Πανιώνιος-Καβάλα 1-2 (Τελικό)

Συνέχεια στις εντυπωσιακές εμφανίσεις των δύο τελευταίων μηνών θέλει να δώσει, απέναντι στην Καβάλα, ο εξαιρετικός φέτος Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» ψάχνουν την έβδομη νίκη στα δέκα τελευταία παιχνίδια τους, η οποία θα τους κρατήσει στην τέταρτη θέση. Την επιστροφή στις επιτυχίες, μετά από τρία παιχνίδια όπου αγνοεί το «τρίποντο», επιδιώκουν οι παίκτες του Βαγγέλη Γούτη.

94': Λήξη του αγώνα

92' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Ο Παβίσεβιτς γύρισε την μπάλα απο δεξιά στην περιοχή του Πανιωνίου, το πρώτο πλασέ του Ρινκόν βρήκε το δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Ονουάτσι δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα

87' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Ο Ρινκόν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ανδριόλα!

86' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Ο Μανιάτης "γκρέμισε" μέσα στην περιοχή τον Σουλτανίδη

83' - Κίτρινη κάρτα για τον Πανιώνιο: Ο Νικολάου μάρκαρε δυνατά τον Λεοντίου

79' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Λεοντίου αντικαθιστά τον Ντομπρασίνοβιτς

76': Ο Ονουάτσι έφυγε "στην πλάτη" της άμυνας του Πανιωνίου, μετά απο ωραία μπαλιά του Ντομπρασίνοβιτς, έφτασε απέναντι στον Ανδριόλα, όμως στο τετ α τετ νικήθηκε απο τον γκολκίπερ του Πανιωνίου

75': Γρήγορη αντεπίθεση του Πανιωνίου, ο Σκούφαλης μπήκε απο δεξιά στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε, απέναντι απο τον Κάλατς ήταν απογοητευτικό και πέρασε άουτ απο το αριστερό δοκάρι

73': Σέντρα απο δεξιά στην περιοχή του Πανιωνίου, ο Σουλτανίδης έπιασε ένα ωραίο γυριστό σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ανδριόλα

67' - Κίτρινη κάρτα για τον Πανιώνιο: Νέες διαμαρτυρίες για φάουλ, αυτή τη φορά απο τον Ριέρα, του κοστίζουν την κίτρινη κάρτα

63' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Ντομπρασίνοβιτς διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα φάουλ

62' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Ρινκόν περνάει στη θέση του Λάκη

59' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!: Ο Μπάλαμπαν ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κάλατς!

58' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Ψωμάς διαμαρτυρήθηκε έντονα για τη φάση του πέναλτι και "κιτρινίστηκε" απο τον Σιδηρόπουλο

57' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!: Ο Σκούφαλης προσπάθησε να μπει απο δεξιά στην περιοχή της Καβάλας και ανατράπηκε καθαρά -όσο και άσκοπα- απο τον Οικονόμου

54' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Ντικρόκ περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και σε αυτόν περνάει ο Σιόντης

53' - Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Σκούφαλης αντικαθιστά τον Γουνδουλάκη

50': Νέα εξαιρετική προσπάθεια του Τζαβέλλα, που πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο απο αριστερά, έβγαλε επικίνδυνη σέντρα μέσα στην περιοχή και ανάγκασε τον Κάλατς να βγει και να κόψει την τελευταία στιγμή, πριν παρεμβληθεί ο Γουνδουλάκης

48': Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε απευθείας και με πολύ φάλτσο ένα φάουλ απο δεξιά, ο Κάλατς αιφινιδιάστηκε, είδε όμως την μπάλα να "γλείφει" το οριζόντιο δοκάρι του και να περνάει άουτ

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

45': Ο Τζαβέλλας εκτέλεσε ένα φάουλ απο αριστερά, ο Μανιάτης πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους μέσα στην περιοχή, όμως η κεφαλιά του ήταν αδύναμη και πέρασε λίγο έξω απο το αριστερό δοκάρι

42' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Κάλατς θεωρήθηκε απο τον Σιδηρόπουλο ότι έκανε καθυστέρηση

40': Η μπάλα "στρώθηκε" έξω απο την περιοχή του Πανιωνίου στον Ονουάτσι, εκείνος έπιασε ένα φοβερό βολέ, που πέρασε, όμως, λίγο πάνω απο την αριστερή συμβολή των δοκαριών του Ανδριόλα

36': Ανούσιο παιχνίδι στο τελευταίο τέταρτο, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου

21': Εξαιρετική μπαλιά του Ριέρα, "στην πλάτη της άμυνας", ο Γουνδουλάκης κοντρολάρει και πλασάρει απευθείας, όμως ο Κάλατς, που έχει βγει απο την εστία του, αποκρούει με το σώμα σε κόρνερ

19' - Κίτρινη κάρτα για τον Πανιώνιο: Ο Τζαβέλλας διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή για ένα φάουλ και "εισέπραξε" την πρώτη κάρτα του αγώνα

13': Ο Μανιάτης μπήκε απο δεξιά την περιοχή, γύρισε ωραία την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όμως το σουτ που επιχείρησε απο εκεί ο Γουνδουλάκης, απέκρουσε δύσκολα στην αριστερή του γωνία ο Κάλατς

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Λάτκα, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Καστελιόνε, Κουμόρτζι, Γουνδουλάκης, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλλας

ΚΑΒΑΛΑ (Βαγγέλης Γούτης): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Ψωμάς, Φερέιρα, Ντομπρασίνοβιτς, Ντικρόκ, Ονουάτσι, Ιωάννου, Λάκης, Σουλτανίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΒΟΗΘΟΙ: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Κώτσιρος (Αρκαδίας)