τους δόθηκε η μεγάλη ευκαιρία να ξεκινήσουν την αντεπίθεση. Ο Κάσας έπεσε μέσα στην περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Κόλτζου, ο Κάκος είδε παράβαση και έστησε την μπάλα στη «βούλα». Ο Μετίν που ανέλαβε την εκτέλεση, πλάσαρε, ο Στρατηλάτης τον «ψώνισε» και με το αριστερό χέρι απέκρουσε στη γωνία του. Αυτό ήταν… Αντί για σύνθημα αντεπίθεσης, το πέναλτι μετατράπηκε σε «χαριστική βολή» για τους παίκτες του Ουζουνίδη, που έδειξαν να χάνουν τις όποιες ελπίδες τους για ανατροπή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το τέλος του αγώνα δεν μπόρεσαν σχεδόν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν ξανά τον Στρατηλάτη, ο οποίος είδε τους συμπαίκτες του να αμύνονται με χαρακτηριστική ευκολία και να πανηγυρίζουν στο τέλος μια, τεράστιας βαθμολογικής σημασίας, νίκη.