Ηρακλής-Πανθρακικός 3-1

Σοβαρός για δέκα λεπτά παρουσιάστηκε στο «Καυταντζόγλειο» ο Ηρακλής, κάτι που ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη με σκορ 3-1 κόντρα στον Πανθρακικό, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Οι Ακρίτες προηγήθηκαν στο 42’ με τον Φαγιάρδο, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ηλιάδη στο 48’, προηγήθηκαν με τον Ιάκομπ στο 53’ και «καθάρισαν» το ματς με τον Μιλάνο στο 58’. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 50’, λόγω αποβολής του Μπέλεκ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το ματς:

Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα στο φετινό πρωτάθλημα παίχθηκε στο «Καυταντζόγλειο» μεταξύ Ηρακλή και Πανθρακικού. Η ομάδα του Σάββα Κωφίδη, χωρίς τον Ντίκα στη σύνθεσή της, δυσκολευόταν πολύ να περάσει την μπάλα στην επίθεση και έψαχνε τους Ιάκομπ και Μπόσνιακ με «γιόμες», τις οποίες έκοβαν εύκολα οι αμυντικοί των «πρασίνων». Μια-δυο ατομικές ενέργειες του Επστάιν από τα αριστερά δεν ανησύχησαν τους φιλοξενούμενους, ενώ η μόνη επικίνδυνη φάση για την εστία του Ταΐρη προήλθε από λάθος στο κέντρο της άμυνάς του, που εκμεταλλεύθηκε ο Ιάκομπ, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο πορτιέρο των Ακριτών.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Αλμπέρ Καρτιέ, με σωστή αμυντική διάταξη και ψυχραιμία στο παιχνίδι της, προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα την άμυνα του «Γηραιού». Στη μοναδική της φάση στο πρώτο 45λεπτο, ο Κλεμάν σέντραρε από τα αριστερά στο 42’, ο Φαγιάρδο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, προλαβαίνοντας την άμυνα των Θεσσαλονικέων, και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Το γκολ αυτό προκάλεσε την οργή των οπαδών των γηπεδούχων, οι οποίοι καταφέρθηκαν εναντίον των παικτών της ομάδας τους με το σύνθημα «παίκτες μπ....έλα, βγάλτε τη φανέλα».

Μεταμορφωμένος παρουσιάστηκε στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής. Ο Σάββας Κωφίδης με δύο γρήγορες αλλαγές έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Ο Ηλιάδης ισοφάρισε μόλις στο 48’ με πολύ ωραίο γυριστό σουτ, ύστερα από σέντρα του Περπερίδη και σαν να μην έφτανε το γκολ για τον Πανθρακικό, ήρθε και μια ανόητη ενέργεια από τον Μπέλεκ, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης το δημιουργό του γκολ του Ηρακλή, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή Βοσκάκη.

Οι δύο αυτές φάσεις αποσυντόνισαν την άμυνα των «πρασίνων», κάτι που φάνηκε στο 53’, όταν ο Μπαχαρίδης έκανε λάθος μέσα στη μικρή περιοχή του Ταΐρη, το οποίο εκμεταλλεύθηκε ο Ιάκομπ που παραμόνευε και με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Επστάιν έκανε νέα σέντρα από τα αριστερά και ο Μιλάνο με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1, κλείνοντας ιδανικά ένα εξαιρετικό 10λεπτο για την ομάδα του.

Μετά το τρίτο τους γκολ οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό τους, κοιτάζοντας πλέον να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους. Οι παίκτες του Πανθρακικού, παίζοντας με παίκτη λιγότερο, ήταν σχεδόν αδύνατο να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ. Το σουτ του Μαρσελάο στο δοκάρι του Μπαντή στο 74’, έμοιαζε με το «κύκνειο άσμα» των φιλοξενούμενων στον αγώνα.