Βόλεϊ

«Κόκκινο» το ντέρμπι στις γυναίκες

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής επικρατώντας 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Γλυφάδας, για την Α1 βόλεϊ γυναικών. Οι νταμπλούχες Ελλάδας προηγήθηκαν με 1-0, όμως οι «ερυθρόλευκες» έκαναν την ανατροπή και πήραν τους τρεις βαθμούς που τις έφεραν στο +7 και ουσιαστικά «καπάρωσαν» την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια. Κορυφαία για της Πειραιώτισσες η Κόλεβα.

Τα σετ: 25-21, 24-26, 23-25, 20-25

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων (0-5) αιφνιδίαζοντας αρχικά τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινες» στη συνέχεια ισορρόπησαν και κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά στο σκορ με 14-13. Οι γηπεδούχες έχοντας ως κορυφαίες τη Χατζηνικολάου (αγωνίστηκε κόντρα στην πρώην ομάδα της) και τη Τζανακάκη, δεν έχασαν καθόλου το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο πήραν εύκολα με 25-21.

Η αρχή του δευτέρου σετ ήταν αντροστρόφως ανάλογη για τις «ερυθρόλευκες», αφού βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγάν (5-2). Παρόλο αυτά πήραν κεφάλι στα μισά περίπου του σετ (13-12) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τέλους. Οι Πειραιώτισσες είχαν πάρει περισσότερους πόντους απ’ τις επιλογές στην επίθεση, όμως ο Παναθηναϊκός έβαζε πόντους στο «σακούλι» του από λάθη αντιπάλου. Ένα σερί 4-0 των παικτριών του Τάκη Φλώρου τις έφεραν στο +3 (19-16), όμως άμεση ήταν η απάντηση απ’ τον Ολυμπιακό που με δικό του σερί προηγήθηκε 22-20. Κόλεβα και Τένεβα ήταν οι κορυφαίες για τον Ολυμπακό και τον οδήγησαν στην κατάκτηση του σετ με 26-24.

Το τρίτο ήταν το σετ των εναλλαγών. Αρχικά ο Ολυμπιακός είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως ο Παναθηναϊκός πήρε εν συνεχεία τη σκυτάλη, αλλά δεν μπορούσε να πάρει μια ασφαλή διαφορά. Αυτό το πλήρωσαν, αφού οι «ερυθρόλευκες» ήταν αυτές που υπερίσχυσαν στην τελευταίες επιθέσεις και κατάφεραν να κάνουν το 25-23 που τις έβαζε μπροστά στα σετ.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να βρίσκεται σε πολύ καλύτερη μέρα και πήρε την κατάσταση στα χέρια του και στο τέταρτο σετ. Κόλεβα, Τένεβα και Χάνταβα ήταν η πηγή πόντων για τους φιλοξενούμενους, που δεν αντιμετώπιζαν ιδιαίτερα προβλήματα απ’ την κακή επιθετική λειτουργία του Παναθηναϊκού. Το σετ κατέληξε εύκολα με 25-20 στις Πειραιώτισσες που πήραν τη νίκη με 3-1 σετ που τους εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρωτιά στην κανονική διάρκεια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φλώρος): Τομάσεβιτς 6 (1 άσος, 3/11 επ., 2 μπλ.), Κουτουξίδου (1 άσος, 2/3 επ.), Τζανακάκη 12 (1 άσος, 10/20 επ., 1 μπλ.), Χατζηνικολάου 12 (3 άσοι, 4/10 επ., 5 μπλ.), Ντουμιτρέσκου 10 (8/24 επ., 2 μπλ.), Μόλναρ 12 (2 άσοι, 10/27 επ.), Μυλωνά (λ- 62%) / Χατζηνίκου, Παπαγεωργίου 7 (1 άσος, 6/15 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νικολάκης): Νικούλη 6 (2 άσοι, 2/6 επ., 2 μπλ.), Μουλστεΐνοβα 2 (1 άσος, 0/4 επ., 1 μπλ.), Χαντάβα 13 (3 άσοι, 9/27 επ., 1 μπλ.), Νικολαΐδου 8 (1 άσος, 5/10 επ., 2 μπλ.), Κόλεβα 24 (3 άσοι, 19/45 επ., 2 μπλ.), Τένεβα 16 (1 άσος, 14/32 επ., 1 μπλ.), Βλάχου (λ- 67%) / Μαρκοπούλου.