Άρης- Ηρακλής 4-2

"Χορτασμένοι" από τα γκολ και το θέαμα, που προσέφεραν Άρης και Ηρακλής στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, πρέπει να έφυγαν όσοι βρέθηκαν στις εξέδρες του «Κλεάνθης Βικελίδης» την Κυριακή. Οι «κιτρινόμαυροι», σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, κατάφεραν να πάρουν το τρίτο συνεχόμενο «τρίποντό» τους στο πρωτάθλημα, υποχρεώνοντας το «Γηραιό» στο τοπικό ντέρμπι σε ήττα 4-2. Από δύο τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Κάλβο και Κάμπορα, ενώ για την ομάδα του Κωφίδη σκόραρε ο Επστάιν και ο Μιλάνο

Το ματς:

Πρώτο ημίχρονο από… άλλο πλανήτη

Αντάξιο των περιστάσεων και της ιστορίας των δύο ομάδων ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα στο σκορ. Τόσο ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ, όσο και ο Σάββας Κωφίδης φαίνεται ότι έπεισαν τους παίκτες τους να μπουν στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να φοβηθούν τίποτα και με το σκεπτικό να παίξουν ποδόσφαιρο. Τρία γκολ, ευκαιρίες και ρυθμός που δεν… «μύριζε» Ελλάδα, ήταν η συγκομιδή του πρώτου ημιχρόνου του ματς.

Οι δύο ομάδες κυκλοφορούσαν τόσο καλά την μπάλα, που αν κάποιος δεν τις ήξερε και οι παίκτες τους έπαιζαν χωρίς να φορούν φανέλες, θα στοιχημάτιζε ότι πρόκειται για ομάδες της Primera Division. Πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης μπήκαν οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ ήταν οι παίκτες του Κούπερ.

Ο Κόκε έδειξε για ακόμη μια φορά την κλάση του και αφού «χόρεψε» την άμυνα του «Γηραιού» επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατάφερε με δυσκολία να αποκρούσει ο Μπαντής. Στην επαναφορά, ο συνήθης ύποπτος, Κάμπορα, ήταν εκεί ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους. Η ισορροπία στο σκορ ήρθε ύστερα από μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Επστάιν και ένα ολέθριο λάθος του Σηφάκη. Ο παίκτης του «Γηραιού» έδωσε τροχιά στην μπάλα προς την εστία του Κρητικού γκολκίπερ, ο οποίος μπερδεύτηκε και δεν κατάφερε να ανακόψει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Κάλβο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, εξαπολύοντας έναν «κεραυνό» που «σκότωσε» τον Μπαντή. Το γκολ αυτό, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων, κατακρεούργησε την ψυχολογία των παικτών του Ηρακλή που βγήκαν στο δεύτερο μέρος στον αγωνιστικό χώρο με «κομμένα» τα πόδια και το πλήρωσαν.

Όλα είχαν τελειώσει πριν καν αρχίσουν

Το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες του Σάββα Κωφίδη έδειξαν ότι δεν ξεπέρασαν ποτέ το σοκ του να δεχθούν γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και παραδόθηκαν στις ορέξεις και στο ρυθμό των γηπεδούχων.

Στο 53’, ο εκπληκτικός και πολύ δραστήριος σήμερα, Κόκε, έβγαλε με παράλληλη μπαλιά μόνο του τον Κάμπορα απέναντι από τον Μπαντή και ο πίνακας του «Κλεάνθης Βικελίδης» έγραψε 3-1. Το τέταρτο και τελευταίο τέρμα για τον Άρη, το πέτυχε ο Κάλβο, ο οποίος «κρέμασε» με κεφαλιά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων στο 57’, ύστερα από σέντρα του Ναφτί. Από εκεί και ύστερα το παιχνίδι έγινε μονότονο και αποκρουστικό ως το 89’, που ο Ηρακλής μείωσε με πλασέ του Μιλάνο σε 4-2.