Αγγλία

Premier League: Πήρε «φωτιά» η κορυφή

«Άναψε» η μάχη στην κορυφή της Premier League, μετά την επίδειξη δύναμης που έκαναν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Οι «κόκκινοι διάβολοι» διέσυραν τη Γουΐγκαν με σκορ 5-0, μειώνοντας τη διαφορά από την πρωτοπόρο Τσέλσι στους δύο βαθμούς. Οι «κανονιέρηδες» δεν συνάντησαν προβλήματα από την Πόρτσμουθ, της οποίας επικράτησαν 4-1 εκτός έδρας και βρίσκονται τέσσερις βαθμούς από την κορυφή, με ματς λιγότερο.

Στο «Ολντ Τράφορντ» η Γιουνάιτεντ ήταν ασταμάτητη απέναντι στη Γουΐγκαν, την οποία και φιλοδώρησε με πέντε γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 28’ ο Ρούνεϊ και τρία λεπτά αργότερα ο Κάρικ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο νεαρός Ράφαελ πέτυχε το 3-0, ενώ πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ «έγραψε» το 4-0. Το σκορ έκλεισε στο 75’ ο Βαλέντσια, με ωραία ενέργεια μετά από πάσα του Ρούνει.

Με τη νίκη της αυτή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε στους 43 βαθμούς, μόλις δύο λιγότερους από την Τσέλσι.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Άρσεναλ του Αρσέν Βενγκέρ δεν σεβάστηκε την Πόρτσμουθ και τα τεράστια οικονομικά της προβλήματα. Οι «κανονιέρηδες» δια περιπάτου έφτασαν στο 4-1 μέσα στο «Φράτον Παρκ» και έδειξαν ότι μπορούν και χωρίς τον Φάμπρεγκας.

Ο «χορός» των γκολ άρχισε με χτύπημα του Εντουάρντο κι ενώ η μπάλα βρήκε στο τοίχος και άλλαξε πορεία στο 28’. Αν και το πρώτο τέρμα είχε αρκετή δόση τύχης, ότι ακολούθησε στη συνέχεια ήταν αποτέλεσμα της ικανότητας των ποδοσφαιριστών της ομάδας του Λονδίνου. Στο 42’ ο Νασρί με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της Άρσεναλ. Ο Ράμσεϊ στο 69’ σκόραρε το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων και πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπελχατζί πέτυχε το γκολ της τιμής για την Πόρτσμουθ. Οι «κανονιέρηδες» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και τελικά το έκαναν στο 81΄όταν ο Σονγκ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το τελικό 4-1.